list

Profesyonel Blog Şablonu Nasıl Olmalı?

Profesyonel Blog Şablonu Nasıl Olmalı?

Blog   

Şablon Seçimi
Daha önce şablon seçimi konusuna kısaca değinmiştim. (o konuya gitBurada biraz daha geniş olarak bu koyu ele alacağım. Şablon seçimi belki de blog için içerik oluşturmadan bile daha zordur. Karar vermek, şablonu uygulamak şablon içeriğini değiştirmek bazen günlerce süren uzun ve sıkıcı bir çalışmayı gerektirebilir.

Eğer doğru şablonu seçerseniz hiç uğraşmazsınız, bundan emin olabilirsiniz. Özellikle responsive şablonlar tercih edilmeli. Mobil uyumluluk, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayar için çeşitli çözünürlükleri desteleyecek özellikte olmalıdır. Blog içi fotoğraflar yani görsel malzemeler tüm cihazlar için uyumlu olmadır.

Kişisel bloglar için genellikle sade bir giriş sayfası tercih edilir. Son yayınların sıralandığı giriş sayfası ve tercihen sayfa başında slider da olabilir. Kenar çubuğunda diğer sosyal bağlantılar ve çeşitli araçlar ve eklentiler bulundurulur. Kişisel blog için bunlar yeterli olacaktır. Kenar çubuğunu çok fazla kalabalık yapmadan olabildiğine sade içerikle oluşturmakta fayda var.

Magazin şablonları en pahalı olan şablonlardır. Standart bir şablon 6$ iken magazin şablonları 30$ civarında satılır.  jQuery modüllerle dolu şablonlarda blog içeriğinden istediğiniz etikete ait yayınları blog giriş sayfasında ayrı ayrı sıralayabilirsiniz fakat bu yavaş açılmalara sebep verebilir. Şablonda özellik çoğaldıkça fiyatta artar.

Kısa özetleyecek olursak şablon:

1 Responsive olmalı
2 Modern tasarıma sahip olmalı
3 Sosyal medya bağlantıları tam olmalı
4 Sade olmalı
5 Hızlı olmalı 
6 Uyumlu renkler ve fontlardan oluşmalı

Kişiselleştirirken okunması zor fontlar ve o müthiş dağınıklıktan vazgeçmeliyiz. Şablon her ne kadar mükemmel olsa da sonuçta kenar çubuğu (sidebar) araçları, footer (alt bilgi) gibi bölümlerin düzeni de profesyonelce olmalı. Özellikle renk uyumuna dikkat etmeliyiz. 
Bazı bloglar var ki hortlak görmüş gibi oluyorum ve hemen çıkıyorum. Sebebi ise zombi filmlerinden fırlamış bir karakter gibi olan şablon oluyor.
Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen orijinaldir. Alıntı yapılamaz. Fikir ürünüdür...

 1. Detaylar çok önemli bu konuda..yazı fontları boyutları vs dediğin gibi özenle seçilmeli tabii okunmaya yönelik bir blog ise..resim ağırlıklı ile çok çok daha sade ve az eklentisi olmalı kanımca. .güzel konu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkür ederim. Fotoğraf/resim içerikli bloglarda düzen biraz daha farklı olabilir.

   Sil
 2. dOĞRU KONULARA DEĞİNMİŞSİN MUSTAFA AMMA VELAKİN BAZI YAZARLAR KÖTÜ DE OLSA DAĞINIK DA OLSA OLSUN BEN BÖYLE SEVİYORUM DİYOR. YANİ İŞ YİNE ZEVK VE RENK MESELESİNE DÖNÜYOR.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir :) yazarlar dağınık sevebilirler o da başka bir bakış açısı. Ben biraz da düzen manyağı olduğum için dağınık sayfalar dikkatimi dağıtıyor. Genelde düzgün şablonlu bloglar daha okunabilir oluyor.

   Sil
 3. Çok fazla düşündüren bir konu aslında. Ama bence önemli olan şey sadeliktir. Ben bloğumu bir site değilde "bir not defteri" gibi görüyorum. Haflalık notlarımı her pazar yazıyorum. Sinema, kitap, yaşam gibi konularıda hafta içi yazıp yayınlıyorum. Aslında eskiden bende "blog çok güzel olsun" şeklimde düşünürdüm. Hatta tv, radyo, haberler, hava durumu gibi şeyler bile eklemiştim. Düşündükçe gülüyorum kendime :D Neden öyle yapmışsam. Ama sonuç olarak şuan bloğumu "bir not defteri" olarak görüyorum. Bu nedenle sade tasarım seviyorum. Mobil uyumlu ve oldukça sade bir tema.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haha evet :) haber, hava durumu eklemek ilk heves ile süratle eklenenler arasında olur. Sade ve tam işlevli sablonlar en iyisi. En iyisini yapıyorsun.

   Sil
 4. Sanırım bütün olması gerekenler bende var :)

  YanıtlaSil
 5. Her zaman sade ve şık tasarımlardan hoşlanmışımdır. Kullanışlı olması, hızı vs. de çok önemli elbette. Kendi blog sitemi de bu doğrultuda şekillendirmeye çalışıyorum. Güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum icin tesekkur ederim. Sadelik ve hız yeterli. Gerisi keliteli içerik ki o da başka bir yazının konusu.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara