list

Helal Gıda Komedisi ve Helal Dinozor Tavuk İlişkisi

Helal Gıda Komedisi ve Helal Dinozor Tavuk İlişkisi

Tüm absürt kural ve yasaklara hediyemdir... 

Yaklaşık iki haftadır "13" numaralı müzik klasöründeki müzikleri tekrar ile dinliyorum.  Günler yavaş yavaş uzamaya başladı. Mart kapıda. Mevsimlerin bu devri bana hoş bir oyun gibi geliyor. Yaşam için bir gereklilik benim için ise eğlenceli bir oyun. Gündüz gıdım gıdım uzar. Dakika takip ederim. 21 Haziran gelip de en uzun günden sonra artık kısalmaya başlayınca günler bir yılın daha ortasına gelmişiz demektir. Bir yaşın ortasına... Uzun günler ve sıcak ve nemli İstanbul böyle daha güzeldir.

Birazcık da olsa biz teknoloji ve sosyal medya kölesi insanlar dışarı çıkarız. Uzun kış gecelerinde Facebook'ta sürtmek, Youtube'da beynimizi sulandırmak ilk sıradaki görevimizdir. Bütün gizliliğimiz akıllı telefonlarda ve sosyal medyada zaten ifşa oldu bile. 

İşte akıl tırmalayan bir Facebook garipliğini paylaşmak istedim. Facebook'ta genellikle mobil uygulama ile girer ve en fazla 30 saniye dururum. 10 saniyeden daha az bir sürede girer çıkarım. Hani burada helal gıda safsatası ile ilgili komik bir yazıyı burada yazmıştım ya onunla ilgili yine ağzımla gülemediğim bir resim gördüm. İşte düşünmeyen ve soru sormayan biz insanların düştüğü durum şu:

Helal Tavuk eti, mayonez ve ketçap   

Önce helal tavuk ile enerji alan şakirtlerden bir kesit:


Şimdi helal tavuk yiyen bir şakirdin halini anlatacağım sonra konuya gireceğim. Yarım ekmek arası tavuk kâğıda sarılı gelir. Bir şakirt bağırır "mübarekler helal tavuklar geldi" hayatı boyunca tavuk eti yemeyen ve haram diye kandırılan ve bunu araştırmayan şakirt mide gurultusunu bastıracak ekmek arası tavuk etinden gözünü kapatıp bir ısırık alır. Hemen yutmaz yılların öcünü alırcasına çiğner çiğner niye nihayet dişlerinin arasında bulamaç halini alan yemeğini yutar mideye indirir. Bu defa herkes yemeğine odaklandığı için şakirtler birbirini görmez bile.*

Helal tavuk, helal mayonez, helal ketçap, helal cips, helal dinozor


Gelelim şu Facebook’ta yüzden fazla kişinin beğenip de sorgulamadığı tuhaf resim işine. Aşağıda gördüğünüz gibi bu sıralamada ilk sıradaki madde tamamen ticaret amaçlı değil mi? Allah’ın ayetini ticarete alet etmek değil mi bu? Hem bu sıralama tamamen uydurma. Birleri kafadan atma şeyler uydurur ve kimse sorgulamaz. 203 kişiden bir tanesi bile sorgulamamış. Düşünün Kur’an ve anlamak bile 3. Sırada. Vah vah dostlar yazık bize… Helal kazanç neden bu sıralamada yok? O da ayrı bir şey. Fiyatları ise yine fahiş...

Helal Gıda   
Lütfen inancımızı (artık neye inanıyorsak) bilgi çağında daha akılcı temellere oturtalım… Uyutulmuş ve uyuşturulmuş bir akıllar ile kültürümüz daha ne kadar ilerleyecek ki! Dünyanın en rezil ve adaletsiz yerleri ve en çok kandırılmış insanlarının bulunduğu ülkeler neden doğu toplumunda hiç düşündünüz mü?
Helal Gıda Furyası ve Helal Havuç adlı makalemi okumak komik caps'ler için tıklayın! 

* Bu durumun olduğu bir yerde uzun zaman önce tanık oldum. Bir “ağabey”in helal dediği tavukçu ve dönerlerine adeta “hücum” etmişlerdi. Her gün tavuk artık ben tiksinmiştim. Ama “mübarekler” yılların hasreti ile yiyor da yiyorlardı. Bu arada kahve içmemi eleştiriyorlardı “haram” diye. Bu da ayrı bir tiyatro… Hatta zevzeklik. Tavuğun o tiksindiğim tadını anca bastırıyordu...

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz. Başka yerde yayınlanamaz.

Not: Mustafa, dinsiz bir zındık değildir. Bu tür yazılarımı okuyanlar bana hep böyle diyor. İnanın hiç "fifimde" değil. Çok da "tın!" 

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara