list

Elektrikli Sandalyede İlk Kim İdam Edildi ve Mucidi Ne Kadar Kazandı?

Elektrikli Sandalyede İlk Kim İdam Edildi ve Mucidi Ne Kadar Kazandı?

Elektrikli Sandalye   

İlk idam edilen kişi ve mucidi hakkındaki bu yayın için bir de video hazırladım. Youtube kanalıma abone olmayı unutma!


Elektrik mühendisi ve mucit Nikola Tesla AC (alternatif akım) sistemini geliştirdiğinde hiç şüphe yok ki AC akımının öldürücü etkisinden haberdardı. Fakat bunun için bir elektrikli sandalye üretip bu iş üzerinden para kazanmayı düşünmemişti.

Fakat diğer bir elektrik mühendisi Harold Pitney Brown 1888 yılında elektrikli sandalye icadı ile gündeme geldi. Tanesi 1.600 $ üzerinden hapishaneler bu yeni icadını satmaya başladı. İşler iyi giderse infaz memuru olarak da çalışacak ve çok miktarda para kazanacaktı.

Elektrikli Sandalyede İlk İdam   

İlk denemeleri 300 volt ile köpekler üzerinde yapan Brown başarı elde etmişti. Daha önce yine köpekler ve atlar üzerinde deneyler yapılmıştı.

İlk elektrikli sandalye denemesi karısını (diğer bir rivayette kız kardeşini) balta ile öldüren William Kemmler üzerinde denendi. İnfaz teknikleri ve gerekli voltaj tam bilinmiyordu idam esnasında yalıtkan olan saçları nedeni ile dirence uğrayan elektrik ile başı ve saçları yanan Kimmler'ın ağzından köpükler gelmiş ve göğsü şişerek acılar içinde ölmüştür.

Edison, bu idamı dehşetle izlemiştir. Ama kendisini bu icadı geliştirmekten de alıkoyamamıştır. Gazeteler ve dergiler bazı mucitler bu infazı Orta Çağ engizisyon mahkemelerinin karanlık odalarında işlenen cinayetlere benzetmişlerdir.

At Üzerinde Elektrik Deneyi   

Elektrik o 1890'lı yıllarda sadece ölüm değil şifa da getiriyorfu. İnsnalar elektrik ile iyileşmenin mümkün olduğuna inanıyorlardı. Hastalıkları iyileştirme gücüne sahip bir mucizeydi elektrik. X ışınlarının keşfi ile bu düşünce daha yaygınlaşmıştır. Nikola Tesla'ya göre elektrik akımı harika bir doktor ve dezenfektandır.

Akım savaşlarının acımasızca devam ettiği o yıllarda. Çağ elektrik ve aydınlanma çağıydı. Fakat akla ve realiteye uymayan düşünceler de yok değildi.

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın metni tamamen orijinaldır. Fikir ürünüdür. Okuma notlarıma dayanır. Alıntı ve çalıntı yapılamaz...

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara