list

The Fosters, İzlenecek Bir Dizi

The Fosters, İzlenecek Bir Dizi

The Fosters   
Bu yayında izlediğim en iyi dizilerden biri olan ve beni kendisine çeken hatta filmin bir parçası haline getiren The Fosters dizi hakkında yazacağım. Farklı bir dizi. Sıcacık sevgi dolu, bağlılık dolu bir dizi. Kimsenin bir diğerini istememezlik etmediği herkesin birbirine saygılı olduğu bir dizi. Dram kategorisindeki en iyilerden...

Aslında kış mevsimi ve bahar mevsimine doğru kısa TV dizileri de başlıyor. Shameless başladı burada yazmıştım. Heroes Reborn devam ediyor. The 100 başlayacak (burada yazmıştım) Mr. Robot, Bates Motel de başlayacaklar arasında. Fakat şimdilik beklediğim The Flash var, uzun ara verdi.

Neyse şimdi The Fosters dizisine geleyim. Dizinin konusu kısaca şöyle: 
Lena ve Stef evli lezbiyen çift Lana'nın ilk evliliğinden (Mike) olan erkek çocuğu Brandon ile birlikte evlatlık aldıkları Mariana ve Jesus ile birlikte mutlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Mike ile de araları iyidir. Stef ve Mike polis olarak aynı birimde çalışmaktadırlar. Lana, günün birinde suç işlemiş yetim babası tarafından terkedilmiş Callie ile tanışır ve kardeşi Jude ile birlikte onları da evlat edinirler. Aile kalabalıklaşır ve evlat edinirken ve sonrasındaki sorunlar, aile fertlerinin birbirleri arasındaki ilişkilerini ele alan filmin IMdB puanı 8.1 olarak verilmiş.


Connor and Jude   
Filmde farklı kültürdeki, farklı cinsel yönelime sahip insanların barış ve huzur içinde bir birlerini dışlamadan ve lanetlemeden bir arada nasıl yaşadıklarını anlatır bu açıdan filmin verdiği mesaj önemsenmeli. Lena ve Stef ailesine bağlı, düzgün işleri olan; kuralları ve ailelerine olan bağları ile yine düzgün yaşantıları ile örnek birer lezbiyen çifttir. Yani akıllardaki "sakın" ve "aşırı" imajının yanlış olduğunu seyirciye gösterir. Jude ve Connor gay gençlerdir. Yine bu cinsel eğilimin normal bir biyolojik süreç olduğunu, sapkınlık olmadığını örneklerler. Diğer yandan Callie'nin transgender (yetimlerin grup evinden tanıdığı) Cole yine cinsiyet ayrımı yerine anlayış ve infazsız yargılama yapmadan yaşamaya insnaları çağıran önemli bir model. Diğer yandan, Japon, zenci, Afroamerikan insanların birbirleri ile olan ilişkileri cinsiyet ayrımı kadar ırk ayrımının da yanlış taraflarını dizi seyircilerine gösteriyor. Callie-Brandon, Jude-Conner çiftleri ile aşkın cinsel  yönelimi güzel anlatıyor.


Conor Jude   
Aileler arasındaki kopuşların nedenini ve sevgi bağlarını; ailenin ve aşkın önemini; dinin, ırkın; cinsel yönelimin önemli olmadığını anlatan harika bir dizi. Yine gençlik hataları ve bu hatalara yaklaşım ve herkesin birbirini anladığı sıcacık bir aile ortamı da filmin diğer çekici yanı.
Not: Bu sadece bir film. Oyuncular ise adı üstünde "oyuncu" yani izleyin ve geçin. Çok deirne dalmayın...

2. Not: Hani Türk televizyonlarında sigara ve içki paketleri kapatılır ya neymiş sigaraya özenti, içkiye özenti varmış. İnsanlar o kadar salak mı yani ne içildiğini bilmiyor mu? Ya da orada gördü diye gidip kafayı çekecek! Filmler burada da bir özendirme var falan denilirse aynı cevabı vermek lazım: insanlar salak mı da filmdeki her şeyden etkilenip karakterlerini değiştirecekler?

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen orijinaldir. Alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz...


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara