list

Bazı Şarkılar Var ki! (Yaşama Dair Notlar: 78)

Bazı Şarkılar Var ki! (Yaşama Dair Notlar: 78)

Müzik   

Bazı şarkılar vardır ki kulaklık takar ya da kısık sesle dinleriz. Sadece kendimiz duysak yeterlidir. Şarkılar ve müzik bazen halimizi öyle anlatır, bizi öylesine ele verir ki sessizce dinleriz kendi halimizde.

Şarkılar aslında mahremdir öyle her yerde dinlenilmez. Daha doğrusu özel müzik listemizdir mahrem olan, bize ait olan... Saatlerce aynı müzik/şarkı kendini tekrar ile çalar. "Random" modu bazen tek bir şarkının emrine amadedir. 

Yaşam içindeki çözemediğimiz tuhaflıklarla devam ediyor. Hani bahar mevsimi de yaklaşıyor ya hani bazen insan yaz gelse de kendimi dışarıya atsam diyor ya bu günlerde öyle bir hal var. Yaz mevsimi öyle içime işler ki anlatamam. Geç saatlerde biraz olsun serinleyen İstanbul'un nemli sıcak havası bazı şeyler uyandırır hep bende: yaşama güzellikler katmak gerekirken neden aklımız hep kötüde? Şu güzel günlerde göçüp gideceğimizi bile bile neden kendi kuruntularımız ve taşkınlıklarımızla kişisel kargaşaya neden oluyoruz?

Hiç sorgulamayacak mıyız? Daha öncede dediğim gibi isyan değil bu sadece basit bir sorgulama her şey kaosun düzensizliğinden gelen bir düzen içinde ise etrafımızdaki bazen kişisel dünyamızdaki düzensizliği ve kargaşayı sorgulamak neden kötü olsun ki! Neden "hikmetinden sual olunmaz" diyerek susalım ki! Anlamaya daha çok ihtiyacımız yok mı?


World Music   


Şarkı diyordum ya

TSM şarkısı diyor:

Dil şâd olacak diye kaç yıl avuttu felek
Saçıma karlar yağmış boşuna yaz beklemek

Ne bülbül dile geldi ne de açtı bir çiçek
Saçıma karlar yağmış boşuna yaz beklemek.


Şarkılar bazen yalnız ve gizlice dinlenilir...

Mustafa sönmez ©
 1. Şarkılar sahidende yalnız dinleniyor genelde. Herkes uyumuşken, yada herkes başka birşey ile meşgulken bende kulaklığımı takıp kısık bir sesle dinliyorum. Ve sıradaki şarkıya karar veremediğimden dolayı sıradaki şarkı seçimini telefona bırakarak random olarak dinliyorum listeyi. Hergünün bir bölümünü ayırıyorum müzik dinlemeye... Zaten müzikten ve kitaptan başka pekte arkadaşım yok gibi.

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar da insan ruhunu hem anlamış ve anlatmışsın Mustafa. Müzik kendi ruh halimize göre dinlediklerimizdir. Zira herkesin aynı müzik tarzını beğenmesi çok da mümkün değil.
  Ayrıca sorgulamak. Ortamı, çevremizi ve içindeki bizi. Sorgulamadan bir güdümle yaşayanların kendi fikirleri oluşmamış demektir. Birbirimizden alacağımız öyle feyzler ve dersler var ki aslında, karşımızdakini biraz dinlemekle bir şey kaybetmez insan, gerekiyorsa sınırlarımızı sonra çizeriz. Yazın güzeldi. Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece, yorumun için teşekkür ederim. Umarım dünya daha iyi bir yer olur, biz insanlar da kendimizi sürekli geliştiririz...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara