list

Blog İçeriği ve Şablonu Nasıl Olmalı? Blogger'ın Özellikleri

Blog İçeriği ve Şablonu Nasıl Olmalı? Blogger'ın Özellikleri

Blog   
Bu yayında blog yazarlarının sık sık sorduğu "blog içeriği nasıl olmalı?" sorusunu yanıtlamaya çalışacağım. İçerik yani blog yayınları ulaşacağımız kitle için önemli olduğu gibi aslında blog yazarı açısından da önemli neden mi? Çünkü blogda yayın teması yani odaklanacağımız konu bizi yayın karmaşasından kurtarır. Kişisel blogu teknoloji blogu haline getirmek buna bir örnektir. Ziyaretçi kitlesi teknoloji yazıları için geldiyse kişisel içerikle ilgilenmeyecektir. Ya da çok az ilgilenecektir.


Blog içeriği

Blog açarken yayın teması yani konu çok iyi seçilmelidir.  Ben kendimden örnek verecek olursam: Kişisel yayınların dışına çok az çıkıyorum.  Teknoloji yazılarım kişisel tecrübelerim şeklinde olur her zaman. Klasik teknoloji blogu mantığında bile kopyala yapıştır vardır. Özellikle yabancı sitelerden içerik çevrilir.

Konu çeşitliliği olabilir. Sorun değil sadece bunu nasıl sunacağınız önemli. "Her telden" söyleyebilirsin çünkü kişisel blogların bu özgürlüğü vardır. Fakat kişisel blog haricinde blog ile ilgili ya da teknoloji ya da fotoğrafçılık içerikli bloglar kendi konusu dışına çıkmamalı. Her konuda yazılan bir kişisel blogun varsa (www.mustafasonmez.com) gibi o zaman konu başlıkları ve yayınlar çok iyi kategorilere ayrılmalıdır. Blog ziyaretçileri derli toplu bir blog görmeli.


Blog şablonu ve düzeni

Şablon responsive (mobil, bilgisayar uyumlu) olmalı. Mobil cihazlara göre sayfa içeriği otomatik ayarlanabilmeli. Tabii ki (sidebar) kenar çubuğu gereksiz araçlarla doldurulmamalı. Şablonda yazı ve başlıklar hep aynı biçimde olmalı. Özellikle modern şablonlar tercih edilmeli. Dağınık, okunamayacak tipte font; çok büyük ya da çok küçük yazı fontu; sayfalarca uzayan etiketler; renk uyuşmazlığı; reklam çorbası; sağında-solunda, yukarıda-aşağıda tıka basa dolu bloglar içeriği ne kadar özgün olursa olsun pek sevilmez... Blogger   

Blogger

Özgün içerik üretmeli, kopyala yapıştırcı olmamalı,
Telif hakları ihlal etmemeli,
Blogun her tarafını reklamla boğmamalı,
Fikirlerini özgürce dile getirmeli,
İlham kaynağı olmalı,
Diğer bloglarla da ilgilenmeli,
Yeni yeni yaşamı kaydeden blogger arkadaşlar edinebilmeli, 
Diğer kişisel blogları desteklemeli,
Bol bol yorum yapmalı,
Düzenli Yazmalı, 
Sabırlı olmalı,
Hoşgörülü olmalı çünkü, yazdıklarını herkes beğenmeyecek ve eleştirilecektir,
Samimi olmalı,
Asla çıkarcı olmamalı,
Sosyal medyadan uzak huzurlu düşünce dünyası blogunu asla sosyal medya çılgınlığına katmamalı. Sosyal medya sömürür ve düşürürken bilge bloglar yükseltir ve insana bir şeyler katar...

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen özgündür, alıntı yapılamaz başka yerde yayınlamaz.

Not: Yukarıdaki çizim rasgele yapılan Google aramaları sonucu bulundu. Telif bilgisi ve herhangi bir uyarı olmadığı için kullandım...

 1. bloggerın nasıl olması gerektiği konusundaki tüm maddelerine katılıyorum tabi ki. ben de blogumu sade görünüme kavuşturayım derken, bayağı bir eski usul oldu. Biraz görselliğini düzenlemem gerek zamanım olursa))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sercan,
   Şablon olarak modern bir şablon satın almak en doğrusu. Şöyle istediğim bir şablon bulamadım, bulduğum an satın alacağım. Böylece düzenlemek de kolay oluyor.

   Sil
  2. Gerçekten yazınızı büyük bir keyifle okudum. Ben de blogum şablonun hakkında değişikliler yapmak istiyordum. Siz mümkün olduğa kadar takip edeceğim. Blogumu bakmak ve öneride bulunmak isterseniz.
   http://engelsizrenkler.blogspot.com.tr/

   Sil
  3. Merhaba Abdullah,
   Yorumun için teşekkür ederim. Blog yazarlarligi ile ilgili e kitabimi da okuyabilirsin.

   Sil
 2. Daha bir hafta önce blogumun şablonunu değiştirdim.Kendim oturdum ve uğraşarak yaptım.Kod bilgim çok yoktu ama uzun bir araştırma yaptım. :) Yeni şablonum hakkında takipçilerimden olumlu dönüşler olunca bu iş oldu dedim.
  http://arslanyusuf.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yusuf,
   Modern bir şablon satın almak bence en güzeli. Bu konuda Uzak Doğu ülkeleri Hindistan gibi çok iyi işler çıkarıyorlar keşke bizde de orta okuldan itibaren kodlama öğretilse. Şablonun değişmiş en son girdiğimde farklıydı. Ama, iletişim bir satır kaymış. Responsible menu kodları kullanabilirsen çok daha iyi olur.

   Sil
 3. Yine uyandırıcı bir yayın olmuş.Benim sıkıntım işte senin önemli dediğin,hani düzenlemeyi yapamamam.Anlamakta zorluk çekiyorum.Sana mail atacağım Mustafa birazdan.İyi bir akşamın içinde olman dileğimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece,
   Yorum için teşekkür ederim. E postanızı aldım işlem tamamdır...

   Sil
 4. Gerçekten kaliteli bir yazı benim blogum hakkındaki düşünceleriniz nelerdir. Yeni yıl ile birlikte paylaşımlara başlamış bulunmaktayım.
  http://semihkececioglu.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Semih,
   Yorumun için teşekkür ederim. Şablonuna baktım mobilde güzel görünüyor. Modern bir şablon. Devam edilebilir bir şablon. Blog ana sayfasında kenar çubuğu olan şablon tercihi daha iyi olabilir. Blog'da yazmak güzeldir,umarım bırakmadan devam edersin.

   Sil
  2. Yanıtınız için teşekkürler. Herhangi bir yayına tıkladığın zaman yine sidebar var widget'lar kullanabiliyorum. Bakmadınız herhalde.

   Sil
  3. Baktım iç sayfalara. Bazen ziyaretçiler ana sayfada da kenar çubuğu görmek isteyebilirler onu demek istemiştim. Ama genel olarak şablonu beğendim. İyi seçim.

   Sil
  4. Evet anladım. Bu blog üzerinde ne şablonlar denedim be. Yüzlerce olmuştur belkide. Bakalım son hali bu olacak gibi duruyor.

   Sil
  5. Ben de şu anki şablona kadar denemedik şablon bırakmadım. En son bu şablonda karar kıldım. Zaman bulursam blog yazılarını da okuyup yorumlamaya çalışırım.

   Sil
 5. Benim açımdan bile tekrar yapmamı sağlıyorsunuz. Bilgiye bilgi katan bir yazı olmuş yine hocam ellerine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Furkan, bu seriye az daha devam edeceğim...

   Sil
 6. Zamanında desteğini ayırmayarak beni iyi bir blogger olarak yetiştirdiğin için sana teşekkürü borç bilirim saygı değer abim,dostum hocam :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Muhammet,
   Yorumun için teşekkür ederim. Seni burada gördüğüme sevindim. Evet, blogger olarak tecrüben epeyce var. En kısa zamanda tekrar güncel bir blog açmasın tekrar blog dünyasına dön bence. Uzun zaman oldu konuşmayalı da...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara