list

Philadelphia Deneyi Filmi (Tehlikeli Deney)

Philadelphia Deneyi Filmi (Tehlikeli Deney)

Philadelphia Deneyi     
Zamanda yolculuk filmleri arasında klasiklerden biri olan Philadelphia Deneyi aslında bir kurgudan çok, komplo teorileri çerçevesinde gizemlerle dolu gerçek bir deney olarak varsayılan bir geminin 2. Dünya Savaşı sırasında ışınlanmak isterken, ki ışınlanır, mürettebatından bazı kişilerin zamanda kaybolmasını konu alır.

Film eski olmasına rağmen daha yeni bir tarih olan 2012 yılında Tehlikeli Deney olarak tekrarlandı. 


Philadelphia Deneyi Nedir?

The Philadelphia Experiment


Daha geniş olarak açıklayıp filme geçeceğim. Philadelphia Deneyi: Olay 28 Ekim 1943'de Amerika'nın Philadelphia eyaletinde geçer. Project Rainbow, yani Gökkuşağı Projesi ile uçaklara karşı gemileri görünmez yapmayı ABD Deniz Kuvvetleri bu gizli proje ile gerçekleştirmiştir.

USS Eldridge gemisi, 104 kişilik mürettebatı ile donanma üssünde hazır bekletilir. Özel bir manyetik alan jeneratörü ile oluşturulan manyetik alan, gemiyi tamamen içine alır ve düşman radarından korur düşüncesi ile deney yapılır.


Rainbow Projesi


2 megawatt gücünde olan 3 RF vericisi, 3000 adet 6L6 güç arttırıcı tüpler ile deneye başlandı. Gürültü ve ışık demetleri arasında gemi kaybolur. 10-15 saniye sonra gemi tekrar görünür fakat gemi kaybolduktan sonra 600 km ötedeki Virginia Norfolk limanında görülmüştür.

Hatta mürettebatın çoğu geminin gövdesine yapışmış, kaynaşmış durumda bulunmuştur. Ayrıca bütün mürettebat hasta ve psikolojik rahatsızlık içindedir. Ekip başı Dr. Morris Jassup ise 1959 yılında bir parkta ölü olarak bulunur. İntihar ettiği söylense de Jassup, deneyle ilgili dökümanlara sahip olduğu için öldürüldüğü tezi ortaya atılmıştır.

Tabii ki bütün bunlar komplo teorisi. Fakat neden olmasın. Film de bu olayı zamanda yolculuk boyutunu da ele alarak beyazperdeye yansıtıyor.

Mustafa Sönmez ©
Orijinal yayındır. Alıntı yapılamaz, tüm hakkı saklıdır.


Philadelphia Experiment   


İlk film 1984 yapımı
Philadelphia Experiment 1
2. devam filmi 1992
Philadelphia Experiment 2

Ayrı bir film olan 2014 yapımı
Philadelphia Experiment (Tehlikeli Deney)

1984 Yapım filmden bir kesit...

 


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara