list

Sessizlik Kadar Susmak (Yaşama Dair Notlar 80)

Sessizlik Kadar Susmak (Yaşama Dair Notlar 80)

Sesslizlik   

Çılgın bir kalabalığın kulakları sağır eden uğultusunda, bana sessizliği ve sükuneti tarif edebilir misin? 
Bu yayında yaşama dair tuttuğum çok eski notlarımdan birini yayına almak istedim. Aslında köşeye bir şiir ayırmıştım ama "bu da neymiş" diye şiir dosyasını sildiğimi fark ettim. Şiir yığını arasından çıkartmak da zor çünkü şiirin adını hatırlamıyorum. Ilk yazdıklarım ile son yazdıklarımı karşılaştırınca yaşadığım fikir değişikliğini çok iyi görüyorum. Dar fikirlerimi, bütün dogmaları bir tarafa iteleyip kendime, evrene, insanlara, yaşama, Tanrıya yani inançlara olan bakış açımı değiştirince benimle birlikte yazdıklarım da değişti." Hayat kaydet" sloganım ile yazmaya ve kalıplara aykırı fikirle üretmeye devam ediyorum. 

Susmak… Sessizlik kadar, susmak kadar derin anlamlar ifade eden başka ne olabilir ki diye kendime soruyorum. Bir de ağlamak diyor içimden bir ses…  Susmak en fazla kelimeye, en maharetli anlatımlara sahip dillerden biri olsa gerek…  Bazen insan bir yalanın parçası olmamak için susar. Susar ve kaçar. Ya hayır konuşmak ya da susmak gerekir bazen. Belki de susmalar bunun içindir; kötü söz söylememek içindir susmalarım, susmalarımız. Bazen de yanlış düşünüp bu yanlışları pat edene söylememek için susmak en iyisidir. Çünkü telafi edilemeyecek hataların, kırgınlıkların nedeni bu yersiz konuşmalar değil midir? “Söz gümüşse sükût altın” diye boşuna dememişler, değil mi?

“Sözün bittiği nokta” diye bir deyim vardır ya, hani hepimiz sık sık kullanırız.  Söyleyeceğimiz sözlerin fayda etmeyeceği anlar vardır. Giden son sözlerini söylemiş ve kulaklarını kapamıştır, artık söze gerek kalmaz. Hüküm verildikten sonra zorlamaya gerek kalmaz. Artık gitme vakti gelmiştir. Susmak biraz da gitmektir. Yalanlar gerçekleri esir alır bazen o zaman konuşmak gerekir. Her zaman da susmak olmaz, hakkımızı aramamak anlamına gelmez susmalar.


Yalnızlık   

Susmak bazen kadere kanaat, Allah’a şükür etmektir. Hüküm O’ndan biz insanlar sadece görüneni anlayabiliyoruz, görünmeyen nice iyi şeyler var. Hüküm bizim değilse susmak lazım. Bazen de susmalar karşımızdakini “adam yerine” koymadığımız zamanlar işe yarar. Artık bir kelime bile duymak istemeyiz. Söyleyeceklerimizi söyledikten sonra artık sükunete ereriz. Artık içimizden söyleriz, sitemlerimizi şair olur şiirlere dökeriz. Bir şarkı besteleriz, bir tuvalde rengârenk bir lisanla dile getiririz söylemek istediklerimizi;  ama konuşmayız.

Bazen söz söylemeye, nefesimizi boşa harcamaya bile değmez o yüzden susarız.  Bazen de susarız ki, her şeyin gün ışığı gibi ortaya çıktığı o günde konuşalım. Azcık da düşünmek lazım çok konuşunca çok düşünemeyiz, düşünmeyince de düşkün oluruz ki, düşkünler yurdu bile bizleri biz fikir fukaralarını kabul etmez.

Şimdi ya hayır konuşalım ya da susalım. Ya da birbirimize güzel sözlerle nezaketle seslenelim. Nasıl sesleneceğimizi iyi bilelim. Kalpler öyle her sesi duymaz, kalplerin frekansı ayrıdır. Gerçi gönlü bir olanlar sussalar da kalpten kalbe konuşurlar. Hadi biraz susalım ve dinleyelim, içinde bulunduğumuz bu yaşam, kalbimiz bize ne söylemek istiyor… Haydi, biraz susalım; susalım ki bilmediklerimizi öğrenelim… Gözlerimi kapatıp seni dinlemek istiyorum.

Çılgın bir kalabalığın kulakları sağır eden uğultusunda, bana sessizliği ve sükuneti tarif edebilir misin?

Diğer Yazılar İçin Tıkla

Mustafa Sönmez © 
Orijinal yayın. Fikir ürünü. Alıntı yapılamaz.

Yorumunu ve paylaşımını esirgeme

  1. Okuyucusunun nabzına göre şerbet veren yazar bir ikbal avcısıdır.

    Güzel cümleler daimi olsun inşallah.

    YanıtlaSil
  2. 'Hüküm bizim değilse susmak lazım.'İşte bu çok tesirliydi.

    YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara