list

Ah Beethoven Sen Olmasan Ben Ne Yapardım?

Ah Beethoven Sen Olmasan Ben Ne Yapardım?

Piano   

Şu anda gecenin bir vaktinde Beethoven'ın sürekli tekrara aldığım Moonlight Sonata'ı çalıyor. Sakin bir piyano sesi öyle içten çalıyor ki sormayın anlatamam. Sonra hızlanıyor, coşkuyla yükseliyor... Tabii ki bu arada ah Ludwig Van Beethoven, sen olmasan ben ne yapardım diyorum.

Biliyorum, müzik listemdeki  Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi,  Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert,  Fredric Chopin, Franz Liszt, Johannes Brahms,  Maurice Ravel, Tomaso Giovanni Albinoni, Peter İlyiç Çaykovski bana kızgınlar. "Ne buluyorsun şu bunak Beethoven'da" diyorlar. Ben de merak etmeyin size de sıra gelecek, diyorum. Zaten çocukluğumdan beri ta 7 yaşındayken bile klasik müzik dinlerdim. Hepinizi iyi tanırım, siz de biliyorsunuz gönül koymayın bana, diyorum.

Geceleri radyo-teyp ile yatardım. Kendi hazırladığım kasetlerim vardı. Kısıtlı imkanlar da olsa, dinledikçe klasik müzik beni büyülerdi. Sessiz, sakin bir iç dünyam olsa da dışarıya karşı çok hırçın olabiliyordum. Ama küçücük hayalperest dünyamda klasik müzik ve yazdıklarım vardı.

İşte yıllar geçti. Ben yine aynı benim. Yine hayal dünyamın o enginliği, yine sessiz sakin iç evrenim ve Beethoven başta olmak üzere klasik müziklerim ve yazdıklarım var. 

Bugünlerde yine Beethoven'a ihtiyacım var. Ne sıradan müzikler, ne şiirler, ne filmler ne de kitaplar artık dağılan parçaları bir araya getiremiyorlar.

Ayrıca buraya tıklayarak "Müziklerim ve Ben" adlı yazıyı da oku e mi? 

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz!

 1. Klasik müzikleri bende çok severim. Bazen telefonumda küçük bir playlist oluşturup, kısık ses ile dinleyerek uyurum. Piano ile keman'in eşsiz düetini Franz Schubert'den dinlerim... (Bahsettiğim bu müzige uzun süredir, blogumda sag tarafta yer veriyorum bir dinlemeni isterim). Ayrıca beethoven'i de çok severim özellikle beethoven'in "for elise" adlı müzigi bir efsanedir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet senin logda kenar çubuğundaki müzikleri dinliyorum. Schubert'de iyidir. Bu aralar gece gündür neredeyse kesintisiz klasik müziğe bağladım kendimi. Uyurken bile arada uyanıp orkestra şefi gibi davranıyorum... Şu dünyadaki en güzel şeylerden biri de klasik müzikler bir de New Age müzikler var.

   Sil
 2. Ben de özellikle resimle uğraşırken ve kitap okurken klasik müzik dinlerim. Favorilerim; Beethoven, Tchaikovsky, Vivaldi...

  YanıtlaSil
 3. Hepsi de harika. Çaykovski de favorilerim arasında. Özellikle Kuğuların Dansı'nı ilk dinlediğimde büyülenmiştim.

  YanıtlaSil
 4. Mustafa Sönmez.Şahsına münhasır bir genç.Düşünmeyi,sorgulamayı,araştırmayı,zaman zaman sıradışı yazmayı bilen bir genç.Çok erken başlamış düşünmeye,bilgilerle düşüncelerini harmanlamaya.Sevdiğin tarzın klasik müzik olması beni hiç şaşırtmadı.Ronan Hardiman'ın Gipsy bestesini dinlersen Mustafa ,sevinirim.O kısadır ama beni uzaya kadar yolculuk yaptırır.Sıkıcı diye nitelendirilir klasik müzik,,ama ritm yavaşken dinlendirir,hızlanınca ise bambaşka boyutlara sürükler insanı.Tebrikler Mustafa ve takdirler.Ece ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğin müziği dinleyeceğim. Bilmiyorum ki klasik müziği nasıl sıkıcı bulur insan?

   Sil
 5. Çok ufaktan başladı benim de klasik müzik sevgim sanırım küçüklükten tanıştırmak gerekiyor klasik müziği insanlara sonrasında popüler kültürün etkisi altına girdi mi çıkaramıyorsun insanı , şimdiler de hala dinlerim ama daha çok klasik müziğin biraz modernleşmiş hali olarak adlandırdığım post rock'a kaydım . O tarzı da denemeni tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam,
   Evet kesinlikle doğru tesbit. Galiba dediğin tarzı Youtube'da dinledim yakın zamanlarda elektronik gitar vb. ile yapılan besteler değil mi?

   Sil
  2. eeh evet karışık elektronik olarak yapan da var http://lunafobi.blogspot.com.tr/2015/06/neden-post-rock.html burada bahsetmiştim biraz okumak isterseniz :)

   Sil
  3. Yazını şimdi okuyacağım. Ayrıca şu sayfayı da okumanın isterim: http://www.mustafasonmez.com/2013/01/dinlediklerim-muziklerim-ve-ben.html

   Sil
 6. Klasik müzik dinlemeyi bende severim. Özellikle ders çalıştığım zamanlarda dinliyorum ama normal zamanlarda da dinlemeye çalışıyorum. Gündüz saatlerinde pek dinliyesim gelmiyor nedense ama akşam saatlerinde ve gecenin ilerleyen saatlerinde hem klasik müzik hem de türk sanat müziği dinlemeyi severim. Türk sanat müziğini kesinlikle tavsiye ederim. Türkiyenin klasik müziği gibi bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türk Sanat Müziği'ni de dinlerim. Epey bir arşivim var. Ben de TSM'yi gündüz pek dinlemiyorum. Müzik zaten akşam vakti iyi oluyor. Gündüz daha çok radyo dinlemek güzel oluyor Radyo Voyage her zaman favorimdir. Müzik insanlara aslında çok büyük bir armağan olsa gerek.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara