list

Korsan Kitaplara Dikkat Çekmek İçin Yapılan İsraf

Korsan Kitaplara Dikkat Çekmek İçin Yapılan İsraf

Korsan Kitap   
Bugün kitapyurdu'ndan sipariş verdiğim kitaplar sonunda bana ulaştı. Sonunda dediğime bakmayın zamanında ulaştı, kargo paketi yine iyi sorun yok yani. Pinti kitapyurdu önceleri ayıraç veriridi, şimdi her boku satmanın peşinde. Hele bir de "Akıl Defteri" diye 5 Liralık defteri teneke kutuya yerleştirip kıyak bir de ad koyup 25 Liraya satması var ki yorumsuz. Yorumsuz dediğime bakmayın, eleştiri yorumumu editör efendi onaylamadı bile. Her neyse konu bu değil.

Siparişin içinden bir tane daha kitap çıktı. Bu da ne ola ki! Dedim. Baktım içi boş bir kitap, epeyce sayfası da var. Öncelikle bana sormadan bana neden bunu gönderirler anlamış değilim. Benim yerime neden karar verirler onu da anlamış değilim. Neyse kitabın kapağında " Rüzgârlı Pazar, Mustafa Kutlu, Hikâye" yazan bir kitap. İç sayfaları tamamen boş. İlk sayfalarında "Korsan Kitabın Tüm İşçiliği CTRL C + CTRL V yazıyor, bu birkaç sayfa devam ediyor. Siyah zemin üzerinde yazanlar ise gerçekten harika sözler. Yazık, dedim içimden. ne gereği var bunun şimdi... Kağıt israfı doğru mu? 100 sayfalık boş bir kitap. İnanın normal kitapları bu kalitede basmıyorlar.

Evet, gerçekten korsancılık iyi bir şey değil. Özellikle blog yazarları olarak bunu çok iyi biliyoruz. Kopyala-yapıştır yapmak çok kolay. Kitap, yazılım, müzik, fikir, çizim aklımıza ne gelirse hepsinin korsanı çıktı.

Korsan Kitap   

Korsanla Mücadele:


Ama daha bitmedi. Korsan ile böyle mücadele edilmez. Öncelikle aç gözlülüğü bırakmak gerekli. Yayıcı ve yazar özellikle yayıncılar kitaplardan kazandıklarını gözden geçirmeliler. Bir kitabın kağıt, baskı ve dağıtım masrafı 2 Lirayı geçmez. Bu aç gözlülük oldukça korsan da olur. Kalitesiz kâğıt, berbat kapaklar, yazım hataları ve fahiş fiyatları da konuşmalıyız. Yoksa kağıdın, mürekkebin masrafı nedir ki! Kitabın kağıdı, mürekkebi, cildi, kapağı değil içindeki yazılanlar para eder derseniz haklısınız derim ama bu paragrafın baş tarafını tekrar okumanı da isterim...

Peki korsana karşı ne yapmalıyız: Öncelikle korsan kitap almamalıyız. Yol kenarlarında korsan satıcılar gördüğümüzde (kitaptaki numara) Korsan Kitap Hattı 0530 580 77 99'u aramamız yönünde. Ayrıca www.tbym.org web adresini de ziyaret edip inceleyebilirsin.

Kitap   
Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür, kopyala ve yapıştır yapılamaz...

 1. Çok haklısınız. Bununla ilgili bir yazıda ben paylaşmayı düşünüyordum.Düşüncelerime terüman oldunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkür ederim. Yazını merakla bekliyorum....

   Sil
 2. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Kesinlikle tüm korsanlık önlenmeli artık. En azından bu tür yazılarla insanlar bilinçlendirilmeli..

  YanıtlaSil
 3. Çok haklısın Mustafa Abi. Korsan eskiden daha çokmus ancak artık gitgide fiyatlar azalıyor. Ellerine sağlık sonuna kadar okunması gereken yazılardan bir tanesi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, eskisi kadar çok değil ama kış bitsin yine yol kenarlarına dizilirler. Arada görüyordum yazın.

   Sil
 4. Yararlı bir paylaşım Mustafa,vatandaşlar olarak bu tür dolandırıcılıkların takipçisi olmalıyız.Şahsen ben yanlış gördüğüm bu,ya da buna benzer durumlarda en çabuğundan ihbar ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplar insanlar için çok önemli. Ve binlerce yıl sonra bile değerleri anlaşılabiliyor; şu yazıyı okumanı isterim: http://www.mustafasonmez.com/2015/02/arsimetin-el-yazmalari.html?m=1

   Sil
 5. Bana da bu israf geldi, ne gereği varmış boş kitaba. Dediğin gibi bazı kitaplar hem pahalı hemde kağıt kalitesi çok kötü. Erdal Demirkıran bu konuda dikkatli bir yazar. Kabartma, ipeksi dokuda kitap kapaklarina sahip eserleri. Sonuçta alıcıyı da çekiyor bu ince düşünceler. Bu arada Korsana Hayır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de bir numaralı israf olsa gerek.... Kitap dediğin zamana karşı direnebilecek. 1 yılda gazete kâğıdına dönüyor kitaplar.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara