Yılın İtilip-Kakılanları ve Bir Deney (Mutlaka Oku)

Balon   
Yeni yılın ilk günlerine televizyonsuz girmek büyük bir “nimet”miş inanın sevgili dostlar. Haberler yok. Saçma sapan Mekke’nin Fethi kutlamaları yok. Nereden çıktı bu yarış bilmiyorum. Hristiyan bayramı dedikleri Noel için Kutlu Doğum Haftası ile yılbaşı için de Mekke’nin Fethi acayibi ile bir yarışa girişti ki bizimkiler sormayın. Kelt-Pagan festivalleri için de alternatifleri istiyoruz, bu konuda adımları da atmalı din adamları, hızlıca. Bir de taciz edileceklerini bile bile gece yarısı Taksim’e gidip orasını burasını elletip çığlık atan, ağlayan kızların haberi yok. 

Ben ise yılın ilk gününü, deney diye adlandırdığım, saçlarımı “sıfır” numara kestirerek karşıladım. Bildiğiniz kabak. Ya da ayna gibi parlayan bir kelle… O kadar da uzatmıştım ki, gitti sırma saçım. Sebebi ilk olarak: bir değişiklik olsun istedim. Yeni yıla bir değişim ile girmek lazım dedim ama çılgın bir değişim ile… Kimse saçlarını “sıfır” numara ile kestirmeye cesaret edemez. Belki değiştiremediğimiz şeyler için bazen ufak başlangıçlar yapmalıyız.

Şu da bir gerçek ki dostlar kafam üşüyor. Yolda yürürken kafama bere ve üzerine de kapüşon takıyorum yine de kar etmiyor üşüyorum. Evet dostlar, şunu da öğrendim hani itilip kakılanlar vardır ya onların halini anlamak lazım. Kel ile “ulan keltoş”, “kel kafana senin…” “ulan yerden bitme” “burnu çok uzun” gibi hakaretler ve beğenmeme küçümseme ifadelerinin çok insafsızca olduğunu anladım. İnsanın karakteri asla dışında, suretinde değilmiş.

Hani (kızlar-erkekler; homoseksüeller-heteroseksüeller; çirkinler-güzeller/yakışıklılar; aptallar, akıllılar; uyanıklar-sersemler; bilgililer, cahiller; çağdaşlar, yobazlar) cinsiyeti, cinsel durumu; karakteri, dünya görüşü hiç fark etmez aynı yanlış hep tekrar edilir.  İnsanları dış görünüşü ile saçı-sakalı ile sesinin tonu ile kaşı-gözü-kulağı ile değerlendirip âşık olanlar ya da ölçüleri suret (dış görünüm) olan insanlar gerçekten yok olacak eskiyecek bedenlere tapıyorlar demektir… Siz örnekleri çoğaltın...

İşte böyle dostlar. Siyasi ayrım; dini ayrım; mezhep-ırk ayrımı diyoruz ama bir de suret (dış görünüm) ayrımını hiç ama hiç araya katmıyoruz.

Son sözlerim: aşağıda internette popüler olan bir sitede (what-character-are-you.com) “manen hangi millete mensupsun?” testinin sonucu tam da beni tarif ediyor.

what-character-are-you.com

Tekrar görüşmek dileği ile barış ve esenlik sizlerle olsun…

Yılın İtilip-Kakılanları ve Bir Deney (Mutlaka Oku) Yılın İtilip-Kakılanları ve Bir Deney (Mutlaka Oku) Reviewed by SNMZ on Ocak 03, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok:

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin.

Reklam bağlantıları ve sırf tıklama amaçlı yorumlar yapmasan iyi olur. Çünkü yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor... 😎 Bir de küfür edenler tamam da edin sorun değil. Tehdit edenler bu yaptığınız suç...

Blogger tarafından desteklenmektedir.