list

Gece, Uykusuzluk ve Çılgın Hayaller

Gece, Uykusuzluk ve Çılgın Hayaller

Moon   

Gece… Yaz geceleri nasıl geçer bilir misin? Diye başlıyordu yıllar önce yazdığım bir şiir. Yaz geceleri hep aynı hiç değişmedi. Değişen sadece yaşamlar oldu. Medeniyetlerin biri yıkıldı diğeri kuruldu. Hani zaman geçmiyor gibi görünüyor ya aslında çok çabuk geçiyor. Zamanın içerisinde bunu fark etmek biraz zor olsa gerek…

Gece de içinde olduğumuz zaman yani sessizliği, o sakinliği hissedince bir de uykumuz kaçtıysa zamanın da uykusu kaçıyor. Saat esneyerek tembelce uyumak yerine dijital göstergesi ile her saniyede iki nokta üst üste (:) işareti karşımda yanıp sönmeye devam ediyor. Fakat bu sayış 60 saniyeyi üç katına belki de 5 katına çıkarıyor.

Uyku dilencisi olmak tuhaf bir şey olsa gerek… Radyo Voyage’da müzik sakin sakin titreşiyor. Gece yarısı İstanbul’un sıcak ve nemli havasında atlet-boxer ile üzeri açık yatmak bile bunaltıcı zaten bir de bu uyumamak nereden çıktı? Bu sorunun cevabını bulmak çok zor… Öyle bir şey ki düşüncelerim sonu görülmeyen vadiler kadar müferrih ve dost canlısıdır her zaman bana.

Moon Good Night   

Sağma yatıp, sol bacağımı yatağın sağ tarafına doğru iyice uzatıyorum. Kalksam bir çay yapsam diyorum. Ama zaten uykum yok, ne çayı diyorum. Kalkıp balkona çıksam yok hiç kalkasım yok. Yeşil ışıklı gece lambam loş bir aydınlık ile odayı aydınlatırken aklıma kitaplıkların tozunu almak, kitapları havalandırmak geliyor, gecenin 1:30’unda yapılacak işi buldum süper, diyorum. Olmadı bu da olmadı. Çıplak vatandaş filminde olduğu gibi  çıplak bir şekilde “uykuuuuuu” diye bağırarak sokaklarda dolaşsam ki bu da kalımdan geçti yani. En son tavana bakınca lambayı duyu ile birlikte değiştirmek aklımdan geçti, bunu düşünürken keşke odada 4-5 tane sivri sinek olsa da onları kovalasam dedim. Başka zaman sabaha kadar onlar vız vız uçar ben kovalarım. Zaten sivri sinekler nadiren sokuyorlar genelde hep tacizci piçler. Ulan ya sokun her tarafımı kızartın ya da defolun piçler diyorum ama bu gece sadece uykusuzluk var.

Sleep   


Birazdan sahur vakti ki davul sesi, ev ahalisinin sesi derken uykuya saat kaçta “merhaba” derim bilmiyorum. Bari kalkıp çay içeyim uykum orta malı oldu zaten…


Daha önce burada Uykusuz Düşler Sahipsiz Hayaller diye bir yazı yazmıştım onu da oku olur mu? Tıklayıp bir bak ne dersin!

Mustafa sönmez ©
Orijinal içerik... 1. Yaz mevsimini sevmediğimi defalarca söylemişimdir. Helede yaz gecelerini. Uyku haram oluyor. O saatler ise ızdırap. Birde sinekler varki, kulağımın dibinde geçmeleri, vızır vızır dolaşmaları falan. Sinir stres içinde yatakta kalkarak doğrulup dakikalarca odamın mimarisini inceliyorum. Odamın duvarlarınını kolon denilen o duvar köşelerini inceleyip duruyorum. Normalde hiç adetim değildir odayı böyle incelemek. Sıcak havaların bunaltıcı hali işte....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Mustafa. Çok vahşi bir sıcak var şu anda...

   Sil
 2. O değil de gerçekten o sinekleri istiyor musun odanda? Biraz daha düşün derim o uykusuzluk haline daha da işkence katmasın. :) Bir reklam da bir şarkı söylüyordu gençler "Baktın olmuyor bakmayacaksın". Eğer uyuyamıyorsan uyumayacaksın. Uyumuyorum lan diye kalkacaksın yataktan. %50 ihtimalle uykuya dalarsın bi yarım saat sonra. :)

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara