list

Blog Yazarları Özgün İçeriklerini Koruyabiliyor mu?

Blog Yazarları Özgün İçeriklerini Koruyabiliyor mu?

Copyright   


Kopyala Yapıştır Bloglar ©

Teknoloji ilerledikçe yaşamımıza daha da giriyor. Her alanda bunu hissedebiliyoruz. Özellikle müzikler, kitaplar ve görüntü içeren ürünler için artık yayın haklarını korumak gittikçe zorlaşıyor. Önceleri insanlar film izlemek için sinemaya giderdi. Çok çok önceleri yani elektronik devriminden önce müzik dinlemek için konserler gerekliydi. Resim sanatı için sergilere gitmek gerekirdi. Yaşamda sanki daha fazla hareket vardı. Günümüzde sanat eserlerine ulaşmak kolaylaştı. Hatta 3B görüntülerin de ilerisinde 360 ° videolar; sanal gerçeklik gözlükleri; hologram görüntüler bizi istediğimiz yere götürebiliyor. Artık e kitaplar, müzikler ve filmler için çevrimiçi satın alma var.

Blog yazarları blog içeriğini oluştururken telif haklarına uygun hareket etmeli. Örneğin: basılı bir kitabın dijital biçimini (e-Pub, PDF) blogda paylaşmamalı. Filmler ve müzikleri paketler halinde indirmeye (download) açmamalı. Özellikle pahalı yazılımların paylaşılması ciddi suçtur. En olası sorun bloğunuzdaki yayınlar arama motorlarında sıralanmaz, arama sonuçları silinir. Hatta uyarı bile alabilirsiniz. Telif hakkı sahiplerinin sizi mahkemeye verme hatta bloğunuzun sonsuza dek kapanma tehlikesi bile vardır. Ayrıca Google AdSense üzerinden de asla reklam alamazsınız.


Blogger Telif Hakları   ©İçerik Çalma Engelleme
Diğer bir durumda diğer bloglardan içerik kopyalamaktır. Kişisel blog yazarı saatlerce uğraşır ve bloğu için makale hazırlar. Bu bazen çok yorucu olabilir. Özellikle ciddi makalelerde onlarca kaynaktan faydalanmak gerekir. İşte bu emeği kopyalayıp yapıştırmak ile kopya bloglar oluşur. Oysa blogger özgün yazılar ve fikirler üreten kişiye denir. İzinsiz alıntı yapılmamalı, İzinli alıntılarda yazının bir bölümü alınıp geri kalanı için bağlantı verilmeli, Kaynaklar eksiksiz yazılmalı, Alıntılarda yazarın adın sayfa altına ve başlangıcına kesinlikle yazılmalı, Kendimize ait yazıların ve içeriğin sonunda yayın haklarının kendimize ait olduğunu belirtmeliyiz.

Bütün bunlara rağmen sizden kopyalanan içerik varsa Google ve diğer arama motorlarına yapacağınız itiraz sonucu sayfalar arama motorlarının sunucularından kaldırılacaktır.


Copyright    
Yinede  içerik kopyalama engeli kodları kullanalım mı? Ben kullanmıyorum. Hırsız her şekilde çalacaktır. Arada kişisel yazılarımın bile çalındığını görüyorum. Düşünün tamamen size ait bir yaşam kesitini bile çalabiliyor bazı saman beyinliler. Kod ile içerik korumak çok zor. Sağlam ve çok ziyaretçi çeken yayınları Google'da aratmak gerekli. Şikayet ederek arama motoru sunucusundan sildirmek de mümkün.

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen orijinaldir. Fikir ürünüdür. Alıntı yapılamaz.
 1. Çok yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Hakikaten faydalı bir yazı. Ellerine sağlık abi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Furkan
   Haftada bir gün bu tür yayın hazırlayacağım...

   Sil
 3. Blogda içerik koruma meselesi biraz sıkıntılı olsada ben yinede herşeye rağmen, önlem amaçlı olarak yazı seçme engeli için kod kullanıyorum. Tabii ki bu tür engeller koymak bir çözüm değil ama yinede önlem alıyorum. Alacak adam zaten alır. Ama en azından blog dünyasına yeni giren kişilerin önüne geçmek için iyi. Bu yöntemleri bilen aklı başında kişiler zaten bu yola başvurmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa,
   Kodlar çare olmasa da bilinçaltına bir uyarı verir galiba...

   Sil
 4. Haklısın içerik engelleme kodları fayda etmiyor. İçeriği kopyalamayı aklına koyan öyle böyle yapıyor. Karşımıza şans eseri çıkarsa ancak öyle anlarız. Arada intihali bulan arama motorlarından aratıyorum ama bunu da ayda yılda bir aklıma gelirse yapıyorum. Saygılarımla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yusuf,
   En azından bu bilinci yayarak belki birazcık katkıda bulunabiliriz. Ben arada kontrol ediyorum gördüklerimi uyarıyorum. Fakat pek çaresi yok. Biz bu bilinçte olalım yeterli. Yorum için teşekkür ederim.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara