list

Yıldızlararası (Interstellar) Filmi - Harika Bir Yolculuğa Hazır Ol

Yıldızlararası (Interstellar) Filmi - Harika Bir Yolculuğa Hazır Ol

interstellar   
Bu yayında uzun zamandır içerik girmediğim "Zamanda Yolculuk" etiketi için izlenmesi gereken bir filmden bahsetmek istedim.

Başlamadan

Kulaklıkla müzik dinlemeyeli epey bir zaman oldu. Kulaklığı taktığım anda sadece ben ve müzikler bir de 3. şahıs niyetine düşüncelerim varlığını sürdürüyor. Aslında müzik gürültü ile düşüncelerimi kaçırmıyor tam aksine müzikler zihnimde dingin bir sessizliği oluşturuyor. Ama bu sessizlik "çıt çıkmaz" bir sessizlik değil. Düşüncelerim huzur içinde sohbet ediyorlar.

Uzun zamandır gece yürüyüşü de yapmadım. Aslında yaz aylarında akşamları en az iki buçuk saat süren gezintileri bu yıl aksatıyorum. Galiba düzensiz hava şartları bir yağmur, bir sıcak derken mevsime tam odaklanamıyor insan.

Not: sevgili arkadaşlar şu anda öyle bir uyku bastırdı ki yazıya 1 saat uyku arası vereceğim.  
Tam 24 saat sonra yazıya kaldığım yerden devam ediyorum...

Gelelim filme

Yıldızlararası İzle / Interstellar Konusu ve özeti

Dün akşam vakti şöyle bir film keyfi yapayım dedim. Yıldızlar arası filmini izlemeye koyuldum. Uzun zamandır kuantum fiziğinin teorileri yine Görelilik ve onun sonuçları hakkında kitaplar okuyorum. Uzay-zaman boyutları, evren bilim ve evrenin başlangıcı gibi konular bana çok çekici gelen ve hatta beni büyüleyen konuların başında geliyor. Özellikle zamanda yolculuk ve evrenin dokusu ve işleyişi konularında okuyor ve burada okuma notlarımı yazıyorum.

Yıldızlararası filmi de biraz bilim biraz felsefe biraz da gerçeküstü eğeler içeren bir film. Uzay konulu sinema filmlerinin babası ve ilham kaynağı olan 2001 Bir Uzay Macerası filminden sonra izlediğim en iyi yapıt bu filmdi diyorum. Biz insanlar dünyanın kaynaklarını sömürü duruyoruz. Her ne kadar 7 milyar yıl sonra güneş bir kızıl dev olduğunda güneş sistemindeki gezegenleri yutacak olsa da bundan önce biz kendi sonumuzu hazırlıyoruz.


Gargantua'nun heybetinden etkilenmemek mümkün değil. Sonra zamanda yolculuk ve zamanın göreceli olması Murphy'nin yaşlanması ve ölüm döşeğindeyken babasının (Cooper) 10 yıl kadar yaşlanmış olması diğer etkileyici bir unsur. Yaşamı ve evreni anlama ve kavrama yolunda geldiğimiz nokta ve daha ilerisi için harika bir filmdi benim için.
Filmde geçen bütün teknik ve fiziksel detaylar için Interstaller (Yıldızlararası) Bilimi kitabını öneririm. Kitabın tanıtım yazısı için yazdıklarımı okumak için tıklayınGargantua

Filmde çölleşen dünya toprakları artık insanlara tarım ürünleri vermeyince dünyadan kaçıp başka bir gezegen bulmaya karar verilir. Yer altına çekilmiş artık gizli çalışan NASA bilginleri ve eski bir astronot ailesini geride bırakıp Jupiter yakınındaki solucan deliğine giderek oradan eğrilen uzay-zaman dokusunun içinden geçerek evrenin başka bir köşesindeki yaşanabilir gezegen aramaya giderler. Tabii ki kara delik içinde yaptığı bu yolculuk zaman boyutunu ve uzay boyutunu aşar. Geriye döndüğünde ise 100 yıla yakın bir zaman geçmiştir. Çünkü kara delikte ya da kütle çekimi ile zaman çok yavaş ilerler. Uzay aracının geçirdiği her 1 saat dünyanın 7 yılına eşittir. Dram, bilim kurgu ve bilimin o büyüleyici dünyasına giriş yapmak için güzel bir film.

Filmdeki anlatılanlar tamamen teorik bilimin üzerinde durduğu önemli teorilerden yola çıkarak yapılmış. Buradan bu teorilere ulaşabilirsiniz. Filmde uzayın sessizliği, vakum dolu o havasız karanlık ve soğuk uzay atmosferini insan hissediyor. Özellikle animasyonlar çok iyiydi, insan uzayın ortamını hissedebiliyor. Dünya canlı, havadar, yama elverişli tam da istediğimiz gibi...

İşte bir film daha bitti. En iyi filmler arşivinde yerini buldu bu film. İnsanlar kökenini, biyolojik evriminin  (ya da yaratılışının) nasıl olduğunu her zaman sorgulayacak. Filmde insanın yaşama tutkusu ve yaşama içgüdüsü ile türünün devamını her zaman devam ettireceğini anlatıyor. Şu anda böyle bir göç için Samanyolu  Galaksisi'ne hükmedecek kadar büyük bir teknolojimizin olması gerekli. Filmde birçok bilimsel kitapta okuyup asla bilimsel bulmadığını "çok uzak gelecekteki gelişmiş insan uygarlığının zamanda geri giderek bize gelişmiş teknolojiyi sunmaları" acayipliği filmde de var. Solucan deliğini oraya gelişmiş gelecek zamanda insan medeniyetinin koyması ve insanın kendi kendini yaratıp dünyaları eskidikçe yenisine taşaınan sonsuz bir göç döngüsünü bilim kurgu hatta fantezi olarak değerlendirmek gerekli diye düşünüyorum.
Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen orijinaldir. Kopyalanamaz. Telif hakları için tıklayın!
  1. Kesinlikle 10 numara film interstellar..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Biraz geç izledim filmi. Bilim kurgu alanında en iyiler arasına girmiş bile

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara