list

Duvara Fotoğraf Resim Asmak Günah mı? #Absürt İşler

Duvara Fotoğraf Resim Asmak Günah mı? #Absürt İşler

Resim  Aslan   

Bu yazı bütün absürt işlere ithaf edilir...

Uzun zaman oldu absürt işleri çok ihmal ettim biliyorum. Ama dün akşam bu ihmali yıkacak absürt iş ile karşılaşınca bir şeyler yazmak icap etti. Konu aslında çok tanıdık: Ev duvarına fotoğraf ya da resim asmak günah mı? Şimdi bu konuyu biraz açacağım. Bu arada yazacaklarım kalıp dışı ve aykırı şeyler olacak.

Şu uyduruk bir Liracı mağazalar var ya işte aynen onlar gibi uyduruk ve aynı mantıkla çalışan uydudaki ne idiğüü belirsiz kanallara, bazen hem komedi hem de insanların fikir ve zihin dünyalarının yansımasını girmek için, bakınıyorum. X kanalında Y teyze Q ağabeye bir soru sorar . Soru öncesi Q ağabeyi, " Y" teyze bir güzel övüp o harika deyimdeki gibi adeta "götünü kaldırır" sonra sorar:

Sual:
Hocam (!) namaz kıldığım oda duvarında fotoğraf asılı kıldığım namaz kabul olur mu?

işte bu sorunun cevabı evlere şenlik bir cevap. Engin bir fikir ürünü (!)

El cevap: 
Fotoğraf (resim) haramdır. Ev duvarına asılmaz. O eve "melek" girmez. " Namaz" kabul olmaz. Namaz kılarken Allah ile bul arasında iletişim sağlayan melekler fotoğraf yüzünden o mekana giremez ve bağlantı kopar. Namaz ve hiç bir ibadet kabul olmaz (!)

Bu cevap beni çok güldürdü. Bir o kadarda düşündürücü değil mi? İnsanların sordukları soru  hayal güçleri ve zihinsel güçlerinin seviyesi ortaya çıkıyor. Keşke kendimizi ve evreni ve Tanrısal sistemi daha iyi tanıyabilsek. İşte o Zaman gerçek bilgiye ulaşacağız. Cevap veren "hoca" daha " melek" kavramından habersiz. Hâlâ kanatlı mitolojik varlıklar olarak tasvir edilen "melek"ler aslında bir varlık değiller ve öyle her yerde gezinen hayaletlere de benzemezler.  Tinsel bir sistemin bilgi taşıyan vücutsuz biçimidir melek denilen şey. Hani parçacık fiziğinde bilgi taşıyan bozonlar vardır ya onun gibi... Atom altında müthiş bir bilgi seli vardır bunları da bozon sınıfına giren kütlesi kütlesiz parçacıklar yapar. Madde ile asla temas etmeyen (etkileşim kurmayan) bilgi taşıyıcı bu güç yetgisi kesinlikle kanatlı ya da kanatsız maddi varlık formunda değildir. Dini Terimler artık Ortaçağ yobazlığından kurtulmalı.


Fotoğraf Çekmek   
Daha çok okuyup zihnimizin, EQ'nun kapasitesini arttırmalıyız. Gündemimizde olan konular düşünce dünyamıza, evrenin ve yaşamın inceliklerine inemiyorsa o zaman işte böyle fotoğraf da müzik de tiyatro da haram olur. Daha çok okuyup zihinsel alanımızı genişletmeliyiz. Uğraştığımız şeylere bakınca ürküyorum. Kendimizden, maddenin ve tinsel metafiziksel evrenin gerçeklerinden habersizce Tanrı'yı kurduğu sistemden ayrı kendi zannı ile yorumlar yapan bu tip Tv fetvacıları ile asla üstün bir bilinç ve bilgelik seviyesine ulaşamayacağız.

Önemli olan fotoğraf değil. İnsanlığa ne kattığımızdır. Barış için hoşgörü için yaptıklarımızdır. İnsanları ezmeden, maddi ve manevi olarak sömürmeden; hiç bir ayrım tabi tutmadan yaşatacak fikirlerimiz yoksa, evrenin ve ötesinin işleyişini merak bile etmiyorsak işte böyle saçmalıklar içinde bocalarız. Birileri sırtımızdan kazanç elde eder... Birazcık evren bilim, birazcık felsefe, birazcık mitoloji/ezoterizm ve biyoloji bilsek yaşama, insana, dini inanca bakış açımız değişecek ve kendimizi bulacağız.

Ayrıca çokça söylenen bir saçmalık var. İnsan yaptığı resme can veremezmiş. İnsanın kendini yaratıcı güç yerine koymasıymış resim ve heykel sanatı... Yaratıcılık olduğu için günahmış. Kimse Tanrıcılık oynamıyor merak etmeyin. İnsan haklarında, dürüstlükte; bilgide dünyada kaçıncı sıradayız bundan haber verin. Akli ve mantıki hiç bir cevabı yok bu işin. Ne âlkâ... Kendin çal kendin oyna... Tamamen falanca şunu dedi, şu (uydurma) hadis şunu dedi; şu âlim (!) şunu dedi. Uğraştığımız konular ve hayal gücümüz ortada. Boş meseleleri tartışarak asla gelişemeyiz. Bu tipler, matematiğe de fiziğe de astronomiye de karşıdır. Sanat insanı inceleştirir. Sanat, insanın kendi içindeki yansımasıdır. İslam dini realiteden uzaklaştırılıyor. Boşuna mı tüm dünyaca dışlanıyoruz.

Son söz: Bu hocalar Tv'de konuşurken bilmiyorlar mı Tv yayınları 24 kare fotoğraftan oluşur. O da fotoğraftır. Siz de mi putsunuz? Siz de mi yaratıldınız? Resme heykele kim tapacak? Ben görmedim öyle bir şey. Saçmalık...

Tavsiye: Müziğin Haram Olduğu Bir Kültürde Müzik Terapi

Mustafa sönmez ©
Bu yazı tamamen orijinaldir. Fikir ürünüdür.


İbretlik bir video. 1 saat boyunca anlatılanlar topluma ne katıyor? Kişisel dünyamıza ne katıyor? Kaynakları ise inandıkları kitap Kur'an değil. Bu yasaklar Allah'ın değil sizin yasaklarınız.
İşte akıllı bir cevap.


 1. Dede ve ninelerimden gördüğüm hep fotoğrafın günah olduğu ve meleklerin eve giremeyeceği gibi şeylerdi. Bilmiyorum tamamen bir şey araştırmadığım için kesin sözler söylemek istemiyorum, ama senin son sözüne ve videolu cevaba katılıyorum. Benim şahsi fikrim, gereksiz yere örneğin, yemek yerken veya bazı görmemişliği simgeleyen fotoğraf çekimleri yerine, daha faydalı işlerde fotoğraf çekmek veya çekinmek mantıklı olanı. Ve duygusal olarak nedense ben sadece manzara resimlerinden haz alıyorum, yani bir tablodaki insan resmine bir müddet bakınca psikolojimi bozabiliyor :) Sonuç olarak, evimde her vakit bana bakan bir adam resmi barındırmam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa,
   Tabii ki kişisel tercihler ön planda olmalı. Ben de insan portresinden özellikle gözlerden rahatsız olurum, sanki beni takip ediyormuş gibi gelir bana, çoğu insan da aynı görüştedir. Ama bu resim/fotoğraf için "günah" kavramından farklı.

   Mesele insanlar çocuk yaparlar. Ve yapmak tabirini kullanırlar. Burada insan mı yaratıyor erkek ve dişi? Burada da yaratmak var desek haklıyız. Bitki yetiştirmek de yaratmaktır dese biri bu hocalar ne yapacak. Yani gerçekten işin suyu çıktı. Gündemimizde artık insanı ve toplumu ve ülkemizi yüceltecek konular olmalı.

   Tabii ki sosyal medyadaki fotoğraf manyaklığı ayrı bir konu. Onlar dini değil psikolojik vaka :) Benim dikkatimi çeken her şeye burnunu sokan bu televizyon hocaları. Bunlara uysak yaşam cehennem olurdu.

   Sil
  2. Bir hoca kadar bilgim olmadığından günahtır, haramdır demek istemiyorum. Ama yine şahsi fikrimi söyleyeyim, dini yaşarken insan zevk almalı, Allah'a ibadet ve şükür ederken mutlu olmalı. Tv'de ki hocalar hepsi farklı bir şey söyleyerek bu duyguyu yok ediyorlar. Mesela ben namaz kılarken namaza odaklanacağıma herhangi bir hocanın abdestle ilgili söylediği sözler aklıma geliyor, acaba abdesttim kabul mu ve namazım kabul oluyor mu diye? Çünkü bir hoca dolgusu olan şu şekilde abdest almalı diyordu, diğer hocada sorun olmaz diyordu. Resmin haram mı değil mi konusunda da farklı konuşmaları izleyince kafam karıştı. Zaten ibadet edilen yerin daha özenli, sade olmasını tercih ederim ben, resim olmaz. Ama resim olsa insanın niyeti de önemli, tek bir yaratıcının olduğuna inanması yetebilir ve resimlerin olması o kişiyi putçuluk gibi olaylara kaydırır mı bilemem. Hocaların belli bir karar doğrultusunda fikirlerini sunmalarını tavsiye ederim. Her diploması olan Tv'ye çıkıp farklı bir şeyler söyleyince insanın kafası karışabiliyor.

   Sil
  3. Adamlar abdesti geçtim, tuvaletteyken "kıçını şu parmaklarınla yıkamalı" diyerek onu bile dini kural haline getirdiler. hatta tuvalet kağıdı haramdır bile diyorlar. Bunlar din değil. Din, toplumsal ve kişisel faydalar bütünüdür. İnsanı kendine yaklaştırmalı. Abdest örneği ve yukarıdaki örnekler insana bir katkı sağlamıyor ve bunları da ilim diye okutuyorlar. Ben evde ne kadar ilmihal, şifalı dualar türü kitap ve Risale kitapları varsa hepsini direkt çöpe attım. Mutluyum :)

   Abdest dediğimiz şey eğer iyi bir araştırmacıysak incelediğimizde 2 satır ayettir. Bitti. Neden eksik arıyor bu adamlar anlamadım. Okul yıllarında bilirim, bazı arkadaşlar abdest alırdı. Ama ne abdest 10 dakika uğraşırlardı.

   Bunları yazmamın nedeni şu: insanları ya da dini inancı olanları oyalama taktiği. Ayrıntılarda boğma ve işlevsiz hale getirme projesi bunlar. Din işte böyle zararlı hale geliyor. Huri meselesi var. Allah yolunda ölmek için canlı bomba olan zavallılar da bu tip saptırmalar sonucunda o hale geliyorlar. Tv hocaları zaten şov peşinde. Zaman buldukça okuyorum, okudukça kutsallaştırılan şeylerin insan psikolojisini ve toplumsal hayatı mahvettiğini görüyorum. Tabii ki bu okuduklarım falanca hocanın filanca âlimin şu imamın fikri. Yoksa gerçekten dini inanca sahip olmanın bir tehlikesi yok. Müslümanların temel sorunu inançlarının kaynağını bilmemek olsa gerek...

   Sil
  4. İlmihal kitapları doğru yol alabilmemiz için bence faydalı, ama kaynağının ne kadar doğru olduğuna da bakılmalı. Bir yandan düşününce dinimiz bizi hiçbir konuda yalnız bırakmamış her şeyi açıklamıştır. Belki yanlış gelen şeyler doğrudur, ama tek sorunum farklı yorumlar duyup kafamın karışması. Eğer bir şeyin doğruluğuna da karar verildi ise de güzel bir izahla anlatılmalıdır. Bilmem bazı konular da açıklanamayıp direk kişinin inancına mı bırakılmalı orası ayrı.

   Sil
 2. Maalesef ki resim olan eve melek girmez gibi bir algı yanılmasını yıllarca bizlere empoze ettirmeye čalıştılar.Başlıkta belirttiğin gibi čok absürt bir düşünce.Basit bir düşünce tarzı.Müzik dinlemek günah diyenleri de hič anlamış değilim.Vay halimize:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu algıları yıkmak gerekiyor. Ayrıca müzik de insan ruhunun frekansı ile titreşir ve huzur verir. İnsanı anlamadıktan sonra din adamlarının da saçma sapan kurallarının da hükmü yok. İnsanı ve yaşamı anlamayan din olmaz. Hatta şairlik bile günahtır, kimine göre. Kur'an'da "Şairler - Şuara Suresi" vardır. Ona göre şiir ve şairlik haramdır bile derler. Neden gelişmeyen bir toplum olduğumuz ortada.

   Sil
  2. İnsan kendi kontrolü doğrultusunda yaptıktan sonra hiçbir şeyin zararı yoktur elbet, ve günahtır veya değildir demek istemiyorum müzik için, ayrıca müzik dinleyende biriyim elbette, ama bizim bazı zararlardan korunmamız için yasaklanmış olabilir mi müzik, bende merak ediyorum tartışma olarak değil yani, çünkü ben kararsızım kesin bir şey diyemiyorum. Müziğin zararı demişken şu örneğe bakabilirsiniz, bu sadece bizde olanı:
   https://www.youtube.com/watch?v=4HGP43XJ6qY&nohtml5=False

   Sil
  3. Videoyu izledim. Aslında duruma şöyle bakmak lazım: oradaki şarkı sözleri, müzik değil, gerçekten zararlı. Bu zararlı durumu bilmek ve zararlı demek için illa Müslüman olmak müzik haram demek gerekmez diye düşünüyorum. Bir ateist de Hristiyan da Budist de aynı fikirde olacak büyük olasılıkla. Burada bu durumun rasyonel bir temele bağlanması gerekli ki o da bana göre dini inanç değil. Her şeyin zararlı vardır. Mesela fazla bilgisayar kullanmak özellikle geceleri tablet ışığı telefon ışığı uyku sorunlarına yol açar ve biz dine gece tablet vs. kullanmak haram dersek bu yanlış olur ki bu inanç konusu değildir. Din adamları ve İlmihali kitapları bence her şeye yorum getirip dini bir kural getirmemeli. Yanlış zaten yanlıştır. Yok hayır tartışma değil şu anda konu güzel gidiyor Mustafa, keşke senin gibi yorum yazanlar çok olsa. Ne güzel fikir alışverişi yapıyoruz. Her şeye günah demek ruhbanlıktan başka bir şey değil. Gerçek hayattan güzel bir örnek var ama çok uzun olur :)

   Sil
  4. Bu videodaki kötü şeyler kesinlikle Hristiyan veya Müslüman kişi için aynı fikri doğurur, illa Müslüman olmak gerekmez de böyle bir yasak varsa da sebebini kendimce tahmin etmeye çalıştım. Şahsi fikrim, ben kötülük yaparak bir milleti bozmak istersem bunu ilk önce televizyon ve müzik yoluyla yapmayı denerim, daha etkili bir yöntem çünkü. Müzik ile ses mühendisleri acayip oynayabiliyor. Örneğin sen bir müziği dinlerken algıladığın kadarını duymuyorsun, düşük frekanslarla senin kulağının duymayacağı ama beyninin kavrayacağı kötü telkinler verebilirler ve ben sanmıyorum ki bu çok dinlenen yabancı şarkılar saf temiz ve ses frekansıyla oynanmamış halde bizlere sunuluyor. Aynı şekilde televizyonlar. Çoğu çizgi filmlerde kişilik bozucu sübliminal mesajların olduğu senelerdir ortada. Bunu yapmakta çok zor değil, araya mesajı vermek istediğin kareyi videoda anlık gösterip geçirmen yeter, sen algılayamasan da beyin bunu algılayabiliyor. Ve bunları dinleyen, izleyen çocukları gelecekte çokta güzel bir kişilik beklemiyordur! Dinimiz bizi zararı faydasından çok olan şeylerden kaçınmak için uyarır. Senin dediğin örneğe benzer, elektrikten insan öldü diye elektrik kullanmayalım mı, bu tabi saçma bir düşünce olur. Kötü bir şeyin bile faydaları olabiliyor. Doğru kullanmak gerekli her şeyi. Bombayla adamda öldürülür bir dağdan yolda açılabilir karar bizim :) Aslında sadece bu konular değil çoğu konuda kararsızım şu sıralar mezhep konusu mesela. Kuran da fıkralara ayrılmayın deniyor, ama bizler birçok mezhebe ayrılmışız. İnandığımız mezhebin öncüleri de peygamberimizden 200 sene sonrakiler. Aktardıkları hadisler doğru olabilir, ama insan şunu düşünmüyor değil, ya bizim Hz. Ebubekir harici diğer 3 halifemiz insanlar tarafından öldürülmüş. Hz. Ömer'in ölüm sebebi vergilerin yüksek alınması, işlerine gelmeyen kurallar?? Adamlar peygamberimizin en güvendiği kişiler ve sen gidip onları öldürebiliyorsun. Ünlü hadis aktarıcımız Buhari'ye karşıda nedense kimse dini kurallara karşı isyan falan etmemiş? Ömer'e karşı gelebiliyorlarda Buhari'ye neden karşı gelememiş insan oğlu?? Ya anlaşıp işlerine göre din oluşturmaya başladıkları için yada onlar doğrudurlar bilemem. Ama şunu farkettim ki bize aktarılan islam ile kurandaki islam arasında farklar var sanki. Neyse yazıyı uzattım kusura bakma, din konusunda da yanlış bilgim olduysa Allah affeylesin.

   Sil
  5. İlk paragrafta yazdıkların tabii ki doğru bilinçaltı reklam ve fikir empoze etme artık herkesçe biliniyor. Demek istediğim bu durum bir sistemi komple devre dışı bırakıp kötü ilan edemez ki sen de aynı şeyleri yazmışşın aynı düşünüyoruz. Müzik de film de resim de kötü alanda kullanılabilir. Bu dinin konusu değil ki! Mesela ticaret de kötü amaçlı kullanılıyor ticaret haramdır dese bir şaşkın ne yaparız :) Örnekleri çoğaltabiliriz. Bazen olayları akıl ile yani daha anlaşılır tabirle rasyonel bir yöntemle ele almak lazım. Ben şunu demek istiyorum din adamları her şeyi din ve inanç içine almaktan vazgeçmeliler. İlk paragrafta ne güzel yazmışsın ;)

   Diğer mezhep işine gelince ben hiç birine inanmam hepsi siyasi amaçlı çıkmış zaten. Hadisler bile falanda Emevi ya da Abbasi halifesinin, ailesinin ya da kodamanların yaşamını kolaylaştırmak için üretilmiş. Şu anda bile falanca tarikat imamı diyince "aman eleştirme çarpılırsın sen kimsin eleştiriyorsun" deniliyor. İslam dünyası, Avrupa'nın Ortaçağ'ını ve dini taassubunu yaşıyor. Mevcut dini inanç kesinlikle gerçek İslam değil. Bu ne dedenle mevcut din ile gerçeğini ayırdım edenler özgür düşünüp bir şeyler üretebilir. Yoksa hâlâ müzik haram mı? Kıçımızı hangi elle yıkarız? Sorularını sorarız. ABD'li din adamları özellikle Evanjelist din adamları konferans verir gibi yüzlerce insana seslenir ve boş sözlerle gaza getirir insanları, onların aynısını bizde de var. Tv. kanallarında ağlayarak hikaye anlatan hocacıklar var. Aylık 600 bin Lira sağolsun. Buna benzer yeni bir yazı daha hazırlıyorum. Yakında yayına alırım.. Çok uzattım :) son yorumu da sen yaz diğer yayına saklayalım devamını :)

   Sil
  6. Doğru diyorsun haklısın bence. Tamam o yazını da yazdığında fikirlerimizi paylaşırız yine. Yazı ve bilgilendirmelerin için sağol bu arada, teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Mustafa abi evet şu resim, fotoğraf olan eve melek girmez gibi bir yanlış inanış var ancak şöyle bir durum var namaz kılarken fotoğraf önde kalıyorsa onu önden kaldırılması falan lazım. :) Onun sebebi de gözümüzün fotoğrafa kayıp kendimizi şaşırtmamak ve kendimizi namaza odaklayamamamızç Zamanında sormuştum birilerine. : Ellerine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper cevap vermiş sorduğun kişi :) Başka zaman dikkati dağılmıyor demek ki! :)

   Sil
  2. Okulda din hocası. :) Ama çok önceydi şimdi meraktan derste sorarım onu ben cidden :) :D :D

   Sil
  3. Vereceği cevabı yaz buraya. Sıkıştır biraz ;)

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara