list

Blog Yazmak Nedir ve Ah Güzel Türkçe

Blog Yazmak Nedir ve Ah Güzel Türkçe

Türkçe   


Blog yazmak nedir? Bu sorunun cevabını daha önce burada ve burada yazmıştım. Tekrar etmek istemiyorum. Yukarıdaki bağlantılar sana bu konu hakkında bilgi verecektir. Umarım faydalı olur.

Şimdi Türkçe konusuna gelelim. Türkçe'nin öğrenilmesi zor dillerden biri olduğu söylenir. Bol bol eklerin ve kallavi çekimler derken tabii ki zordur ama, bir yabancıya... 

Ana dilimizi konuşurken zaten pek az kelime kullanıyoruz bu kesin... Ama konu bu değil. Blog yazılarında, blog yazarları o kadar çok yazım yanlışı yapıyor ki bazen bu kadar güzel bir yazıda bu kadar çok hata olur, diyorum. İnanın yazıdan aldığım manevi haz dibe vuruyor. 

Ben de devrik cümleler ve hatalı yazılarda on numara hata yaparım. Devrik cümleler şiir alışkanlığından diğeri ise biraz dikkatsizlikten biraz da aceleden kaynaklanıyor. 

Özellikle noktalama işaretlerinin kullanımına dikkat etmek gerekli. En sık yapılan hatalar şöyle: 

Noktadan, soru işaretinden, ünlem işaretinden sonra büyük harfle başlamak,
Noktalama işaretlerinden sonra bir satır ara vermemek,
Çift tırnağa, alıntılarda, gerek duymamak...

'de' ve 'ki'ekleri her zaman bitişik yazılmaz. 'ki' bağlaç ise ayrı yazılır. 'de' eğer ek değilse yine ayrı yazılır. Diğer durumlarda bitişik yazılır. Soru ekleri her zaman ayrı yazılırken ısrarla bitişik yazmamalıyız.

Bir diğeri de büyük harf katliamıdır. Uzun bir paragrafın yarısını büyük harfle yazmak kadar çirkin bir sayfa düzeni olabilir mi? 

Sayfa düzeni ve yazım kuralları ne kadar doğru ve kurallara uygun olursa blog içeriği de o kadar zevk veriyor. Unutmadan sayfa düzeni hakkında yazdıklarımı okumak için buraya bir tıkla...

Mustafa Sönmez
Bu yazı tamamen orijinaldir. Alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.


  1. Yanıtlar
    1. Yorum için teşekkür Furkan,
      Güzel yazmak kadar doğru yazmak da önemli. Sen bu konuda oldukça iyisin.

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara