list

Zaman Sapması, Time Lapse, İzle #Zamanda Yolculuk Fimleri

Zaman Sapması, Time Lapse, İzle #Zamanda Yolculuk Fimleri

Time Lapse   

Zamanda yolculuk filmleri serisinde devam ediyorum. Bu yayında en iyi zamanda yolculuk, bilim kurgu filmleri sıralamasına eklediğim filmlerden biri olan Zaman Sapması (Time Lapse) filmi hakkında bir-kaç satır yazmak istedim.

Zamanda yolculuk, benim yazılarımda zaman zaman anlattığım gibi ilkokul yıllarından beri ilgimi çeken bir konudur. Diğer bir konu ise yine 8 yaş ya da daha erken vakitlerde merak ettiğim uzay ve insanların inançları yani dinsel bilginin nasıl oluştuğu sorularıydı. Ufacık bir veletken bu soruları kendime sorardım. Tabi ki zamanla hepsine cevaplar buldum. Ve yeni cevaplar da bulmaya, sürekli fikir dünyamı güncellemeye devam ediyorum.

Gelelim filme, konusu ve zaman üzere kısacık bir paragraf

Zaman Sapması, Time Lapse, Konusu

Film, geleceğin fotoğraflarını çeken bir fotoğraf makinesi odaklı. Zaman makinesi niteliğinde olan fotoğraf makinesinin mucidi kazaran ölünce site görevlisi, mucidin evini kontrol ederken geleceğin resmeden fotoğraf makinesini bulurlar. Makine, kendi evlerine doğru baktığından kendilerine ait yüzlerce fotoğraf bulurlar.

Makine her gün akşam ve sabah 8'de bir adet fotoğraf çeker. Ertesi güne ait olan fotoğraftaki gibi hayatlarını düzenlemeye çalışan 3 arkadaşının yaşamları karma karışık ve trajik bir hal alır. Para kazanma hırsı, maymun iştahlılık ve sadakatsizlik yaşamı her zaman bir trajedi haline getirecek bu kesin.


Kısaca zaman hakkında

Zaman, bizim algılarımızı daha doğrusu yaşamı düzene koyan bir boyuttur. Sebep-sonuç ilişkisine göre devam eden zaman boyutu 3 uzay boyutu ile birleşince bizim yaşadığımız evren ortaya çıkar. Aslında sonuç sebepten önce de gelebilir. Buna engel hiç bir kural yokken, zaman oku sadece ileri yönde hareket ettiği için buna engel vardır. Fakat, zaman bir bütün olduğu için bugünden ya da yarınlardan yapılan bir müdahale ile geçmiş değiştirilebilir. Bunlar tamamen bilim kurgu değildir. Gayet ciddi bilimsel teoriler de mevcut. Fakat zaman aile oynamak bana göre mümkün değil. Sadece zaman yolcusu olarak olayları izleyip, bilgi taşınabilir. Filmde de aslında fotoğraf makinesi değil, üç arkadaş kendi kaderlerini belirliyorlar. Makine sadece sebep sonuç ilişkisini bozuyor. Detaylı bilgi için buraya tıklayıp zaman yolculuğu ve uzayın dokusu hakkında bilgiye ulaşabilirsin.


Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. <<<Kopyalanamaz (Ç)alıntı yapılamaz.>>>

Gelelim filmin künyesine

Zaman Sapması, Time Lapse İzle

Yapım: ABD, 2014
IMDB: 6,4
Süre: 104 dakika

Filminin fragmanı

 1. Ne kadar hoşuma gitti bilemezsin Mustafa.Genç düşüncelerinle beni(ilk defa )bu tür bir film izlemeye
  heveslendirdin.Zira zaman benim en merak ettiğim konudur.Senin referansınla tüm işlerimi bitirip,temiz bir zamanda bu filmi izleyeceğim.Sonra tekrar yorum yapabilirim.Sağlıcakla kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Ece,
   Evet tavsiye ederim. ASLINDA zamanın okunun tek yönlü olması ve bizim buna mudahale edemeyişimiz belki de bizim için en iyisidir. Bu arada yukarıda "Evren ve Ötesi" kategorisindeki yazıları okuyabilirsin.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara