list

Tanrının Öyküsü -Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı Yarattı?

Tanrının Öyküsü -Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı Yarattı?

Tanrının Öyküsü   

Yaz Günleri adlı şiirimde "Uzun yaz gecelerinde kitap kokar her yer" diye başlamıştım şiire. Gerçekten de nemli ve sıcak İstanbul günlerinde odama girdiğimde kağıt kokusu beni mutlu eden şeylerden biri oluyor. Yine burada yazmıştım. Yıpranan, sararan kitapların terk eden sevgililer ve kaypak dostlardan daha fazla endişelendiriyordu beni.

Bugün de yorucu hastane git-gel talimlerinin arasında, kitap kokan yani yaşam kokan odanın içinde bilgisayarı açarak son okuduğum kitap hakkında bir şeyler yazmak istedim. Sıradan ruhsuz bir kitap tanıtımı yapmak değil amacım. Bu girişle de bunu belirtmek istedim: kitaplar soğuk, cansız, soyut cisimler değildir; onlar da biyolojik bedenlerimiz gibidir, yaşar ve bizi yaşatırlar.

Bu girişten sonra "uzatma oğlum hadi gir konuya" derseniz haklısınız. Yine uzattım değil mi?
Tövbe, lan bu nasıl kitap? Çarpılırsın, ağzın kulağına gelir bak diyenler de var aramızda. Biraz farklı şeyler okuyun da neye inandığınızı ya da inanmadığınızı bilin. Cevabını veriyorum genelde. Bir insan "inancımı kaybederim" diye farklı fikirleri okumuyorsa zaten kaybetmiş demektir. Kozmoloji, astronomi, zaman yolculuğu, kuantum fiziği okumalarımdan sonra dinler tarihi ve ezoterizme merak saldım.

Tanrının Öyküsü - Robert Winston


Öncelikle söylemem gerekir ki kitap kesinlikle Tanrı'nın varlığını ispatlama bir amaç gütmüyor. Kitap bir nevi dinler tarihine giriş niteliğinde. Tarih öncesi çağlardan, mitolojiye ve tek Tanrılı dinlere kadar geniş bir yelpazede dinleri anlatıyor yazar.

Tanrı Geni


Din ve psikoloji, din ve akıl; din ve evrim gibi konular ve araştırmalar bu konuda yapılan deneyleri de yazar bizlere sunuyor. Tanrı bilinci doğuştan mı gelmiştir yoksa sonradan yapay bir düşünce midir? Hatta bir tanrı geni var mıdır? Tanrıya inanmak genetik midir? Yani Tanrı inancının kökeni hakkında da bilimsel çalışmalar kitapta anlatılmış. Yazarın bu bilimsel bakış açısını çok sevdim. Dinler tarihine giriş niteliğinde kaliteli bir kitap.

Kitabı ilk aldığımda çok kuşkuluydum. Acaba yine Tanrının varlığı hakkında okumaktan sıkıldığım teist/atesit kavgaları mı okuyacaktım? Fakat öyle olmadı. Şimdiye kadar okuduğum en tarafsız kitap diyebilirim. Kesinlikle ön yargıdan uzak, çok uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmış Tanrı'nın Öyküsü kitabını okuduğuma sevindim.

Yahudi asıllı Britanyalı olan yazar, özellikle İslam ve Müslümanlar hakkında dünyaya resmen ders veriyor. Müslümanların, katil ve terörist olmadıklarını; İslam dininin barış ve yardımlaşma üzere kurulduğunu anlatıyor. Dini yozlaştırıp kendi çıkarına kullanan örgüt ve oluşumların din anlayışının gerçek İslam ile alakasının olmadığını belirtiyor.

Kitap yayıncısı: Say Yayınlar
Kitaba ulaşmak için buraya tıkla bakalım

Tanrının Öyküsü - Robert Winston


Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz. Kopyalanamaz.

 1. Anlatımına göre kitap güzel bir kitaba benziyor yazara buradan teşekkür ederim İslamı kötülemeyip tam tersine İslamiyetin barış yanlısı bir din olduğunu belirttiği için yazara teşekkür ederim. Çünkü İslamiyet dünya ülkelerinde o kadar kötü bir din olarak gösteriliyor ki zaten bu yüzden olsa gerek Dünya da hep zulüm gören şiddete uğrayan insanlar hep müslüman insanlar ne yazık ki , Bende kitaplarımı senin linkini verdiğin kitap yurdu sitesinden alıyorum oradaki yorumlar da iyi listeye ekledim elimdeki kitaplar bittiğinde alacağım inşallah. Teşekkür ederim tanıtım için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap gerçekten çok iyi. Orijinali 2005 yılında basılmış Bize hep geç gelir bu kitaplar. Çeviri kitapların sayısı çok az. Keşke ileri seviyede İngilizce bilseydim diye çok hayıflanıp duruyorum. Yazar İslam dünyasından, özellikle Orta Çağ'da, gururla bahsediyor. Yunan, Hint, Çin medeniyetinden İslam medeniyetine giren bilim, akıl, çağdaş düşünceleri Avrupa ve dünyaya yayan Müslümanları ve gerçek dini yani Kur'an'ın orijinal mesajını yazar övüyor. Orta Çağ Hristiyan kilisesi nasıl dini yolzlaştırıp din adamlarının malı haline getirdiyse, İslam dini de Kur'an^'ın orijinal mesajından uzaklaşıp, siyasete; dini gruplara mal edilir edilmez ortaya gerileri ve bugünkü şiddet düşünceleri ve tutarsızlıklar çıktı. Yabancı bir yazar bile bunu görürken biz göremiyoruz.

   Okumanı tavsiye ederim. Kitapyurdu yorum konusunda birinci sırada. İlk tercihim kitapyurdu.

   Sil
  2. Kesinlikle... kitap alış verişinde başka siteden almıyorum bende adamlar çok kaliteli hizmet veriyor.

   Sil
  3. Kitapyurdu iyidir. 2015'te iyice kaliteyi arttırdılar. Her ne kadar artık ayraç göndermeseler de. Arada editörüne çıkıştığım bir site :) ama en iyisi. "En İyi Online Kitap Satış Sitesi Hangisi?" Başlığında bir kıyaslama yapmıştım. Kitaplık başlığı altında var.

   Sil
 2. Bu tür kitapları seviyorum aslında. Özellikle tarafsız bir yaklaşım varsa benim için daha değerlidir. Geçen haftalarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerinde Tanrının doğum günü adlı kitabı aldım. Ve nerdeyse yazdıklarınla benzer bir içeriğe sahip.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, tarafsız ve gereksiz tartışmalardan uzak kitapları ben de seviyorum. Popüler Bilim kitapları özellikle çok taraflı oluyor. Bahsettiğin kitaba da bakacağım en kısa süre içinde...

   Sil
 3. İslamiyetin yahudi bir yazar tarafından ele alınması iyi birşey gibi geliyor bana. Bizim dinimize meraklı olması araştırması ve olaya tek taraflı bakmıyor olmasıda iyi birşey. Ama kitabın adı beni ilk başta biraz korkuttu diyebilirim :) Ama gerçekten kitap ilgimi çekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar çok bilgili biri. İngiltere'nin en ünlü bilim insanlarından biriymiş. Kitabın girişinde öyle yazıyor :) Kitabın adı insanları tedirgin edebilir. Fakat ben Dawkins'in Tanrı Yanılgısı gibi kitapları okuduktan sonra bunun adı çok hafif geliyor :) Tanrı'nın öyküsü güzel ve kaliteli bir kitap. Belgeseli de varmış. Çok meşhur bir belgeselmiş. BBC belgeseli. Bulup izlemek lazım.

   Sil
 4. çok ilginçmiş yaa, hiç okumadığım bir tür yaa. faydalı belli. bi de ama son yazıma baksanaaa sen de varsın yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakıyorum şimdi. Kitap farklı. Benim sevdiğim tür kitaplardan

   Sil
 5. Kitaplarla olan bağına hayran kaldım da girişine de çok güldüm:D
  Kitabı anlatışın da çok iyiydi evet direk adına odaklanmamak lazım kitabın ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, adına bakıp kitap değerlendirmek adına hatta tipine bakıp insanı değerlendirmeye benzer. Komik bir başlangıç oldu galiba :)

   Sil
 6. Merhaba. Benim için ne söylendiğinden önce nasıl söylendiğini önemli olduğu için sanırım, 'yazı dilini' çok beğendim. Arada delirip din psikolojine takıp bir iki hafta bu konuda bir şeyler okuyup araştırdığım için de güzel bir 'meselenin köküne inme' kaynağı gibi geldi bana. Bir de ukalalık diye değil sadece bir hata fark ettim onu paylaşayım çünkü kendimden biliyorum; kendi yazılarımızı ezbere okuduğumuz için o hataları fark edemiyoruz; 'şimdiye kadar okuduğum en tarafsız BİR kitap diyebilirim.', o bir fazla sanırım :) şimdilik bu kadar, diğer yazıları okuduktan sonra bol bol yazarım, genel olarak hoş bir bloga benziyor. Ay konuşmaya başlayınca susamıyorum :( oldu o zaman ben gideyim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkür ederim. Evet, haklısın yazılarımda çok fazla yazım yanlışı var. Arada kontrol edip düzeltmeye çalışıyorum ama nafile olmuyor. Uyarı için teşekkür ederim tekrar. O "bir"i kaldırayım hemen. Ayrıca tekrar gel, gitme hemen :) Uzun yorumlar güzel olur, yeter ki yazalım...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara