list

İlginç ve İşe Yaramaz Kitap Yorumlarım

İlginç ve İşe Yaramaz Kitap Yorumlarım


E kitaplarımı yani yazdığım düşündüğüm ne varsa hepsini tozlu raflardan, eskimiş kağıtların üzerinden alıp teknolojinin nimetidir diye dijital ortamda paylaşıyorum. Bunlardan biri Google Play Kitaplar... Özellikle şiirler... 4 şiir e kitabım var. Diğer 3 tanesi de deneme, sohbet, makale türünden edebi ürünler oluşturuyor. Aslında WattPad üzerinden yayınladığım parçalar da var. Ama orası tuhaf bir yer beğenmiyorum. Yakışıklı erkekler, güzel kadınlarla dolu yarı çıplak kitap kapakları ve sansasyonel kitap adları olan ve okuyana bir şey vermeyen kitapların arasında olmak istemiyorum. Gerçekten, o ne biçim konular öyle. Aşk, entrika; tuhaf cinayet romanları... Kalsın kepek yapıyor...

Okumayı pek sevdiğimiz de söylenemez. Youtube'da sabaha kadar video izlemek dururken kim kitap okur ki! Hele bir de Youtube'da Wikipeda profesörleri var ki sormayın; haber sitelerinden, belgesellerden arakladıkları görüntüler ile akılları sıra "sırları açıklayan, evrenin gizemini çözümleyen" videolar hazırlıyorlar. (!) Youtube ünlüsü oluyorlar. Sosyal deneyciler, elinde mikrofon siyasi propaganda yapan dini kisveli tuhaf tipler... Diye uzar bu liste.

Modern çağın video köleleri olduk çıktık, her izlediğimiz videoda birileri cebini dolduruyor. Peki ya bize ne oluyor? Güzel zamanımızı bilgisayar başında geçirip şişmanlıyoruz, yağ bağlıyoruz. Oysa bunun yerine günde 1 saat (kitap internet makalesi fark etmez) okusak, o videolara gerek bile kalmayacak.  Açın Wikipedia'yı ya da blogları okuyun.

Ben de video yayın düşünüyorum ama ben Wikipedia profesörlüğü ya da oradan buradan kes-yapıştır değil, kaynaklarını vererek okuduğum kitapların bende bıraktıklarını; genişleyen dünya görüşümün yansılamaları paylaşmayı düşünüyorum.

Konuyu çok uzattım. Uzun yazılar okunmuyor. Şimdi gelelim kitaplarım için ergenlerin yorumlarına. Ya da aklı hâlâ çocuk kalanların yorumlarına. Komik yorumlar, inanın zerre kadar umursamıyorum. Yorum ya da eleştiri yazara bir şeyler katmalı. Yazar okuyucudan aldığı geri bildirim ile kendini geliştirebilmeli, hatalarını görebilmeli. Tabii ki kaliteli okur lazım.

1. Sınıf işe yaramaz yorumlar
Son günlerde "gidin Kuran okuyun, hadis okuyun" diyen tipler türedi. İnsanlar ne okuyup okumayacaklarını sana mı soracaklar be, diyesim var. Hayal dünyanızı genişletin, yaşama daha farklı pencerelerden bakın da demek istiyorum.

Google Play Books   

2. Sınıf işe yaramaz yorumlar
Bu yorumlarda ise sadece küfür sözcükleri var. Siz okumayın daha iyi. Okumak neyinize! Gerçi ergenler genelde bu yorumları yapanlar. Mastürbasyondan arta kalan zamanlarında bunları yazıyorlar:

Google Kitaplar Yorum   

3. Sınıf işe yaramaz yorumlar
Bu yorumlarda da genelde kitap içeriği değil de yine kitap kapağı, kitap konusu hakkında küfürlü sözcükler kullanılır. Zaman Yolcusunun Not Defteri adlı kitabımda zaman yolculuğunu en iyi ne ifade eder diye düşündüm, sonra Tardis olsun dedim. Amaç, zaman  yolculuğunu simgelemeden başka bir şey değildi. Gelen çok zekice ve faydalı yorumlar  (!) sonucu kapağı değiştirdim. Unutmadan Dr Who benim de sevdiğim bir dizi, yalan  yok. Ama kitabın da Dr Who ile uzaktan yakından alakası yok. İnsan açar kitabı bir okur be!

Google Play Yorumları   

Yüzlerce yorumun arasından işe yarar yorum sayısı 5 tane. Evet evet 5 tane...

Mustafa Sönmez ©
Orijinal içerik, kopyalanamaz...


 1. her yerde var böyle tipler, takma mustafa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısın ama bazen sinir oluyorum... Takmamak lazım...

   Sil
 2. her yerde var böyle tipler, takma mustafa.

  YanıtlaSil
 3. Boşver abi bunları. Benimde cumartesi gelecek olan sohbet videom da benlede yaptığım işlerle dalga geçen gibi tiplere karşı laflarim oldu. Takmaya bile gerej yok. Kendisi daha iyisini yapabilsin (hele kitap kapağında) buyursun yorum kısmı burada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın sinirini bozan tipler bunlar Furkan. İnternette gezinemeyen tiplerin eleştiride bulunması tuhaf. Video işi kolay değil ki! Bir sanat eseridir video işi. Çekimi, kamera açısı; arka plan; videoyu düzenlemek için kullanılan profesyonel yazılımların öğrenilmesi kolay işler değil.

   Sil
 4. Aynen öyle. Ama gel gelelim birde bunlara anlat onları. :)

  YanıtlaSil
 5. Bu tarz akıl yoksunu ergenler hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta.En iyisi onlar yokmuş gibi davranmak.Gereksiz tartışmayı çok severler

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, böyle yorumlara aldırış etmeyiniz. Maalesef başarılardan haz duymayan çok insan var. Yazılarınızı en kısa zamanda okuyacağım, başarılarınızı tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yazılarımı okuduktan sonra yorum ve eleştirilerini de beklerim.

   Sil
 7. Merhaba Mustafa, bir yazar illaki okurunun yorumlarına önem vermeli ve bu yorumlar ona ilham kaynagı olmalıdır. Gel ki alakasız, amaçsız kişiler moral bozabiliyor. Bunlara takılma sen, bir eser herkese hitap edecek diye birşey yok. Beğenmeyen okumaz biter.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Evet ilham kaynağı yorum yazan yok denecek kadar az... Takmıyorum ama sinir oluyorum bazen. Sanki zorla okutuyorum...

   Sil
 8. Ben sadece yazıklar olsun diyorum... Toplumumuzda kafalara yerleşmiş,(zaten içi boş ya ) zihniyete bak.Bazen nefret ediyorum bilgisayardan da yazmaktan da...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek aldırış etmiyorum ama burada ne kadar saçma şeylerle uğraşan insnalar var göstermek istedim...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara