list

Blog Gezgini (Bir Blog Yazarının Anıları 1.Bölüm)

Blog Gezgini (Bir Blog Yazarının Anıları 1.Bölüm)

Dream   
Bir türlü bitiremediğim blog ve blog yazarlığı konulu e kitabımda da eklemek istediğim bir bölümü paylaşıyorum. E kitap belki de hiç bitmeyecek. Bu sıralar nedense  yazmak istemiyorum.

Klasik bir akşam vakti… Hatta akşamı bir hayli vakit geçti. Saat, ağır adımlarla geceye doğru ilerliyor. Bazen zamanın durduğu hissine kapılıyorum. Zaman boyutunu kendi haline bırakıyorum. Daha doğrusu zaman boyutunda avare bir serseri gibi geziniyorum. Nasıl olsa geçmiyor, yine bir yerlere yakıldı saatin ibresi...

Soğuyan kahve bana zamanın ilerlediğini hatırlatıyor. Ah şu fizik ve termodinamik kanunları, diyorum kendi kendime... E posta kutumu açıyorum. Spam e postalar klasörü dolmuş taşmış yine diye, kendi kendime söyleniyorum... Fakat tam bu sırada yağmur sesi beni kendine çekiyor. Balkonun kapısını açıp dışarıya bakmak istiyorum. Ben daha yağmur taneleri ile aynı rezonansta buluşan ruhumu sohbete bırakamadan bir bakıyorum yağmur kesiliyor... Bu kadar kısa sürede biten yağmurlara hâlâ alışamadım. Şöyle günlerce yağmurlu geçen günleri özlüyor insan. Artık biz insanlar ne evrenin ne de dünyanın bir parçasıyız... Bu aidiyetimizin azaldığını hissediyorum.

Klasik bir akşam vakti işte… Hatta vakit akşamı bir hayli geçti. Blog gezginliği yapmak için en güzel zaman aralığındayım. Önceleri sessiz sedasız kişisel blogları okurdum. Artık blog gezgini olmanın vakti geldi. Evrenle, kendimizle; bilincimizin asıl hali ile olan ilgisizlik kişisel bloglara uğramıyor. Hani “çok gezen mi, çok okuyan mı daha bilgilidir?” diye sorulur ya bazen, blog dünyasında gezmek insanın bilincine doğru bir yolculuk olsa gerek. Bazen kendi kendime sözlenip duruyorum: acaba çok mu abartıyorum, diyorum.

Blog gezgini olmanın en güzel tarafı rengârenk blog yazarları ile tanışmak olsa gerek. Düşünce dünyama yeni cümleler yeni paragraflar eklendiğini görüyorum. Sürekli o alanı güncel bırakmak için harcanan çaba asla boşa gitmeyecek.

Düşünüyorum, eski zamanlarda yaşadığımı. Çok eski zamanlar yazının herkesçe bilinmediği, tabletlere tutulan kayıtları yazmak kadar okumak hatta korumanın bile zor olduğu zamanlara uzanıyor hayallerim. Bilgi çağında bizim elektronik tabletlerimiz aslında çok ilkel kalıyor, binlerce yıl önceki topraktan yapılma akrabalarının yanında.

Okumak ve ufkumuzu geniş tutmak için daha çok kişisel bloglara ihtiyacımız var. İnanıyorum ki okuyan ve zihnini ve hayal gücünü tutucu fikirlerden koruyan herkes yaşamını mutlu sürecek ve mutlu olarak bitirecektir…

Hadi bakalım. Yeni yeni bloglar keşfedin. Sessiz kalmayın…

Mustafa sönmez ©
Bu yazı tamamen orijinaldir. İzinsiz alıntı yapılamaz. Başka bir yerde yayınlanamaz!


Yazıyı bu müzikle okuyun... Yazıyı hazırlarken dinlediğim müzik...

 1. Öyle yorgun geldim ki eve, kendime bir kahve koyayım da azcık gezineyim bloglarda dinleneyim istedim. Günün yorgunluğunu, iş stresini atayım istedim. Derken bu yazıyı okudum ve gülümsedim birden. Ve sessiz kalmayayım dedim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür. Blog yolculuğuna çıkıp yorum bıraktın iyi ettin. Blog yolculuğu iyidir.

   Sil
 2. Hastaneye (iş yerime) geldim, hasta olmadığında, blog okumak şimdilerde beni rahatlatan şey. Eskiden haber okurdum ama anlamsız gelmeye başladı şimdilerde haberler, bloglar daha sahici, maskesiz ve yalın. Yazınızı okudum, sıcacık buldum. Müziği de halen dinliyorum, birkaç defa tekrar etti odamda melodiler. Sağolun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkür ederim. Ben de artık haber sitelerine ve teknoloji sitelerine girmiyorum. O kadar yapmacık ve reklam dolular ki! Bazen kendi kendime söylenerek diyorum: İnsanlar keşke sosyal medya siteleri yerine bloglarda gezinseler ve bir blogda yazsalar. Hem de yazmak insana iyi geliyor; okumak da... Müzik olarak New Age türü müzikler ile Klasik müzik arada TSM ve Caz cover'lar dinliyorum.

   Sil
 3. Bazen takip ettiğim bloglara bakıyorum bazende daha derine giderek girdiğim sitedeki her türlü tavsiye blog linklerini bile incelediğim oluyor. Okudukça okuyorsun, belki bir saat belki üç saat sürdüğü oluyor. saat umurumda olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, gerçekten de öyle oluyor. Eğlenceli de oluyor. Blog sayısı arttıkça liste başına dönmek zorlaşıyor.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara