list

OXV: The Manual, Frequenies, Evrenin Gizli Öğretileri, ve Frekansı

OXV: The Manual, Frequenies, Evrenin Gizli Öğretileri, ve Frekansı

Frequenies   
Bu yayında en etkileyici filmler kuşağına ait olan yeni bir filmden bahsedeceğim. Filmi Youtube'da gezinirken karşıma çıkan bir fragman ile keşfettim. Aslında benim ilgi alanıma giren konulardan bahsediyor. Özellikle müzikle ve yaşamın titreşimleri ve enerji-titreşim ve yaşama etkisi gibi konularda da yer yer yazıyordum "Dinlediklerim, Müziklerim ve Ben" adlı yazımda da bir şeyler yazmıştım. Filmi izleyin bilim kurgunun her zaman fantezi olmadığını bir kez daha onayladım. Çünkü filmde gerçek payı da vardı... Kesinlikle bu filmi izleyin derim...


Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Ayrıca İngiltere İngilizcesine bayılıyorum. Film de İngiliz yapımı :)

Filmin adı: Frequenies
Yapım yılı: 2013, İngiltere
Puanım: 7.5/10
Tür: Bilimkurgu, romantik, gizem, fantezi

Kısaca Filmin konusu:
Filme gelince çok fazla uzatmamaya kararlıyım. Kader ve insanın özgür iradesi ve kaosun ya da kaderin ya da evrenin işleyiş mekanizmasının şablonunu çıkarmayı başaran Theo'nun babası ile birlikte yaptıkları bir deney ve sonrasında gelişen olaylar konu ediliyor filmde. Kader, kişisel kader ve özgün irade konuları felsefi olarak işlenmese de etkileyici olduğu söylenebilir. Film daha çok Marie ile Zack arasındaki bağlantı ile geçer. Her şey için 1 dakikaları vardır. Bütün olaylar bu 1 dakika içinde olmalıdır. Eğer, kader bir şeyi reddediyorsa 1 dakika sonunda tabiat çok ciddi olabilecek şekilde tepkiler verebiliyor. Aslında her şey bu 1 dakikayı uzatmaya yani kaderin şifresini evrenin işleyişindeki özgür irade-kader ikilisinin şablonunu çıkarmaya yöneliktir.

Gizli Öğretiler, Metafizik ve Bilim:
Daha önce çok defalar yazdığım gibi yaşamın enerji ve titreşimlerden (dalga ve fotonlar) oluştuğunu biliyoruz. Özellikle kuantum fiziği, zar evrenler ve M Kuramı, sicim kuramı bize yaşamdaki her şeyin titreşimlerden ibaret olduğunu gösteriyor. Yani uygun rezonans ile maddenin insanın birbirine etki edeceğini bilimsel çalışmalar ve metafizik çalışmaları az-çok onaylamış durumda. Örneğin, maji diyebilinen gizli büyü öğretileri bunlardan biridir. Özellikle "abrakadabra" gibi sözcüklerin belirli bir tonda söylendiğinde bir tesirinin olduğu söylenir. Kabala'nın gizli öğretileri; simyacılık gibi bir çok öğreti aslında biyolojik bedenimiz ile evren arasındaki titreşim (rezonans, enerji) bağını dayanak noktası olarak alıyor. Filmde de insanın kaderine ve iradesine ve evrene etki eden kelimeler işleniyor. Belirli bir titreşime sahip kelimeler bir nevi yaşanın ve kaderin şablonu oluyor. Özellikle evrendeki kütle çekim yani graviton kuvettini ileten parçacıklar, elektro manyetik dalgalar, fotonlar vs. fiziksel ve evrensel bilgi taşıyıcılar olarak nitelendiriliyor. Yani biyolojik bedenimiz-bilincimiz-evren ve Tanrı arasında bir iletişim ve etkileşim olarak düşünülebilir. Filmde konu edilenler ezoterik ve Kabala öğretilerine uygunluk gösteriyor. Sırlar bilgisi evrenin sırlarına insanlık bir zamanlar ulaşmış ve sonra bu sırlar kötü ellere geçmiş de denilir. Determinizm ve kuantum belirsizlikleri, kaos gibi kader ve irade arasındaki ilişkiyi de filmde inceden inceye serpilmiş olarak bulacaksınız. Özellikle Mozart ve klasik müzikle ilgili filmdeki anlatılanlar benim yılladır savunduğum düşüncelerdi burada görünce sevindim. Filmle ilgili çok daha fazla şey yazmak istedim fakat çok uzatmak istemedim.

Sizin frekansınız hangisi?

OXV: The Manual, Frequenies, İzle Trailer

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 1. Filmi çok güzel anlatmışsın sağolasın, bende merak uyandırdı yani. Filmin konusuda sevdiğim konulardan, bugün izlerim bende.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa,
   Filmi izledikten sonra da yorumunu bekliyorum. Filmi ben beğendim.

   Sil
  2. Tamam izledikten sonra yazacam inşallah :)

   Sil
  3. Sürükleyici bir filmdi, özellikle son 20 dakikası merak uyandırmaya başladı bende. Bi ara Mozart'ın müziklerini uzunca araştırayım, etkileri şaşırttı beni. Ve son olarak final sahnesini anlayamadım, Theo telefondan sinyal mi yayıp sesleri kesti.

   Sil
  4. Mozart etkisi diye bir şey bir aralar çok modayı ama, bilimselliği kanıtlanamamış. Fakat rezonans olayı bilimsel tahmin ile bilimsel doğru arasında gelip gidiyor. Filmin sonunda galiba herkesi ve tabiî yasaları kontrol edebiliyor Theo. Evet ben de senin gibi bir yorum yapmıştım.

   Sil
 2. Bende izleme listeme alayım. Askerden sonra kendime 1 hafta tatil verip dizi ve filmlere dalacam :)

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. İzle, kesinlikle pişman olmayacaksın. Biraz durağan olsa da film zaten gizem, psikoloji ve bilimkurgu kategorisinde

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara