list

Yaşama Serpilen Mutlu Anlar (Yaşama Dair Notlar: 76)

Yaşama Serpilen Mutlu Anlar (Yaşama Dair Notlar: 76)

Mutluluk
Mutluluk   
Önümde yememi dört gözle bekleyen pişmaniyeler var. Acaba neden pişmaniye demişler bu pamuk şekere bilmiyorum. Ama bildiğim içinden ikramiye çıkan pişmaniyeleri mahalle bakkalından alıp içinden çıkacak ikramiyeyi daha çok sevenler pişmaniye ile adeta metafiziksel bir bağlantı kurarlar. Anılarda yer eden her şey her zaman en değerli olandır. Sebebi ise bizi hatıralarımızda bulunan mutlu ve güzel anlara götürmeleri olsa gerek... Zaman oku geçmişten geleceğe doğru tek yönlü olarak ilerlerken aslında zihnimizi büyük bir kaostan da kurtarıyor. Yaşama serpiştirdiğimiz o güzel anılar ve anlar ileride hatırlayınca bize yaşama dair güzel anlar ile geleceğe ve anımıza tutunmamızı sağlıyor bu kesin.

İnsan gerçekten de bildiklerinden ve hayal ettiklerinden ibaret... Hayal gücü ne zaman vücudun sınırlarını aşarsa işte o zaman bildiklerimiz ve yaşama ve insana bakış açımız hatta kendi varlığımıza bakışımız bile değişiyor... Bütün tanımlarımız ve betimlemelerimiz ayrıntıları fazlasıyla içeriyor... Bazen soluksuz koşarak değil; durup sakin dudaklarda geleceğe uzanan "warm hole"llar bırakmalı insan.

Belki de sakin duraklar bırakıyoruz. Bir şiirimde diyordum şairliğe özenerek:

(...)
Hayatın her yerine ekilmiş
Küçük mutluluklarım olmalı
Geçtiğim duraklarda
Şen gülücükler kalmalı
Ölüm gediği zaman
Hayat geri gelmez ki!
(...)

Yazıya biraz ara verdim. Geceye doğru bu yazıyı devam ettirmeden önce X Files sezon 10 bölüm 5'i izledim. Film ve yorumlara bakınca hayal gücümüzün sınırlarını zorlamayıp, içsel bir bataklıkta gezindiğimizi anladım. Dizide klasik bombacı ve terörist Müslümanlar ve masum Amerika imajı vardı. Sevgili yorumcular boşuna kızıyordu. Dünya güçleri her ırktan her dinden insanları öldürdü. Ülkelerine el koydu, sömürü,  köleleştirdi, öldürdü... Bu bize meşru müdafaa hakkı tanır. Ama hak 70 huri masalı, şehitlik söylencesi, sahte Cennet vaatleri ile kana-kan saplantısı ve sahte cihat ile olmaz. Engin bir hayal gücü ile evrenin ve yaşamın spritüal ve fiziksel işlevlerini kavrayıp aklen ve teknoloji olarak muasır bir medeniyet kursak işte o zaman bomba ve öldür ile değil; sınırsız hayal gücümüzle, ekonomik ve teknolojik üstünlüğümüzle, insana verdiğimiz değerle meşru müdafaamızı yaparız. Doğu toplumları en sefil, teknolojiye, bilime, realiteye, akla en kör bakışları atarken işte böyle haklı iken haksız olurlar, mazlumken zalim olur; haklıyken haksız olurlar...

Yaşama Dair Notlar 76 notu da yazdım. Keşke eleştirebilip, yaşamı ve inançlarımızı sıkı bir sorgulamadan geçirebilseydik. Öğle vakti başladığım yazıyı gece 00.39’da bitiriyorum. Bu arada yağmur da başladı. Epeydir yağıyormuş müziğe o kadar daldım ki yağmurun ruhumla benliğimle eşit rezonansta titreşen musikisini dinlemekten mahrum kaldım. Olsun müzik de aynı işi yapıyor. Şimdi bu yazıyı yayına alıp yatağa dalış yapacağım. Bu arada bu yayınlar için de video anlatım yapmayı düşünüyorum. Bütün içerik için yani çok mu abarttım acaba sevgili blog dostlarım?

Mustafa Sönmez©
Bu blog ve bütün yayınlar özgün fikir ürünüdür. Kopyalanamaz!

Yazıyı bitirirken bu müziği dinliyordum. Yağmur sesini de hafiften duyuyorum. Yaşam bazen duyduklarımızdan ibaret sanki... Yoksa her şey karıştıran bizler miyiz?G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara