list

Kartuş Temizleme, Yazıcı Mürekkebi Kuruması

Kartuş Temizleme, Yazıcı Mürekkebi Kuruması

printer cartridges  

Yazıcı mürekkebi özellikle kartuş dolumundan sonra uzun süre kullanmayınca kartuşun püskürtme sistemini tıkayabiliyor. Yazıcı mürekkebi kuruması sevmediğim bir şey. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların kartuşu bitince insanın yeni kartuş alası gelmiyor. Teknoloji marketlerde neredeyse kartuş fiyatına aynı kullandığınız yazıcıyı bulabiliyorsunuz. Yani adamlar bizi her türlü köleleştirdiler. 2 defa kartuş değiştirmek yerine yazıcı almıştım. Bu defa kartuş dolumu yaptırdım. Yazıcı seçerken özellikle kendiniz mürekkep doldurabileceğiniz modelleri seçmelisiniz. Bir daha ki sefere öyle yapacağım.

Ben bütün blog yazılarımı, ayrıca yazdıklarımı hatta aklımdan geçenleri bile not alıp yazıcıdan çıktısını alıyorum. Uzun zamandır yazıcıyı kullanmamıştım. Siyah mürekkep kartuşun püskürtme sisteminde donmuş. HP yazıcıların mürekkep püskürtme sistemi kartuşun üzerinde olunca kartuşu çıkarttım. Zaten kartuş otomatik temizleme gibi işlemler işe yaramadı.

Tekrar edecek olursam: teknoloji toplumu biz bahtsız insanlar bu durumda bile köleyiz. Gönlümüzce kartuşlar için mürekkep dolduramıyoruz. Üreticiler hem yazıcılardan hem de mürekkeplerden insanları sömürme peşindeler. Bazen mürekkep yani kartuş orijinal olsun derseniz yazıcının fiyatı kadar para ödemek gerekiyor. 

Kartuş Temizleme

Öncelikle kartuşu çıkarın
Kaynamış suyu bir kaba boşaltın (yemek tabağı olabilir)
Kartuşu püskürtme mekanizması aşağıya (suya) bakacak şekilde tabağın kenarından sarkıtın.
HP kartuşu L şeklini andırdığı için sorun çıkmayacak
Buhar kuruyan mürekkebi açacaktır
10 dakika bekletin

Bu işlem sonunda kartuş çalışacaktır. Bende sorunsuz çalıştı.

Mustafa Sönmez ©
Orijinal yayındır. Alıntı yapılamaz!

  1. Zamanında bizim evde de yazıcı vardı ilk kartuş değişimi yapana kadar :) Kartuş değiştirdikten sonra yazıcı eskisi gibi olmadı. Artık çıktı almam gerekiyorsa kırtasiyeciden çıktı alıyorum, hem daha ucuza geliyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, kartuş bitince yazıcının da eski havası kalmıyor. Ama bu defa dolum yaptım iyi de oldu...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara