list

Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Okuduklarım (E-Pub ve Baskılı)

Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Okuduklarım (E-Pub ve Baskılı)

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiiri sembolist bir ifade üzerine kurulmuştur. Aynı anlatım tarzı romanlarına da zaman zaman sirayet eder. Ancak muhteva açısından metafizik eğilimleri ile estetik endişelerini şiire ayırdığı halde, sosyal temalar için nesri seçmiştir. Romanları, zengin hayat hikayesinden taşarak Türkiye meselelerine kendine has yorumlar getirir.

Künye:
Ahmet Hamdi Tanpınar  
Dergah Yayınları, 395 sayfa


Saatleri Ayarlama Enstitüsü PDF indir - tıkla (Idefix'ten satın alarak yasal indirme)

Bu yayında ikinci defa okuduğum ve en sevdiğim romanlardan biri olan  Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanı hakkında bir şeyler yazacağım.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kısa Özeti 

Roman kaderi kendisine bir türlü gülmeyen Hayri İrdal'in bir talihsilik ile Doktor Ramiz ile tanışması sonrasında kurulan bir enstitü, resmi bir kurum üzerine kurgulanmış. Tabii ki Halit Ayarcı da enstitünün kurucusudur. 

Romanda saatleri ayarlama, herkesin zamanı iyi kullanması ve zaman israfının olmaması gibi konuları anlatsa da aslında eski ile yenin; geri kalmışlığın ve yerinde saymanın geçmiş zamanla; ileri gitmenin ve muasır bir medeniyet haline gelmenin geçmişe çok takılmadan şu anımızı çok iyi değerlendirerek mümkün olduğunu bize söyler. Burada Mübarek adındaki saat de (adından anlaşılıyor aslında) geri kalmışlığı temsil eder. 

Romanda Ahmet Zamanı adındaki hayali şahıs belki de mükemmelin de ötesinde bir buluş bana göre. Cağın gerisinde fakat modern düşünen bir şahıstır Şeyh Ahmet Zamani. Romanda eski ve köhne şeylerle, geri kalmışlıkla, duran ya da gerileyen zamanla özdeşleştirilen dini kisvedeki nesne ve kişiler Zamani'yi anlatırken kullanılmaz. Şeyh ileri görüşlüdür ve zamanın ilerisindedir ve zamanını çok iyi kullanır. Saati tıkır tıkır işler; saatten anlar. Anını iyi değerlendirir. Ve zamanın ötesindedir.


Şimdi Gelelim Kitabı Okurken Neler Hissettiğime

Romanda arada çok sıkılıyorsunuz. "Ah Ahmet Hamdi biraz kısa yazsaydın ne olurdu? Bu kadar uzatmaya ne gerek var!" diyeceğiniz bölümler epeyce mevcut. Fakat romanda modernleşmekte olan Türk toplumunun istekleri, değişim süreci ve karakter yapısı ve neleri talep ettiği çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Fakat, bazı yerlerde kahkaha ile güldüğümü biliyorum. Özellikle Hayri İrdal'in halasının enstitü binasını bastığı yer... Hayalinize bir sinema gibi canlanıyor. Zaten ben bu romanı her zaman sinema olarak hayal ettim, sebebini bilmiyorum. sanki izlediğim bir sinemanın aklımda kalan görüntüleri gibi her bir olay ve kişiyi aklımda canlandırıp hepsine bir suret verdim.

Okuyun çok seveceksiniz.

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen orijinal fikir ürünüdür. Başka yerde yayınlanamaz, alıntı yapılamaz.


  1. Yorum çok güzel olmuş, eline sağlık. Kitap hakkında iyi fikirler edinmemi sağladı. Bu kadar sağlam bir konusu olduğunu bilmiyordum açıkcası. Okumada ön sıralara almamı sağlayacak yorumun :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Harika bir kitap. Tanpınar büyük bir şair ve yazar. Bence de ilk sıralarda olsun, hemen oku :)

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara