WattPad: Bir Vahim Yer, İnsan Kitap Kusar mı?

book coffe
Kitap   
Rüzgâr... İki-üç gündür İstanbul rüzgârlara emanet... Kendimi metroya adeta fırlatıp atınca, yediğim rüzgârın beni epeyce bir sersemlettiğini fark ettim. Tabii ki yine şanslıyım; yukarıda rüzgâr varken burada metro müzisyeni hafiften bir şeyler çalıyor. 5-10 saniyeliğine duyulan bu müzik bile insanın ruhuna akort yapıyor, yaşama frekansımızı tekrar doğru banda ayarlıyor... Metrodan çıkıp uzun zaman görüşmediğim arkadaşım İbrahim ile buluştum. Lan İbrahim dedim, oğlum senle her buluşmamızda ya yağmur yağar, ya rüzgâr çıkar. Neden ola ki! Bizde bir cenabetlik var kesin. İbrahim yine o pis ifadesi ve gülüşüyle "he ya sorma, söyle güzel bir havaya denk gelemedik" der ve gülmeye devam eder....

Neyse konu dağıldı biliyorum. İşte eve dönüşte uzun zamandır taslaklarında duran kitap çalışmama el atma zamanının geldiğini anladım. Blog Zamanı kitabımın yarısına yakın kısmı tamamdır. Kısa bir çalışma ile bitecek, inşallah diyorum. Bunun için de bir yayın hazırlayacağım tabii ki.

Tabii ki dijital ortamda yayınlanacak. Bu defa e-pub formatında deneyeceğim ama PDF'de olabilir... Her neyse Google Play Kitaplar ve Watpad üzerinden yayınlayacağım. İşte tam burada yani bu düşüncede duraksadım. Stop lambalarım yandı... Trafiğe yakalandım... Neden mi?

WattPad'i sorguladım kendimce. Havalı kapaklar. Yakışıklı erkekler ve güzel kızların; çıplak kadınların kapak olduğu kitaplarla dolu bir yer. Resmen kitap kusan yeni yetmeler; beğeni ve abone peşinde koşulan bir yerde sanata, bilime, yaşama, sorgulamaya dair bir şeyler paylaşılsa bile bu hengamede kim okur ki! Kitap kapakları tamamen "albeni"li içerik ise ne idiğü belirsiz anlatımlarla dolu klasik herkesin birbirini öptüğü entrika ya da sözde gerilim korku romanları... Kitaplarımı orada yayınlamak konusunda çekingenim...

Google Play Kitaplar ise daha iyi daha düzgün ama orada da kitap okumaya gelip de kitap için yazılan açıklama bilgilerini okumayanlarla dolu... Ücretsiz dahi olsa Google kitap okumak için mobil ödeme ya da kredi kartı tanımlama zorunluğu getirmiş. Ücret falan almıyor ama zorunluluk işte. Bunu belirten açıklama okunmuyor. Ya hu siz kitap okusanız ne olur okumasanız ne olur, diyorum. Gülüyorum. Kızmıyorum.  Hele çok beğenip de "götün kalkmasın diye tek yıldız verdim" diyenler; "ben daha iyi yazarım" diyenler var ya tam eğlencelik. Ya arkadaşlar kültürün ve sanatın kalitesini düşürmeyin. Sosyal medya kültürü; sosyal medyadaki sövgü ve linç kültürü sanata da bulaştı mı işimiz bitti demektir. Bütün bu WattPad ve Google Play Kitaplar'daki kalitesizliğin nedeni sosyal medyanın aklımızı fikrimizi esir almasından; bizi bencilleştirip kendimizi çok sever hale getirmesinden; vur patlasın çal oynasıncılıktan kaynaklanıyor.

Neyse çok konuştum. galiba rüzgâr çarptı o da dilime vurdu... Mustafa'nın pazar yazısını okuyup yatacağım, tıkla sen de oku pazar yazıları güzel oluyor. Saat 00.15 olmuş, uyku vakti...

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen orijinaldir, kopyalanamaz alıntı yapılamaz...
WattPad: Bir Vahim Yer, İnsan Kitap Kusar mı? WattPad: Bir Vahim Yer, İnsan Kitap Kusar mı? Reviewed by SNMZ on Kasım 23, 2015 Rating: 5

8 yorum:

 1. Wattpad oluşum olarak iyi bir amaca hizmet ediyor olsada kullanıcılar çıtayı bayağı yerlerde tutuyor. Bir süre bende göz attım ve beğeni-takipci için halden halde giren zavallıları gördüm. Sadece ilgi çekici kapaklar ve başlıklar var. İçerik tam bir fiyasko. İnsan içinde geliyorsa yazmalı, beğeni için değil. Bu arada pazar yazıma vermiş olduğun link için teşekkür ederim Mustafa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, doğru... Ben de yeni kitabımın oraya eklemek konusunda kararsızım. Bu arada pazar yazıların güzel oluyor. İleride blogun için klasik haline gelecek.

   Sil
 2. İnşallah kitap hayatında başarılı olursun, hak ettiğin yerlere gelirsin. Wattpad konusunda da çok ama çok haklısın. Bu konuyla ilgili bir eleştiri yazacaktım bir türlü fırsat olmadı. Ama yazın hislerime tercüman olmuş. Wattpad öyle bir hal aldı ki edebiyatla sanat ile alakası olmayan birçok yazı kitap halini aldı. Kitapların kapakları ve isimleri de aynı dediğin gibi cinsellikten dem vurarak kazanç elde etmek peşinde koşanların saçmaladığı bir hal aldı. Bu durum sadece wattpad de geçerli değil. Ekranlardaki birçok dizi de aynı şekilde. Veya onedio gibi büyük bir site de aynı tarzda içerik üretmeye devam ediyor ve saçmalamanın ve ahlaksızlığın dibine vurdu. Tabi ki bizim cahil insanımız da böylelerine prim veriyor, o yüzden başarılı oluyorlar. Sonumuz hayır mı bilmem ama bilinçli insanların olması beni mutlu ediyor; he ne kadar az sayıda da olsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, edebiyat ve sanat platformu değil sosyal medya platformu oldu. Arkadaşlık bulma servisi bile denilebilir. Bakalım yeni kitabımı eklemek konusunda ne yapacağım. Pek niyetim yok gibi. Şu anda 3 kitabım orada var ama, düzenleme gerekli. Genellikle görsellik ön planda olunca insanlar özellikle yeni yetmeler hücum ediyor. Zaten ciddi edebiyat siteleri bile belli bir zaman sonra laçkalaşıyor siyasi bir yer oluyor. Kişisel bloglar bu konuda çok çok iyi. Kültüre, sanata; insana dair en değerli yerler kişisel bloglar olsa gerek...

   Sil
 3. Aynen watpad biraz muamma bir yer. Bende geçenlerde Kitap Cumhuriyetim blogu sayesinde wattpad'i öğrendim. Bakındım biraz ama dediğin olaylar var hep :) Düzgün eser yok, ama anlamadığım taraf wattpaddeki yazarların hayranı bi hayli fazla. Youtubedaki videoları gördüm şaşırdım. Bu arada kitabın için başarılar, en kısa zamanda biter inşalllah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu hafta sonuna bitirmeyi ümit ediyorum. Beğenilerin çoğu ergen kısmı. Sosyal medya ve YouTube'un ahalisinin de oradan bir farkı yok zaten. İnternet boş kafalı nesiller yetiştiriyor. Neyse ki bloglar ve blog yazarları var. ;)

   Sil
 4. Wattpad ergen yazarlardan geçilmiyor mübarek. Buda benim hikayem okusana gibi saçma sapan şeyler.Sanata bu gibi yerlerde yer yok kanısındayım ben de;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle doğru. Sosyal medyanın bol hormon salgılanan ergenleri işte :)

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin.

Reklam bağlantıları ve sırf tıklama amaçlı yorumlar yapmasan iyi olur. Çünkü yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor... 😎 Bir de küfür edenler tamam da edin sorun değil. Tehdit edenler bu yaptığınız suç...

Blogger tarafından desteklenmektedir.