list

Galaxy S4 Android 5 Lollipop Güncellemesi Deneyimlerim

Galaxy S4 Android 5 Lollipop Güncellemesi Deneyimlerim

Android 5 Lollipop   

Bu yayında Android 5 Lollipop sürümüne güncellenen Samsung Galaxy S4 telefonumdaki değişiklikleri yani deneyimlerimi paylaşmak istedim. Güncellemeyi alır almaz telefonu epeyce bir kurcaladım, indirme yaptım. Her şeyi sıfırdan kurdum. Teknoloji forumlarda bir üst Android sürümüne geçmeyi sabırsızlıkla bekleyen hatta üzülen Android Lollipop meraklıları için de iyi olacak bu yayın eminim. Bu arada ben telefonuma Rusya stock rom'unu kurdum. SamMobile, Rusya orijinal firmware'ün Odin sürümünü yayınladı. Türkiye'ye güncelleme tahminimce 2 aya ancak gelir. SamMobile Galaxy S4 Android 5 Lollipop firmware için tıklayın!

Teknoloji ve sosyal medya bağımlısı olan biz insanlar korkarım ki doğadan, yaşamın renklerinden, yüz yüze sıcak sohbetlerden her geçen gün daha da uzaklaşıp, kişisel dünyamızda sanal bir kalabalığın içinde yalnızlaşıyoruz. Belki de sonumuz "Suretler" filmindeki gibi olacak.


Galaxy S4 Android 5 Lollipop ve Pil perfonması:

Gözlemlediğim kadarı lek Lollipop'un batarya üzerinde %20'lik bir etkisi olmuş diyebilirim. GPS açık olduğu halde ve onlarca yükleme yaptığım ve kullandığım halde 17 saat sonunda pil göstergesi %23'ü gösteriyor.

Galaxy S4 Android 5 Lollipop Güncellemesi ve ısınma gözlemlerim:

Galaxy S4, Samsung'un "S" modellerinde olduğu gibi ısınan bir telefon. Hem de ateş gibi oluyor. Android 5 güncellemesinden sonra ısınma sorunu devam etse de ısınma süresi uzadı. Programları yoğun kullandığım ya da indirme yaptığımda telefonun en yüksek ısınma seviyesine ulaşma zamanı %20-25'lik bir gecikmeye uğradı. Tahmini değerler bunlar bir düzenek ile ölçmedim.

Galaxy S4 Android 5 Lollipop'da açılış ve RAM tüketimi:

Aslında Android 4.4.2'deki hız ile Android 5 Lollipop arasında öyle gözle görünür bir fark göremedim.RAM tüketimi de aynı. Yine Android sistemi bir dev iştahı ile RAM tüketmeye devam ediyor.

Touchwiz Nedir? Android Lollipop ve Yenilenen Arayüz:

Touchwiz, Samsung'un sevimsiz ara yüzüne verilen addır. Renkli ve yeni bir arayüz (S5 arayüzü) ile farklı bir deneyim sunan Galaxy S4 bu güncelleme alınası telefon olma özelliğini uzun zaman daha koruyacak. Samsung'un Touchwiz arayüzü daha düzgün ve materyal tasarım ile daha sade rahat grafikleri sunuyor. Android'in saf arayüzünü hiç bir zaman sevemedim.


Tüketim Toplumu ve sonuç:

Sonuç: Teknolojini özellikle telefonların her yıl çıkan yen modellerle genişlediği bir tüketim düzeninde; çıkalı daha 2 yıl olan Galaxy S4'ün tahminen bu son Android desteğiydi. Telefon ve teknoloji üreticilerinin bizi aşırı ve gereksiz tüketime zorlamalarına karşı tepki göstermeliyiz. Özellikle ucuz Türk malı, Çin ve Hindistan'ın üfürükten malları aslında, yerine kaliteli bir telefon alıp en az 5 yıl kullanmak bizi tüketim toplumunun bir parçası olmaktan çıkaracağını düşünüyorum.


Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen orijinaldir. Alıntı yapılamaz. Bu sayfaya bağlantı (link) verilebilir.

Samsung Galasy S4 Android 5 Lollipop ekran görüntüleri:

Galaxy S4 Android Lollipop   

Galaxy S4 Android 5 Lollipop 

Galaxy S4 Android Lollipop    

  1. ben aşırı bir ısınma ile karşılaşıp soğuması için kapadım bana sanki aniden hızlı ısındı gibi geldi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, yükleme yaparken çok ısınıyor. Şu an xda forumdaki Galaxy S4 Lollipop romları kullanıyorum. Samsung, tüm dünyaya verdiği güncellemeyi S4 için Türkiye'ye vermedi.

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara