list

Uyduruk Gelenekler ve Dini Kurallar 8 Yanlış

Uyduruk Gelenekler ve Dini Kurallar 8 Yanlış

Sol elle yemek yemek   

Tüm absürt kurallara ithaf olunur.

Gece... Biliyorum bu vakitlere en çok uyku yakışıyor. Kurduğumuz düzen ve biyolojik saatimiz bizi buna zorluyor. Fakat saat gece yarısını geçeli 2 saat 37 dakika oluyor. Bu yazıya muhtemelen sonra devam edeceğim. Ne zamandır aklımda olan bir yazı bu.  Bizim şu tuhaf âdet ve terbiye kurallarımız nereden çıktı?  Çok terbiyesiz mi oluruz o kurallar olmasa? Ya da din adına uydurulan tuhaf âdetler ve onlarca yüzlerce kurallar bütününü hiç sorguladık mı?

Aynı gün saat 18:10’da yazıya kaldığım yerden devam ediyorum. 

Gelenek ve terbiye kuralı uydurmak, bunlara bağlanmak… 


Kötü çocuk olma!

Kötü çocuk olma! Ayağını topla otur. Ayak ayak üstüne atılmaz. Uzanarak kanepede oturma, ayıp çok büyük saygısızlık… Şimdi burada düşünmek lazım bu eylemler karşımızdakine nasıl bir hakaret ya da küçümseme anlamı içeriyor? Aslında tamamen kıçımızdan uydurduğumuz saçma sapan bir gelenek…

El öpenin çok olsun!

Bayramlarda el öpme geçit töreni yapılır. El-ayak öpen nesiller işte böyle yetişiyor. El öpmenin nasıl bir saygı belirteci olduğunu anlamak çok zor… Sonra el ayak öptürüp (el alma denilir) günah affeden ya da vesile olan şeyhlerin pirim yapmasına olanak sağlıyoruz. El öpen değil; üreten, hayal gücü evrenden daha geniş birey yetiştirmeliyiz.

Çocuk lafa karışmaz

Çocukların hayal dünyası ve parlak fikirlerini dikkate almamak ne büyük bir kötülüktür. Çocukları birey olarak görmemek onları küçümsemek ve akılsız varlıklar görmek demek bu kural nereden çıktı?

Köpek pistir…


Köpek yani it denilen hayvan pistir. Bunun dini kalıbı da hazır. Hayvan sevmeyen bir inanç sisteminden insanları sevmesi nasıl beklenilebilir, değil mi? Yıllarca uydurulmuş hatta dini bir boyut kazandırılmış tuhaf bir anlayış… Oysa köpekler insanın en iyi dostudur. Özellikle vahşi doğada… Düşünün… Dini kılıfı bile olan bu olayı. İnanıyorum ki size de saçma gelecek.

Sol elle yemek yenilmesi günah mıdır? 

Sol elini bir insan neden kullanır? Önce bunu araştırmak gerekiyor. Bu tamamen nörolojik bir olay… Beyindeki yönetim mekanizmalarıyla ilgili bir durum bu… Google’dan bakın yüzlerce bilgi var. Şimdi günah meselesi nereden çıktı? Bilmiyorum ki! Yine birileri kıçından uydurdu. İnsanları aşağılamak için uydurulup dini kalıba sokulmuş bir cehalettir bu. Sol elini kullananlar için her şeyin sağ ele göre ayarlandığı baskıcı ve aşağılayıcı bir toplum ve dini kalıplar akıldan ve bilgelikten uzak safsatalardır. Sol el ile yemek yiyin, için… Sadece kıç silmeye yarayan bir organ olarak düşünmek insanlığa ve yaradılışa hakarettir. 

Bir düşünün? Din ile ilgisi yok, günah ile ilgisi yok... Araştırmak ve realist olmak gerekiyor.

El öpmek   

Yüzüstü yatmak günahmış…

Ben hem sağıma hem soluma yatarım ama yüzüstü yatmazsam uykum gelmez. Bu basit eylem için bile “hadis”ler onlarca hattata yüzlerce video ve yazı bulmak mümkün. Uyku biçimine karışan bir din. Uykuda ne tarafımıza yatacağımızı söyleyen ve bunu katı bir kural haline getiren din adamları… Oysa yardımlaşma ve sorgulama ve bilerek inanma; düşünüp eleştiren bir toplum olma gibi yüksek değerlerin önünde bir paravan da işte bu mesele. Akıldan ve faydalı şeylerden uzaklaşıp, şekillerle uğraşıp bu şekillere bir de kutsallık verip uykumuzu bile zorlaştırıyoruz. Yüzüstü yatın. Yüzüstü uyumak güzeldir. Dinle ilgisi yok, korkmayın. 

Sol ayakla tuvalete girmek, evden sağ ayakla çıkmak

Bir de bu var sol ayakla tuvalete girmek. Yine “sünnet” diye uydurulan bir safsata. Düşünün yaşamdaki bütün adımları her hareketi kurallaştırıp sevap haline getirmişiz. Tuvalete girmek sadece boşaltım içindir. İşe yaramayan atıkları boşaltırız. Bu kadar. Yine evden çıkarken istediğimiz ayakla çıkarız. Kıymetli blog okurlarım, yaşamda insnalar hep birbirlerine üstünlük sağlamak istedikleri gibi, organların bile birbirine üstünlüğünü realiteden uzak bir şekilde savunup bunlara bir de dini kılıf uyduruyorlar. Düşünün ve sorgulayın…

Resim ve heykel günahtır, kadın sesi haramdır 

Müziği ve güzel sanatları haram sayan bir toplum olarak bu konuda bile dünyanın en geri ülkeleri arasında kaldık. Kadınlar aşağılamak ve sosyal hayattan dışlamak yetmediği gibi bir de seslerini bile haram edip tamamen onları yok saydık. Din akıl işidir. Düşünmeyi, araştırmayı ve toplumsal dayanışmayı ve dürüstlüğü yüzlerce defa söyleyen Tanrı’nın bu isteklerini perdelemenin en iyi yolu insanları işte böyle şeylerle oyalamak olsa gerek. Kadınları çarşafa soktuğumuz yetmemiş gibi. Oysa kişisel şeylerin bir değeri yok. Önemli olan toplumsal alanda yaptıklarımız. Kadın sesi haram değildir, heykel ve resim sanatı mükemmeldir bunlara önem verin…


Mastürbasyon Günah mıdır?

Değildir. Bunu nereden uydurduklarını ben de bilmiyorum. Kur'an'da böyle bir yasak yok. Hatta iması bile yok. Bunu bir uydurmadır. Günah değildir, insna olmanın gereğidir ki bebeklerde bile görünür. Bebekler de mi günahkâr?


Helal Gıda


Helal gıda saçmalığı ve din istismarını aşağıdaki bağlantılarda açıkladım. Lütfen "helal gıda logolu" gıda ürünlerini satın almayın!

Helal Gıda Komedisi ve Helal Dinozor Tavuk İlişkisi
Helal Gıda Furyası ve Helal Havuç


İşte bazı tuhaflıklar:

Başka tuhaflıklar. İşimiz yokmuş gibi şekille uğraşıyoruz. Bunların bize ne faydası var? Bunların akıl ve bilgi çağında bir yeri yok. Kutsal Kitap insanları akla ve bilgiye davet ediyor. 

Gece tırnak kesmek, ıslık çalmak şeytan işidir, banyoda cinsel ilişkiye girmenin günah olduğu (DİKKAT! çarpılırsınız), banyoda çıplak yıkanmanın günah olduğu (ulan sanki elbisemizle yıkanacağız. Ama güzel fikir çamaşır makinesine gerek kalmaz.) Resim asmak günahtır. Suyu üç yudumda oturarak içmenin faziletlerini de unutmamak lazım.


Mustafa Sönmez ©
Orijinal yayındır. Kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. sadece bu sayfaya bağlantı verilebilir. 

Bu yazıyı eleştirmenin, akıl yürütmenin, sorgulamanın önemini anlatmak için yazdım. Sorgulamadan, eleştirmeden, kıyas etmeden inanmak bazen yanlış olabiliyor, değil mi?
 1. Sol el ile yemek yemek ve yüzüstü yatmak ile benimde çok kuşkum var hala.Mesela yemeği sol el ile yerken aklıma bu gelince yinede "işini şansa bırakma, gel sağ elinle ye Mustafa" diyorum kendi kendime :D Ayrıca yüzüstü uyumak ile ilgili "Cehennemlikler öyle yatar" diye bir şeyde duymuştum.Ne kadar inandırıcı olmasada beni şüpheye düşürmeye yetiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa bunları aklımıza sokanlar, fakirlikten ölen evsiz insanlara, hastalara, öğrencilere, toplumu bir arada tutan şeylere karşı neden sessizler. Yüzüstü yattığı için bir insan nasıl suçlu olur? Sol el de vücudumuza ait değil mi? Vücut organlarimizin bile bazıları diğerinden üstün olduğunu savunmak akıl ve bilimle çelişiyor. Sol elin tek vazifesi kıç yıkamak sanki :) Facebook'ta bir arkadaş beni neredeyse dinsiz ilan etti.

   Sil
  2. Nihat hocaya sormak lazım :) Ama ben pek inanmıyorum.Din ile bir alakası olamaz.Herşeyden önce niyet önemli diye düşünüyorum

   Sil
  3. Nihat Hoca zaten bir şey anlatmıyor ki! :) Bu arada bu yorumunu yeni gördüm.

   Sil
 2. Ben de oturdum sorguladim dunya donmuyor, yuvarlak da degil. Bunlarin hepsi safsata inanmayin. Niye mi? Kendime sordum diyorum ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Tarık, bu sorgulama çağdaş bilimsel veriler eşliğinde yapılmazsa böyle saçmalarsın. Bu mantığın Antik Çağ'dan kalma bir sorgulama şekli. Korkma engizisyon mahkemeleri Ortaçağ Avrupa'sinda kaldı.

   Sil
 3. Cehaletten bir şey sorgulamadan kabul etmekten başka bir şey değildir özeti.

  YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara