list

Kedi Anıları - Siz de Kedileri Seviyor musunuz?

Kedi Anıları - Siz de Kedileri Seviyor musunuz?

Cute Cat   

Bu yayında uzak zamanlardan bahsetmek istedim. Hem de çok uzak zamanlardan... Fakat hatıralarımızda olan her şey aslında bize çok yakındır, yeter ki güzel anılarla kaydedelim hayatı...

Kediler... Müzik gibiler. Farklı melodiler, farklı tonlar, farklı estrumanlar... Müziklerin rengi gibi rengârenkler. Bir çocuk gibi bazen afacan bazen akıllı usludurlar.

Kediler, müzik gibidir

İşte benim çocukluğum da böyle kedilerle dolu bir evde geçti. Uzun büyük bahçede kedilerle yarış yapar, onları ıslatır yıkardık. Uzun kış günlerinde akşam saat 16:30 deyince hava kararmaya başlardı. Minnoş'un yavruları mırıl mırıl şarkılarla kucağımıza hoplayıp miskin miskin oyalanırdı. Kış günü sıcacık sobanın yanında kedilerle birlikte gevşer uyuklardım. 

Bir yaz günü evin odunluğunda uzun zamandır kayıp olan Minnoş ve yavrularını buldum. Ölmüşlerdi. Minnoş heybetli bir pisi pisiydi. Kedilerin kavgasını ayırır, köpeklere kafa tutardı. Hırçındı kendini sevdirmezdi ama biz onu severdik.

Beyaz Kedi dediğimiz bir sokak kedisini hatırlarım. Hırsızlık üzerine yüksek lisans sahibiydi pasaklı pisi pisi. Rengi beyaz olsa da kirden grileşmişti. Mahalleli bıkmıştı Beyaz'dan. Mutfaklardan, hatta buz dolabını açıp içinden, kocaman balıkları, etleri apartıp afiyetle yerdi. Hatta bir defa kendi boyu kadar bir balık aşırmıştı. 

İşte böyle kediler geldi geçti. İnsan yaşamı gibi onların da maceraları var. Onlar bizim en yakın dostlarımız. Çünkü her yerdeler. Hatta bizim evi yol olarak kullanan bir sokak kedisi vardı. Pencere camına dokunur miyavlardı. Kapıyı açardım, evin içini dolaşıp on caddeye geçerdi. 

Ne bulursa yerdi bizim kediler. Ekmek, tost, kahvaltı da peynir ve bir Türk klasiği sucuklu yumurtayı bile yerlerdi. Şimdiki mamalar vs. yoktu ki! Olsa da nereden bilecektik ki! Kediler de bize tam ayak uydurmuş besinlerimiz bile aynıydı.

İşte çocukluğumdan kalma bu kedi sevgisi devam ediyor. Kedileri görünce eski günler ile birlikte bir sevgi alanı beni kaplıyor. Kediler sevgidir...

Ayrıca buradan benim kedilerim ile fizikteki belirsizlik ilkesinin kedileri ile ilgili yazıma ulaşabilirsiniz...

Mustafa Sönmez © Hayatı kaydet!

Kediler   

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara