list

En İyi Diş Macunu Hangisi ve Diş Fırçacı #Absürt İşler

En İyi Diş Macunu Hangisi ve Diş Fırçacı #Absürt İşler

Diş Macunu   

Bugün (yine migren ağrılarından kurtulur kurtulmaz) uzun zamandır aklımda olan en iyi diş macunu hangisi? Sorusuna kendi tecrübelerim ile cevap vermek istedim. Unutmadan bir de en iyi diş fırçası hangisidir? Sorusunu da arada cevapladım.

Bu yazı bütün absürt işler ve düşüncelerin bil-umumuna ithafen yazılmıştır. Absürt işler kategorisindeki diğer yazılar için tıkla buraya...

Diş macunları... Kimi için mide bulandırıcıdır ki 30 saniyeden fazla ağızda tutulamaz. Hele bir de diş macununa karşı olup misvak kullananlar var ki sormayın. Hayır, misvak kullansınlar buna karışmam eleştirmem ama adam dişini mıncıkladığı odunu gömlek cebinde ya da pantolonun arka cebinde (biz bu arka cebe göt cebi deriz :)) taşıyor ben gerçekten bu durumdan ürküyorum. Benim zaten temizlik takıntım var. Her şey temiz ve düzenli olmak zorunda ve simetrik de olacak. Her şey yerli yerinde olmayınca ben üşütürüm resmen.

Konu dağıldı ya! Hemen konuya değineyim.

En iyi diş macunu markası hangisi?


Aslında bütün diş macunları aynı. Reklamlar ve tüketim toplumu yani biz insanlar artık süper bir ikili olduk. Diş macunundan süper güçler bekler olduk. Reklamlar da bu yönde bizi yönlendirince pahalı markaların çok işe yaradığını sanıyoruz. Ama değiller. Örneğin, 1.5 TL'lik İpana'yı da; 4.5 TL'lik Colgate'i de; 8 TL'lik Signal White Now'ı da ve en son olarak 13 Liralık Sensodyne diş macununu denedikten sonra hepsinin de aynı bok olduğuna karar verdim. 4 Liralık bir diş macunu en iyisi. Zaten benim gibi dişlerinizi çocukluktan bu yana düzenli fırçalayan biriyseniz bir şey olmaz. Marka çılgınlığı ve reklamlar ile bizi soyup bir de dalga geçiyorlar aslında.

En iyi diş fırçası hangisi


Bir de diş fırçası meselesi var. Acayip şekilli, renkli, kılları tuhaf görünümlü olunca bu bizi keriz yerine koyan diş macunu üreticileri bir de bu fırçaları 15-20 Liraya satarak bizi çifte salak yerine koyuyorlar. Hepsi aynı plastik. 3.5 Liralık "Banat" diş fırçaları benim vazgeçilmezim. Yok dil temizlemeymiş şuymuş buymuş. Ulan dil temizlenir mi hiç? Sanki toz kapmış kumaş ya da pireli bir köpek derisi oldu da dilimiz, fırçalayacağız. Ağızdaki faydalı bakterileri kısırlaştırma hatta soyunu kurutma hatta bakterilerin topluca ırzına geçmektir bu dil temizleme olayı. Tövbe!

Tüketim toplumu, marka manyağı; marka kölesi; elektronik cihazların kulu-kölesi olduk çıktık. Teknoloji değil de keşke insanların bilinç seviyeleri; yaşama bakışları ve ön yargıları değişse...

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen özgündür. Alıntı, kopyalama vs. yapılamaz.


 1. Mustafa Bey gerçekten göz ardı edilen bir konuyu anlatmışsınız. Lakin millet olarak gösteriş delisi olduğumuz için; 3 liralık macun almayı kendimize yakıştıramayız. Gider 10 liralık macunu sanki çok bir meziyeti varmış gibi reklam aldatmacasına kanarak gider alırız. Sanırım bu böyle gelmiş böyle gideceğe benziyor.

  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam,
   Yorum için teşekkür ederim. Maalesef her şeyde aynı marka ve gösteriş düşkünlüğü var

   Sil
 2. Macun konusunda gerçekten firnalardan çok şey beklenir hale geldi. (Tek fırçalamada bembeyaz dişler gibi) signal white now başta olmak üzere bir çok marka denendi, sonuç; hepsi aynı. Misvak kullanımı zaten ayrı mesele bana göre. Birde diş fırçası olayı varki, yumuşak kıllı olup diş aralarına ulaşan falan derken bir fırça fiyatını 20 tl lere kadar çıkardılar. Dil temizleme olayı çok garip, düşünürken bile tüylerim diken diken oluyor. Asla yapamam mesela ben onu :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dil temizleme olayı zaten beni uyuz ediyor. Dil pis mi ki temizleyelim? İnsanları paranoyak yaptılar. 20 Lira olur mu bir diş fırçası? Marketler bile kendi markalarını üretmeye başladılar. İnsnanlar artık uyanmalı.

   Sil
 3. Bütün markaları tek tek denemiş olmasakta sizden öğrenmiş olduk demekki markalara kanmamak gerek. Paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler... Evet, markalar aldatıcı oluyor

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara