list

Arşimet'in El Yazmaları - 2 Bin Yıllık Sır Çözüldü

Arşimet'in El Yazmaları - 2 Bin Yıllık Sır Çözüldü

Arşimet   

Arşimet kimdir? Gizli kitapları nelerdir? Bu yayında Arşimet ve el yazmalarından ve Arşimet'in el yazmaları kitabından bahsedeceğim. Biyografiler he zaman dikkatimi çekmiştir. Yaşama iz bırakmakmanın yanında insanlığa rasyonel düşünme yeteneğini de kazandıran bilme ve akla; düşünmeye ve sorgulamaya önem verip bize bunun önemini hatırlatan Arşimet 2 bin yıl önceden insanlığa seslenişini kazaran duyduk desek yanlış olmaz.

Arşimet,  (MÖ 287, MÖ 212) arasında Sariküza, Sicilya'da yaşamış geometri ve kalkülüsün temellerini atmıştır. II. Kartaca Savaşı'nda öldürülür. Yüzen Cisimler Üzerine, Metot, Stomachion eserlerini içeren palimpsesti 1999 ortaya çıktı. Arlında 1906 yılında Heiberg, palimpsesti bulmuş fakat tam çözememişti. 2. Dünya savaşı sonrası Arşimet'in palimpsesti Amerikaya gider. 

Arşimet'in 2 bin yıllık sırrı

Arşimet'in Palimpsesti eskimiş, mide bulandırıcı sayfalardaki matematik sırları   
Palimpsest, bir kitabın (deri parşömen) üzerideki yazıların silinerek üzerine yeni şeylerin yazılmasıdır. İşte Arşimet'in Metod ve diğer mektuplarının ve sonsuzluk hesaplarının bulunduğu bu el yazması kopya da 1232 yılında bozularak üzerine dua kitabı yazılmış. Arşimet'in palimpsesti modern tekniklerle tekrar okundu. Diyagramlar, sonsuz hesaplamaları (kalkülüsün temeli) ile bir geometri ve modern matematik ve modern bilime doğru ilk adımı atmıştı. İskenderiye kütüphanesi 391 yılında yerle bir edilince Arşimet'in el yazmaları gibi binlercesi kayboldu. 1204 yılında Haçlı saldırısı ile yıkılan Kostantinopolis'teki son bilimsel kitaplar da yakıldı. Elde kalanlar ise Hristiyanlaştı Arşimet palimpsestinde olduğu gibi. Fakat günümüze kadar gelmesinin en büyük sebebi de dua kitabı palimpsesti olarak saklanmasıydı.

Arşimet'in eserlerini okuyan ve ondan ders alan Newton, Galileo gibi modern bilimin ve matematiğin kurucuları yöntemlerini geliştirerek günümüze kadar gelen akıl ve bilim çağının açılışını yaptılar. 


21. Yüzyıl
Nano teknolojini yerini moleküler teknolojilere bırakmaya hazırlandığı; yapay zekâ ve kuantum bilgisayarlarının konuşulduğu; evrenin sırlarının çözümünde adımların atıldığı günümüzde biz ne yapıyoruz? Asıl sormamız gereken soru bu olmalı diye düşünüyorum. Arşimet Palimpsesti'nin üzerine yazılan Hristiyan duaları gibi bizler de aklın ve bilimin ve sorgulamanın üzerine tuhaf yasakları yazmamalıyız. Bilimi, ilerlemeyi hâlâ gereksiz görenler bu fikirlerinden vazgeçmeliler.

Arşimet'in El Yazmaları

Bahsettiğim kitap hakkında bilgiler aşağıda:

Yazar: Reviel Netz - William Noel
Orijinal ad: The Arhimedes Codex
Yayın evi: Alfa (bilim)Arşimet'in Elyazmaları   

Kitabın arka kapak yazısı:

1024 yılının nisan ayında Hristiyan askerleri Filistin'i kurtarma misyonuyla çıktıkları seferde hedeflerine varamadılar ve Avrupa'nın en zengin kenti olan Kostantinopolis'i yağmaladılar. Atina başpiskoposunun erkek kardeşi Nicetas Chonites bu katliamı görgü tanığı olarak nakletti. Muhteşem bir kilise olan Ayasofya'nın paramparça edilerek askerlere dağıtıldı. Yağmalanmış kentte birçok kitap bulunmaktaydı. Bu hazineler arasında antik dünyanın en büyük matematikçisi ve gelmiş geçmiş en büyük düşünürlerden Arşimrt'in seserleri de bulunuyordu. π sayısının değerini yaklaşık olarak hesaplamış, ağırlık merkezi teorisini geliştirmiş ve Newton ve Leibniz'den 1800 yıl önce kalkülüsün gelişimine doğru adımlar atmıştı. Kentin yağmalanması sırasında yok olan yüz binlerce kitaptan farklı olarak Arşimet'in metinlerinin bulunduğu üç kitap da kurtuldu. Reivel Netz ve William Noel Arşiment'in palimpsestinin olağanüstü macerasını Arşimet'in keşifleri ile birlikte anlatıyor.

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın orijinaldir. Okuma notlarıma dayanır.


  1. Okudum Mustafa.Gerçekten çok teşekkür ediyorum.Sen buldukça bir şeyler benimle paylaş Mustafa.Şu an inzivada olduğum yerde ışıklar kesik.Biraz şarjım kaldı.İyi akşamlar dileklerimle.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorum için teşekkür ederim. Yazacak çok şey var...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara