list

Yandex ile Alan Adı Uzantılı Özel Mail Alma

Yandex ile Alan Adı Uzantılı Özel Mail Alma

Bu yayında Yandex'in kurumlar için profesyonel mail hizmetinden nasıl yararlanabileceğimizi anlatacağım. Eğer bir nomain (al andınız) vat fakat hostinginiz yoksa alan adı uzantılı mail adresini Yandex'ten alabilirsiniz

Ben Blogger'da kendi alan adım olan www.mustafasonmez.com üzerinden web günlükleri tutuyorum. Dolayısıyla alan adım var ama hostign kullanmıyorum. İşte tam bu noktada Yandex'in kurumlar için sunduğu alan adı uzantılı e posta servisinden yararlanıyorum. Kendim için "bigi@mustafasonmez.com" e postasını kullanıyorum.

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Kopyalanamaz. Alıntı yapılamaz.

Kurumlar/kişiler İçin Kurumsal Eposta Yandex'ten Nasıl Alınır:


Öncelikle "https://kurum.yandex.com.tr/domains_add" adresine giriş yapın. Önceden bir Yandex hesabı oluşturmalısınız. Hesabınız yoksa "yeşil" işaretli yerden hesap oluşturun. Giriş yaptıktan sonra alan adınızı aşağıdaki gibi yapın.

Kurumlar İçin Yandex Mail   

Kurumlar/kişiler için Yandex mail ayarları:


Kayıt olup "alan adı" ekle butonuna bastıktan sonra. Domain paneline gidip MX ve CNAME için ufak ayarlar gerekiyor.

Ben "isimtescil" panelinden ayarların nasıl yapıldığını göstereceğim bütün alan adı panellerinde aynı işlemleri yapacaksınız. Domain firmanız farklı olsa da sorun değil.

İsimtescil için "6 numaralı sekmeye yani" Gelişmiş DNS" sekmesine gelin. IHS için alan adınıza tıklayıp "DNS Zone" ikonuna tıklayın ve "Yeni DNS Kaydı" ekleden "CNAME"i seçin.

1. Adım: Alan adını doğrulamak için CNAME kaydını kullanacağız

Kırmızı ve mavi ile gösterilen alanları renklerine uygun olarak alan adı yönetim panelizdeki DNS ayarları menüsünden CNAME paneline kopyalayıp yapıştırmalısınız.

1. adım doğrulama Yandex   

Yukarıdaki resimde görünen alanları sırasıyla kopyalayıp aşağıdaki gibi DNS ayarları menüsünden CNAME kaydına ekleyin. Ve ardından Yandex penel gelerek "Alan Adının Sahibini Kontrol Et" butonuna tıklayın. Alan adınız doğrulanacak.

Yandex, CNAME ile alan adı doğrulama   

2. Adım: Yandex mail için MX kaydı değerlerini girme

Bu adımda MX değerlerini yine aynı domain panelinde bulunan MX kaydı ile yapacağız. Gireceğimiz değerleri aşağıdaki ekran görüntülerine bakarak yapabilirsiniz.

MX kaydı Yandex için  

MX kaydı girme: İsimtescil ya da IHS panel ya da bir başkası fark etmez. 

MX ayarı İsimtescil, IHS ve başkası için   

Daha sonra Yandex panele gelin "Mxkayıtlarını kontrol et" butonuna tıklayın. Sonuç başarılı ise doğrulanacak ve alan adı (domain) için kişiler ya da kurumlar için özel e posta adresinizi almış olacaksınız.

TXT/SPF ayarları


3. Adımda gönderdiğiniz maillerin spam/gereksiz olarak algılanmaması için aynı menüden TXT/SPF ayarlarını yapacağız.

v=spf1 redirect=_spf.yandex.net

TXT SPF ayarları   

4. ve son adımda Yandex panelde sayfanın en altındaki alanı kullanarak 1000 adet alan adınıza ait özel e posta alabilirsiniz.

Yeni bir özel e posta hesabı açma 1000 adet kullanıcı için e posta    

 1. harika bir anlatım olmuş, elinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. hocam merhaba,

  MX işlemini yaparken alttaki hatayı alıyorum. Ne yapmam gerekli...

  HATA : MX Kaydı için girilen domain geçerli değil!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fatih, hiçbir fikrim yok. İşlemleri yeniden dene. Ben de IHS'de sürekli hata almıştım.

   Sil
 3. Merhaba,

  isimtescil den adresi blogger a yönlendirdim. Şimdi de mail için yandex kullanmayı planlıyorum. Cname ve mx ayarlarını yaptım. Cname i gördü ve mail adresi açtım. mail gönderebiliyorum ama henüz mx ayarlarını tanımadığı için mail alamıyorum. Yandex öncesinde Blogger yönlendirmesi yaptığım için ilave bir ayar yapmam gerekiyor mu?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Önceden girilmiş MX değerleri var ise onları silelmelisin. Sadece Yandex MX değerleri olmalı. Hayır, hiçbir ek işleme gerek yok. Bütün MX kayıtlarını silip yeniden oluşturmak bazen sorunu çözebilir.

   Sil
  2. Merhaba,
   isimtescil kullanıyorum. Detaylı DNS ayarlarında Tipi başlığında sadece 1 tane MX kaydı görüyorum.Tipi A olanda mx01.donainadi.com olarak yazılanın karşısında bir ip adresi var. Destek ekibine sorduğumda mailiniz google a yönlendirilmiş diyor. Çözemedim.

   Sil
  3. Tüm kayıtları silin en iyi çözüm bu olacaktır. TXT/SPF ile de ayrıca doğrulamayı deneyin. Yandex kurumlara en sorunsuz yönlentitmeyi İsimtescil paneli yapıyor. Tüm kayıtları silip tekrar deneyin. Ben aldığım hatayı bu şekilde düzeltmiştim. TXT/SPF ile doğrumu da yapmakta fayda var...

   Sil
  4. Hocam sizin yapmanız gereken tek şey @ bu kısmı yazmayın ve mx.yandex.net olarak ekleyin sonuna nokta koymayın kabul edecektir.

   Sil
 4. DNS de problem olduğunu yazmışlar. Düzelttik 1-4 saat içinde aktif olur dediler. Şimdi tekrar kontrol ettim MX doğrulamasını yaptı yandex. ancak hala mail alamıyorum. gönderdğimde is orneğin gmail gerçekten bu adresten mi geldi kontrol edemedik falan diyor. Bilemedim belki biraz zaman geçmesi lazım :)

  TXT/SPF yi de kaydettim. Onun doğrulamasını nasıl yapabiliyoruz? yada nerden...

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Ok, benim işin halloldu. Sorun isimtescil'deymiş. şu an mail gönderip alabiliyorum. Desteğiniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, ben de alan adıma ait yandex kurumsal ayarlarını yaptım. mail gönderip alabiliyorum ancak bir sorunum var. Gönderdiğim mailler spam'e düşüyor. Gmail tarafında ise mailin önünde ? işareti çıkıyor yani doğrulayamıyor. Ben SPF / TXt ayarlarını yaptım ama bir türlü olmadı.

  Bunun bir yolunu bilen var mıdır?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Ben de Fatih beyin sorununu yaşıyorum. Tüm Mx kayıtlarını sildim yeniden girdim lakin hala göndermiyor. MX ayarlarını görmüyor? @Fatih ya da @Mustafa bey yardımcı olun lütfen. Yandex ya da İsimtescilde ne yapmam gerekiyor. Ekran görüntüsü atabilir misiniz? Yapmam gerekenleri yaptım ama olmuyor, olmuyor, olmuyorrr! Lütfen acil yardım. rasittepe@gmail.com adresine de bilgi gönderebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsimtescil'de hiç sorun yaşamadan yonlenmesi gerekli. MX ayarları hatalı olabilir. E posta göndereceğim...

   Sil
 8. İsim Tescil bloggera yönlendiğini söylüyor. Tabiki öyle olacak, host olarak onu kullanıyorum. MX ayarı topu topu @, 10, mx.yandex.net ten oluşmuyor mu? Bütün kayıtları sildim. Ne MX ne birşey daha sonra her birini yeniden girdim. Atladığım bir yer mi var, acaba? Mailinizi bekliyorum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DNS yönetimi sayfasından ayarları sıfırlayıp orijinal ayarlara geri dönüp, tekrar MX ayarlarını girmeyi dene. Daha önce bu işlemi isimtescil'den yapmıştım sorun vermeden çalışmıştı... Ya da TXT kaydı ile doğrulamayı dene sorun olmaması gerekli. İletişimden "ticket" açarak yarım iste bazen sistemsel bir sorun olabiliyor. Ayarlarımın ekran görüntüsünü gönderdim...

   Sil
 9. bende ihs de çok denedim bir türlü olmuyor nedense sorun nereden olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. IHS'de olmuyor çok denedim sırf bu yüzden alan adımı taşıdım. Ama bütün yapılandırma ayarlarını MX ayarlarını silip tekrar kurarak düzelebilir. Bir de yardım "ticket"ı açarak müşteri temsilcisi ile iletişime geçin...

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara