list

Kişisel Bloglar İçin Alan Adı Alınmalı mı?

Kişisel Bloglar İçin Alan Adı Alınmalı mı?

Blog - Blogger   

Kişisel Bloglarda Alan Adı Alınmalı mı?

Blogger’da “blogspot.com” WordPress’te de “wordpress.com” uzantıları ile yayın yapılır. Peki, bu yerler alan adları yeterli midir? Alan adlarının dolduğunu, istediğimiz alan adını alamadığımızı domain sorguladığımızda öğreniyoruz. Özellikle blog servisleri kullanılmayan bloglarla doldu taştı. Yerel blog adreslerini bile istediğimiz şekilde almak zorlaştı. 

Blog servisi uzantıları ile adsoyad.com ya da istediğinizdomain. com şeklide kullanacağınız alan adları daha profesyonel görünecektir. Ayrıca blog adresini de kolaylaştıracaktır. Bazen blog servisinin adını yazmak sıkıcı gelebilir. Yine bilgi@blogadı.com şeklinde e posta hesabı almak için alan adına ihtiyacınız olacaktır. 

Google, alan adı uzantılı e posta adresi servisini yıllık belirli bir ücret karşılığında kullanıcılarına sunuyor. Yandex’te ise bu hizmet tamamen ücretsiz ve hatasız harika bir şekilde işlemekte. Bunların haricinde diğer hosting firmalarından da e posta hizmeti satın alınabilir.

Şimdi blog için alan adı almanın faydalarını özetleyeceğim:
1 Bloga daha kolay erişim sağlar
2 Profesyonel yayıncılık için gereklidir
3 Özel e postalar alınabilir
4 Başka blog servislerine aynı alan adı ile taşınmada kolaylık sağlar ve arama motorları açısından sorun oluşturmaz, blog arka sayfalara düşmez. 

(Blogger’dan WordPress’e; WordPress’ten Blogger’a taşınmalarda en az kayıpla geçiş yapılabilir) Evet, blog yazarları profesyonel alan adı kullanmalıdır. En çok tercih edilen “com” ve “net” uzantılarıdır. Eğer jenerik bir alan adı müsait ise “org” “info” “co” alan adları o zaman tercih edilebilir.

Blog için alan adı alma ve yönlendirme işlemleri için tıklayın

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Kesinlikle alıntı yapılamaz. 

Yayını hazırlarken bu uzun müzik listesini dinliyordum. Nedense 60'lı yılların müzikleri ve müzik gruplarına ayrı bir bakışım var. Bazen diyorum o yıllarda yaşamış olsaydım, bu grubun üyeleri gibi, şu anda 75-80 yaşlarında olurdum. Yaşam ne tuhaf değil mi?

 
 1. Alan adım ve şükürler olsun ben hala varım.Sanki reform esintisi hissettim bloğunda. Zaten bence teksin blog aleminde Mustafa.Çook bilgilisin ve dinlendirici paylaşım yapıyorsun.Sanki arınıp çıkıyorum.Boş başak dik durur, dolu başak eğilir.Sen tek bir duruşa sahipsin.Sağlıcakla kal :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sen alan adı ile başladın çok iyi yaptın. Yorumun ve güzel sözlerin ile beni onurlandırıyorsun teşekkür ederim.

   Bu aralar blog içeriğini değiştirmek, yeni konulara değinmek için çalışmalar yapıyorum.

   Sil
 2. Ben de 3 aydır düşünüyorum karar veremedim bir alan adı konusunda:(

  YanıtlaSil
 3. Alan adı almanın en önemli faydalarından biriside benim için şudur; "sabit bir adres." Yani blog altyapısı vs değişecek olsa, bloga yine aynı adres ile ulaşmak mümkün olacakdır. Buda iyi birşeydir. Alan adı alınmamış olsa .blogspot.com , .wordpress.com gibi değişikliklere maruz kalınmış olacak. Buda hiç hoş bir durum olmaz doğrusu.

  YanıtlaSil
 4. Bir fincan kahve eşliğinde hazırlanır blog, blogumda olduğu gibi Acı bir kahve tadında kişisel web günlüğü gibi :) haklısın alan adı almada gecikmek bazı sorunlara neden olabiliyor. arslanyusuf.net aldım çünkü com daha önceden alınmıştı. Ben 3 yıldır yazıyorum ve blogda alexa sıralamam 1 milyonlardaydı yeni alan adıyla şimdi tekrar sıfırdan başladım. İlk alan adımı değiştiştirdiğimde bende diğer bloggerlar aynı sorunları yaşamasın diye benzer bir yazı yazdım. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kahve, müzik ve blog ayrılmaz üçlüdür. Ben hem net hem de com'u almıştım. Net'i yenilemeyince başkası aldı. Kesinlikle alan adı alınmalı uzun zamanlı profesyonel blog için. Yorum icin tesekkur ederim.

   Sil
 5. Dediğin gibi abi daha profesyonel duruyor en basit açıklamayla. :) Ellerine sağlık abi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alan adı ile başlamak en iyisi. Mesela ben yine WP'ye geçmeyi düşünüyorum. Her yıl vazgeçip Blogger'a devam ediyorum :) alan adının güzel tarafından biri de bu

   Sil
 6. Mustafa kardeşim güzel bir paylaşım olmuş blogspot daha amatörce bir şey blog yazarlarının deneyim kazandıktan sonra kesin geçmesi gerekir domain satın alıp

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Domain alınca Yandex üzerinden örneğin: bilgi@mustafasobmez.com benzeri e posta oluşturmak da mümkün hem de ücretsiz bir hizmet. Tamamen profesyonel olmak mümkün.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara