list

En Tehlikeli Virüsler ve Hastalıklar

En Tehlikeli Virüsler ve Hastalıklar

En Tehlikeli Virüsler   

Dünyanın en tehlikeli virüsleri hangileridir? Salgın hastalıklara neden olan virüsler en çok nerede görünür? Laboratuvar virüsleri hangileridir? Dünya Sağlık Örgütü kısa bir süre önce en tehlikeli ve ölümcül 8 virüsü açıklamıştı.hangi virüs hangi ülkede çıkmıştır, adını nereden alır ve hangi hastalığa neden olur? Hurmadan bulaşan virüs hangisidir?

Ebola Virüsü:

Ebola virüsü, en tehlikeli virüsler ilk sıradadır. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Adını, Afrika'daki bir nehirden alır. Bulaşıcıdır. Kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür. Ebola virüsü, ipliksi yapıda, yaklaşık 80 nm boyundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.

Nasıl bulaşır? Hastaların (hayvanlar başlıca maymun ve meyve yarasaları) kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Hava yoluyla bulaşma tespit edilmemiştir.


Ebola Virüsü   

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)

İlk olarak 1944'de tanımlanmaya yol açan salgın Batı Kırım'da olmuştur. Kene aracılığıyla bulaşan hastalık, bulaştığı kişilerin %40’ında ölüme neden oluyor.

Endemik bölgelerde virüs keneler yoluyla bulaştığı için özellikle tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler yüksek risk grubundadır. RNA virüsü olan KKKA’yı taşıdığı ve bulaştırdığı bilinen 30 kene türü mevcuttur. Çok bulaşıcıdır enfekte olan kişilerle temas hastalığın bulaşmasına neden olur. Kuluçka devresi 2-12 gündür. Belirtileri: kanlı idrar, kusma, burun kanaması, karaciğer şişer ve ağrır. Semptomların ilk ortaya çıkışından 9-10 gün sonra hastalar iyileşme belirtileri gösterir, fakat %40'u rahatsızlığın 2. haftasında ölür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)   

Lassa Virüsü (LASV)

Ebola ile aynı virüs ailesinden gelen Lassa virüsü, ilk olarak 1969 yılında Nijerya’nın Borno eyaletinde ki Lassa şehrinde ortaya çıktı. Bu sebeple virüsün adı da Lassa olarak konuldu. Virüs, fındık farelerinden ve lağım sularından insanlara bulaşıyor. Hastanın idrar, dışkı ve vücut sıvılarına doğrudan temasla insandan insana da geçebiliyor. Lassa Virüsü Kanamalı Ateşi, erken teşhis edildiğinde ilaçla tedavi edilebiliyor.

Batı Afrika'da her yıl 100 bin-300 bin Lassa vakasından yaklaşık 5 bini ölüyor. Hamile kadınlara bulaştığında %80 oranında ya anne ya da bebek ölüyor. Virüs özellikle Batı Afrika’da etki gösteriyor.

Lassa Fever Virus


Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS)


SARS, Kasım 2002 ve Temmuz 2003 tarihleri arasında Hong Kong'da başlayan SARS salgını neredeyse pandemik hale gelmiş ve dünya çapında 8422 vaka ve 916 ölüm görülmüştür. DSÖ'nün bildirdiğine göre SARS hastalığının fatalite hızı; 24 yaş ve daha gençlerde %1 altında, 25 - 44 yaş arası %6, 45 - 64 yaş arası %15, 65 yaş ve üzerinde %50 olarak görülmektedir.

İlk belirtiler grip benzeri hastalık şeklinde görülür ve şunları içerebilir: ateş öksürük, boğaz ağrısı şeklindendir. Tüm hastalar için ortak tek belirti ise 38 ° C üstünde bir ateş gibi görünmektedir. Nefes darlığı daha sonra ortaya çıkabilir. Hastalık ilk aşamada soğuk algınlığı gibi belirtiler verir ama daha sonra gribi andırır.

SARS  


MERS virüsü ve Orta Doğu Solunum Sendromu

MERS, ODSS Orta Doğu Solunum Sendromu bir Corona virüs enfeksiyonudur. Bu hastalığa sebep olan virüs MERS-CoV'dır. Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yüzde 35-40'ı hayatını kaybetmektedir. Bazı bünyeler hastalığı hafif belirtilerle atlatabilir. Hastalıktan kurtulanların virüsü bulaştırma riski yoktur.

İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan'da tespit edilmiştir. Türkiye'de MERS sebebiyle ilk ölüm vakası ise 2014 yılının Ekim ayı içerisinde Suudi Arabistan'da çalışan Hatay ili nüfusuna kayıtlı olan bir kişinin Türkiye'ye dönüş yaptıktan sonra hayatını kaybetmesi olayıdır. Virüsün bulaşmasından sonra ki ilk 15 gün çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilir.

MERS Virus   


Marburg Kanamalı AteşiMarburg Virüsü, Ebola ile benzerlik gösterir. Marburg virüsü ilk kez 1967 yılında, Yugoslavya Belgrad( şimdi Sırbistan) ve Almanya Frankfurt ve Marburg şehirlerindeki laboratuvarlarda aynı anda kanamalı ateş salgını ortaya çıktığında tanımlanmıştır.

Başlangıçta laboratuvar çalışanları, birkaç tıbbi personel ve onların bakımıyla ilgilenen aile üyeleri olmak üzere 31 kişi hastalanmış ve 7 ölüm rapor edilmiştir. İlk enfekte olan insanlar araştırma yaparken ithal Afrika yeşil maymunlarına veya onların dokularına temas etmişlerdi. Marburg virüsünün rezervuarı Rousettus aegytiacus denilen Afrika meyve yarasasıdır. Yarasalarda hastalığın bariz belirtileri görülmez. İnsan ve primatlar virüsle enfekte olabilirler ve yüksek ölüm oranına sahip ciddi hastalık gelişebilir.

5-10 günlük kuluçka süresinden sonra başlangıç semptomları aniden başlar ve ateş, titreme, başağrısı, kas ağrısı şeklindedir. Semptomların başlamasından sonra 5. gün civarında en fazla gövdede (göğüs, sırt, karın) olmak üzere makülopapüler döküntüler ortaya çıkabilir. Mide bulantısı, kusma, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı ve ishal görülebilir. Semptomlar gittikçe şiddetlenerek sarılık, pankreas iltihabı, ciddi kilo kaybı, hezeyanlar, şok, karaciğer yetmezliği, yaygın kanamalar ve çoklu organ yetmezliği gelişebilir.

Marbug Virus   

Rift Vadisi Ateşi

Rift Vadisi Ateşi (RVF) hafif-şiddetli semptomlara yol açan bir viral hastalıktır. Hafif semptomları arasında şunlar bulunabilir: ateş, kas ağrıları ve genellikle bir haftaya kadar uzayabilen baş ağrısı. Şiddetli semptomları arasında ise şunlar bulunabilir: Hastalığın bulaşmasından 3 hafta sonra görme yeteneğinin kaybedilmesi, beyinin enfekte olması birkaç gün içinde şiddetli baş ağrılarına, sersemliğe, kanamaya ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Kanaması olanların ölüm riski 50% düzeyine ulaşmaktadır.

Hastalığa Phlebovirus tipi RVF virüsü neden olmaktadır. Hastalıklı hayvanların kanıyla temas etmek, hastalıklı bir hayvandan çiğ süt içmek, kesilmiş hastalıklı bir hayvanın bulunduğu ortamı solumak veya virüs taşıyan bir sivrisinek sokması gibi nedenlerle yayılmaktadır. İnek, koyun, keçi ve deve gibi hayvanlar bu hastalıktan etkilenebilir. Bu hayvanlarda hastalık çoğunlukla sivrisinekler tarafından yayılır. Hastalığın insandan insana bulaştığı görülmemektedir.

Rift Vadisi Ateşi Virüsü RVF

Nipah Virüsü

Nipah bulaşmış bazı insanlar belirtiler ortaya çıkmaz. Bunu yapanlar ateş ve baş ağrısı, boğaz ağrısı vekaslarda ağrı gibi belirtiler ile grip benzeri bir hastalık gelişebilir. Daha sonra belirtiler baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişiklikleri içerebilir. Bu virüs beyin ve akciğer hücrelerinde ödem oluşturmakta ve %75 öldürücü olmaktadır. Kurtulanlarda kalıcı beyin hasarı olmaktadır. Nipah virüsü Malezyanın Nipah bölgesinde bir salgınla başlamıştır. Bu virüsün ayrıca biyolojik silah olduğuna dair internette yayınlar vardır.

Hurma ve hurma özünden şurup gibi ürünlerde Nipah virüsünün bulaşma ihtimali olduğu bildirilmiştir. Bu virüsün hurmaya, meyve yarasaları aracılığıyla geçtiği belirlenmiştir. En sık görüldü yerler: Singapur, Malezya, Hindistan ve Bengladeş’tir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, Nipah virüsünün ilaçla tedavisi mümkün değil, ancak hastalıktan koruyucu bazı önlemlerin alınması ve mikroba karşı erken tedavinin hastalardaki ateşi ve hastalığın şiddetini kısmen azalttığı açıklanırken, hastaları ölümden kurtarmanın halen mümkün olmadığı belirtiliyor.

Nipah Virüsü   

Buna benzer daha fazla içerik Bilgi Küpü kategorisinde: http://www.mustafasonmez.com/search/label/bilgi%20küpü

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/MERS
http://www.haberturk.com/saglik/haber/1013574-simdi-de-lassa-virusu-can-aliyor
http://www.haber10.com/dunya/eboladan_sonra_afrika_yi_lassa_vuruyor_50_olu-611966
https://www.cihan.com.tr/tr/bangladeste-oldurucu-nipah-virusu-alarmi-701543.htm
http://erolerguler.blogspot.com.tr/2014/03/nipah-virus-hurmada.html
Bilim ve Teknik, Mart 2016
 1. Her hastalığın tedavisini vermiş allah,yinede dikkatli olmak gerek. Eskiden domuz gribi de vardı,oda tehlikeliydi. Bilgiler için sağol :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sekizine en tehlikelisi demiş DSÖ :) Zaten laboratuvar virüsü çoğu. İnsan nüfusunu azaltma projesinin bir ürünü. Dan Brown, Cehennem romanında bu konuyu ele alıyor. Bizim Türk romancılar utansın.

   Sil
 2. Son yazdığın çok doğru Mustafa, yazar devrinin sadık hizmetlisi ve olan bitenleri kayıt altında toplayan ve sunan kişidir.Sağol bilgilendirme için.Valahi ürktüm aslında.Allah korusun bunlardan herkesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok ürkütücü gerçekten de... Çoğu dünya nüfusunu azaltma projesinin ürünü virüsler...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara