list

Yaşamda Yeri Olan Evler ve İnsnalar

Yaşamda Yeri Olan Evler ve İnsnalar

Ev   
Bu yayında evlerden bahsedeceğim… İnsanlar tarih boyunca giyim-kuşam, takı ve evler için büyük özen göstermiş durmuşlar. Aslında haksız da değiller değil mi? Daha önce de söylemiştim ya yine tekrar edeceğim zira bazı tekrarlar iyidir. İnsanlar şehirlerle ve evlerle hep içsel bir bağlantı kurmuşlardır.

Doğduğunuz ev, büyüdüğünüz ev ile sonraları yaşamaya başladığınız ev arasında büyük farklar vardır. Gerçi evlerimizi ruhumuza göre dizayn edip, yaşanılası bir yer haline getirmemize bağlı her şey. Belki de madde olarak, taş, duvar, ahşap olarak gördüğümüz evler dada da ilerisini düşünürsek eşyalar bazen bir meta bir nesne olmaktan çıkarlar işte o zaman bizden bir parça olarak yaşamımızda yerini alırlar.

Evimizin her yeri ile uğraşmak isteriz. Hele söyle bize yetecek kadar bir bahçesi de varsa değmeyin keyfimize. Bahçede koşup eğlenmenin ya da sıcak günlerinde serin serin uzanıp tembellik yapmanın tadı gibisi var mıdır acaba?

Herkesin çocukluk anılarında böyle görüntüler vardır bundan eminim. Bazen arkeolojik kazılarda modern zamanın evlerini değil de binlerce yıl önceki evleri görünce hep hayretler içinde kalırım: İnsanlar her zaman evlerine önem vermişler, ev eşyalarına da. Ama modern zamanda yani günümüzde artık mimari de tasarımlar da modernleşti. Aydınlık ve geniş ferah evler hatıralarımıza güzel anılar bırakacaktır bu kesin.

Belki de evlerin en önemli kısmı pencerelerdir. Pencere camlarından giren ışık ile evlerin içi gün ışığına ve doğanın canlılığına kavuşur. Kimisi cam silmeyi hiç sevmez ama ne çare pencereler camlar ve evdeki bütün cam eşyalar kusursuzca temizlenmeli değil mi? Buradan “cam silerek nelere dikkat etmeliyiz?” konusunu incelemekte de fayda var.


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara