Youtube'un Sosyal Deney Şaklabanları

Sosyal Deney   


Bugünlerde yazmak istediğin konuların başlıklarını TTNet faturasına not etmeyi âdet haline getirdim. Ulan yazacak başka yer mi bulamadım acaba, diye kendime sormadan edemiyorum. Zaten adını duydukça bile midem bulanıyor, bir de faturaya yazıyorum. Her neyse asıl konu başlıklarını yazdığım B4 kağıdı dolup taşınca mayıs nisan ayı faturasına dadandım. İşte bu yayın başlığını da 5 gün önce fatura üzerine not almıştım.

14 numaralı müzik klasörü de huzurumda bütün düşüncelerime eşlik ediyor. "Om Mani Padme Hum" adlı Budist ayin müziğine bu sıralar fena sardım. Neyse, yayın bekleyen yazılar ile dolu Evernote'tu açarak bu yazıyı yazmaya koyuldum iyi de ettim.
Gelelim Youtube'daki Sosyal Deneyci Arkadaşlara (!) Ve bütün absürt öğretilere/işlere gelsin bu yayın.
Youtube'a girme amacım: kısa film izlemek (ki kısa filmlere bayılırım) bir de televizyon programlarını (tartışma programları ya da hafta sonu haber kanallarının programları) izlemekten ve müzik dinlemekten başka bir şey değil. Bir de takip ettiğim bazı kanallar var o kadar.

İşte tam bu esnada yani büyük bir  "huşu" içinde videoları izlerken video tavsiyeleri "abi şunu da izle ne olur" diye yalvarırcasına karşıma çıkan video önerilerine arada tıklarım işte bunlardan bazıları "sosyal deney" yapan bazı tuhaf tiplerin kanal videolarıdır.


sosyal deney maymun   

Sosyal Deneyler

Eline kamerayı alırlar, gizli kamera hatta... Hem sosyolog, hem psikolog, hem din uzmanı olup çıkarlar. İnsanların bilmem hangi olaya hangi tepki verdiğini; bilgi derecesini ölçüp dururlar. Oysa yaptıkları insanları sinirlendirmek; sabırlarını taşırmaktan başka bir şey değil. Kendi doğruları ki bana göre tamamen yanlış fikirleri vardır bu arkadaşların. İşte kendi doğruları ve dogmaları doğrultusunda sosyal deneylerini yaparlar. Hele bazı tuhaf tipler var ki sormayın elinde mikrofon güya ateistler ile tartışırlar ve onları yenerler. Oysa, karşılarında cahil neyin ne olduğunu bilmeyen özenti tiplerle tartışıp dururlar ya da kendi düzmece senaryoları doğrultusunda bir piyes sergilerler: "ben yazdım ben oynadım" türünden hem de...  Yabancıların  yaptığı profesyonel ve insanlara saygılı bir şekilde; ukalaca olmayan gayet isabetli videoları izleyip örnek alsalar ah!

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz.

Yorum yap! Senin ne düşündüğünü de merak ediyorum...


Youtube'un Sosyal Deney Şaklabanları Youtube'un Sosyal Deney Şaklabanları Reviewed by SNMZ on Haziran 02, 2015 Rating: 5

10 yorum:

 1. Aslında YouTube bir çok yönden amacı dışında da kullanılmaya başlandı zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. YouTube'da güzel insanı aydınlatan videolar da var saçma uyduruk şeyler de. Sosyal Deneyci ler de o uyduruk videolarda...

   Sil
 2. Bir de traji komik vine lar varki hiç sormayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Vine videoları da anlamsızlaştı. Kısa video yerine kısa film çekip yaratıcılıklarını gösterseler ya... Kısa filmleri çok severim, en çok istediğim şeylerden biri kısa filmler yapmak... Yorum için teşekkür...

   Sil
 3. Bide bu yaptıklarından para kazanıyorlar .Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz . Artık baya abarttıklarını bende düşünüyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle teknoloji kanalları işin suyunu çıkarttılar... Onların durumunu da başka bir yazıda eleştireceğim. Yorum için teşekkür...

   Sil
 4. Bir kaç tanesine bende şahit olmuştum. "Parmak güreşini kazanırsam seni bir kez öperim, kazanamazsam tokat atarsın bana" konulu bir video vardı. Buradaki olayı hiçbir zaman çözemedim. Sosyal deney adı altında çekim yapılmış fakat sosyal deneylikle alakası yok. Bildiğin ego tatmini, kızlara yavşama, abazalık ve daha ne dersen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, o parmak güreşi ve benzeri türden videolar var. Neyin kafası ve neyin tatmini anlamak zor. Zaten çoğu anlaşmalı onların öpüşüp elleşmek biliyorlar ki milyonarca kişi tarafından izlenecek, kanllardan para yağacak. Youtube'dan Para Kazanmak ve Sosyal Medya Kerizleri bunu da okuyabilirsin.

   Sil
 5. Abi gerçekten çok haklı ve çok başarılı bir yazı olmuş... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı okuduğun ve yorum yazdığın için teşekkür ederim Furkan...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin.

Reklam bağlantıları ve sırf tıklama amaçlı yorumlar yapmasan iyi olur. Çünkü yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor... 😎 Bir de küfür edenler tamam da edin sorun değil. Tehdit edenler bu yaptığınız suç...

Blogger tarafından desteklenmektedir.