list

Yeni Yıl ve Gelecekte Kalanlar

Yeni Yıl ve Gelecekte Kalanlar

Saat Buz
Frozen Time   
Sen de hissedebiliyor musun? Zamanın göreceli boyutunda yılların çabucak geçtiğini? Dün, gelecekte bir yerlerde kaldı. Evet, evet geleceğin kaos ve bütün olasılıkların birleştiği bir yerde kaldı bütün sevgiler... Bazen insan geçmişte takılı kalmaz. Geçmiş ile yaşamaz. Bazen geleceğin bilinmez bir köşesindedir, düne ait ne varsa... Ama haksız da değilim. "Gelecek" dediğimiz zamanın ileriki anları geçip gidince artık "dün" diye anılmayacak mı? Bazen dün, gelecekte bir yerlerde takılır kalır.

Hava iyice soğudu. Artık kazak ve parka giymek bile soğuğu tam kesmiyor. Ama evin içinde sırtımı radyatöre dayayıp iyi ki dışarıda değilim diyorum, iyi ki sıcacık bir evim var. Bitmesini hiç istemediğim bol sütlü kahve yanı başımda. Fincan boşalınca kahvenin bittiğine üzülüyorum. Yine müzik açtım. Rastgele (random) çalan müzikler de sırada Türk Sanat Müziği var. Şarkı "Geçsin Günler Haftalar" diyor.

Kış mevsimini nedense hiç sevmiyorum. Daha doğrusu soğuğu sevmiyorum. Yoksa lapa lapa yağan kardan kim tinsel bir zevk almaz ki! Kış boyunca hiçbir yere çıkmadan, şöyle pofur pofur yanan sobanın ısıttığı bir evde geçirmek isterdim. Mırıl mırıl uyuyan bir kedi gibi. Kış uykusuna yatan ayı değilim merak etmeyin, kış manzarası ile süslenmiş sokaklarda o tabii güzelliği izlemeyi kim istemez ki! Belki böyle insana ötelerden seslenen manzaralar artık yok da ondan mı kış mevsimi insanı sıkıyor?

Sen de hissediyor musun? Bazen her şeyi boş verip, hızla akıp geçen zamanı durdurup kendini bom boş biz zihinle müziğin titreşimlerine bırakıyor musun? Keşke bu yeni yılda herkes sussa, sessizlik içinde sadece düşünse; insan kendine sorular sorsa... Ya da filozof olmaya gerek yok, yaşamın gürültüsüne inat keşke sessizlik içinde bir kaç saat müzik eşliğinde insanlar kendilerini dinlese... Tıpkı hiper uzayın sessiz sakinleri gibi...

Kış günlerinde zaman soğuktan mı donar? Bilmiyorum belki de uzun geceler ve karanlık uzayın vakum alanındaymışız hissini verir bize: Zamansız, sınırsız, hayal edilemeyecek kadar büyük... Kış günleri belki de evrenin soğuk yüzünü hatırlatır bize. Yeni yıl yaklaşırken gelecekte kalan hayallerimi arıyorum. Gelecekten bir gündeydiler, orada kalmışlardı... Yanlış kurmadım cümleyi bazen hayaller ve bütün anılar geleceğin bilinmez bir yerinde takılı kalır. Hep geçmişe ait değildir ki!
Secret Garden, Winter Poem albümünden Frozen in Time müziği ile derinden çok derinden ağır ağır ilerliyor... Müziği sürekli tekrara alıyorum ve tatlı bir uyku ağırdan göz kapaklarıma biniyor...

Sen de yorum paneline duygularını yaz!Secret Garden - Frozen in Time

Mustafa Sönmez
Özgün içerik. Kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 1. Yeni yıl bize neler getirecek bilinmez. .Geçmişe dönüp baktığımda hatalarımı, yaptığımda beni mutlu eden şeyleri, gerçek dostlar kimdir,beni geliştiren şeyler nedir gormeliyim..Yeni yılda bu tespitler yolumu açacaktır. Her mevsimin ayrı güzelliği var.ulkemizde her mevsimi hissedebilmek yaşamak da bir o kadar güzel. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, genel düşünce yeni yıl için aynı teenniler oluyor. Ben az daha farklı düşünüyorum galiba. Dört mevsimi de yaşamak ayr ı bir duygu, şanslıyız.

   Sil
 2. Bu yazıda aslında her şeyden çok "kış" ile ilgili olarak bahsettiklerin geldi. Soba başı, sıcak bir mekân, kahve ve tabii ki huzur... Böyle şeylerden bahseden duygu yüklü yazıları okumayı seviyorum. :) Bu yazı bana şuradaki yazım 'ı anımsattı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, linkteki yazını hatırladım ben de kış yazısı yazmıştım. Bu yıl bir kıl mim yazısı mı başlatsak ne? Gerçi mim işini sevdiğim söylenemez.

   Yaşamın içinden insana ve evrene ait güzel anları alıntılamayı seviyorum. Bolu kış anılarımı da yazarım bu yılki kış yazısında kar bir yağsın.

   Sil
  2. Aslında kış ile ilgili olarak bir mim yapmak güzel olabilir. Bence harika bir fikir. :) Kar bir düşsün yapalım bu mim'i bence :)

   Sil
 3. Secret Garden'ı bir ara aralıksız dinledim. Sahi iyi aklıma geldi, sağol, yine dadanayım ben :)

  YanıtlaSil
 4. Mükemmel bir yazı, mükemmel bir müzik ve aklımdan geçenleri bir anda burada okumak..

  Çoktandır takip ettiğim blogların yazılarını okumuyordum, bu yazı çok iyi geldi.. Teşekkürler Mustafa Sönmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Servet,
   Müzik en sevdiğim müziklerden biri... Duygularına tercüman olabildiysem ne mutlu bana. Yorum için teşekkür

   Sil
 5. Uçup giden yıllar,içinde nice yaşanmışlıklarım,sevdiklerimin beni yarı yollarda yanlız bırakmışlıkları var.Sevinçlerimi,mutluluklarımı sıkı sıkı tutmalarım,ama elimden süzülerek kayarken onlar,kuvvetimin kesildiği anlar da var.Bir dolu hatıralarım var.Zaman beni çok düşündürür.Hayat,evren,etrafımızdaki her şey birer mucize aslında.Bunları yeniden keşfetme isteğinin, bu yaşta onları yeniden farketmenin ayrı bir tadı var.Terkediyoruz geçen seneyi,o belki bizi içinde hapsetmek isterdi.Ben zamanın da ruhu olduğunu düşünürüm.Bize sunduğu tarifi zor anlar ; o olmasa kıpırdamanın mümkün olamayacağının bilinciyle.Elveda geçen yıl ve zamanları.Yeni zamanlarda en güzelliklerde buluşmak dileğiyle.Yazım bitene kadar parçayı kerelerce dinledim.Her şey için teşekkürler Mustafa....Yeni yılın kutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de yeni yılın kutlu olsun. Ayrıca bir önceki yıl yazdığım yeni yıl yazısını da buraya tıklayarak okuyabilirsin.

   Sil
  2. Okuyacağım Mustafa,iyi huzurlu bir gecenin içinde olman dileklerimle. Sağlıcakla kal.

   Sil
  3. Teşekkür ederim aynı dilekler ile...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara