Müziğin Haram Olduğu Bir Kültürde Müzik Terapi

peace love music   

Uzun zamandır uzak durduğum sütlü kahveden birkaç yudum alıp, kalemi elime aldım. Nede olsa kahvem soğuyacak, yazarken hep soğutarak içiyorum zaten. Kısa gündüz vakitleri hemen nöbetini akşam vaktine devrediyor. Son yıllarda akşamları kullandığım yol çizgisi olan Çağlayan-Taksim arası yürüyüşlerim ile ilgili çokça yazdım. Biliyorum sıkıcı da oldu. Bu yazı bu yol çizgisinde yazdığım son yazı olacak.

Metro müzikleri ve metro müzisyenleri her zaman ilgimi çekmiştir. Burada bu konu ile ilgili bir şeyler yazmıştım. Trump girişinden alt geçitten yürürken Mecidiyeköy çıkışına doğru hafiften duyduğum metro müziği birkaç saniyeliğine bile olsa yaşamın ve İstanbul’un karmaşıklığından beni kurtarır. Ruhumuz ve bedenimiz her bir notada iyileşir. Metrodan çıkan insanlar az da olsa rahatlamış olarak çıkarlar caddeye. Yürüyen merdivenler usulca Mecidiyeköy Meydanı’na insanları çıkarırken müzik azalırken; araç gürültüleri çoğalır. Daha Sonra müzik yok olur gider. Fakat aklımızda kalan sözcükler dilimize takılır, tekrar eder dururuz.

Müzik Terapi   

Müzik Terapi

Müziğe ve müzik terapiye ihtiyacımız var…
En son ne zaman sevdiğiniz biri ile beraber şarkı söylediniz?

Müzik demiştim ya. Görünmez Goril (bu kiitapta da müzik ve etkisi ile ilgili bilimsel veriler bulunuyor dileyen bakabilir) kitabında Mozart Etkisi diye bir bölüm vardı. Etkinliği kanıtlanmasa da, hatta reddedilse de Mozart dinleyerek stresten kurtulma modası varmış bir zamanlar. Mozart müzikleri ile terapi… Fakat Müzik terapi, afazili hastalarda parkinsonlu hastalarda, diskinezi hastalarında hatta bütün zor koşuldaki hastalarda işe yaradığı kanıtlanmış. Felçli hastalar, tik hastaları, sporcular hep müzikle sıkıntılarını aşmayı başarmışlar. Müzik ve tempo tutmak, konuşmadan ve düşünmeden her şeyden ayrı olarak insanı harekete geçirdiği kanıtlanmış. Bütün nörolojik hastalıklarda, beyin hasarlarında, vücut tutulmalarında müzik her şeyden ayrı olarak iyileştirici olmuş. En son ne zaman sevdiğiniz biri ile beraber şarkı söylediniz? (Oliver Sacks, Müzikofili ve kitaptaki referans kaynaklara bir bakın)


World and Peace   
Konserler, şenlikler, festivaller insanları müzik ile terapi eder. Hani 2. Dünya Savaşı’nda birbirini öldüren Avrupa, Eurovision adında bir yarışma çıkarttı ya o da müzik terapiydi. Şimdilerde her ne kadar siyasallaşsa da amaç iyileşmekti. Fakat sevgili okurlarım, İslam inancında müzik haram olmadığı halde haram kılındı. Güzel sanatların çoğu haram kılındı. Tanrı’nın bir hediyesi olan müzik ve resim sanatı bilinçlice elimizden alındı. Nereye dönsek uyduruk haramlar… İşte biz de eğlenceden, müzikten, ritimden uzaklaştık. Müzikallerden, tiyatrodan kaçtık. Hepsi şeytancaydı. Şarkı söyleyen çocuklar ve şarkılı çocuk oyunları eğlencelidir ve mutluluk verir. Şarkısız büyüyen bir çocuk eksiktir.

İslam dünyasının orijinal olan ilahi mesajlara dönmeye ve de müziğe ve festivallere ihtiyacı var. İyileştirici müzik ile bütün bencillik ve düşmanlığımız iyileşecek. Ama aptalca, vahşete ve insanın canına kıymak için kutsal metini kendine yol olarak görenler var ya işte onları eğitmeye onların akıllarını yalanlarla dolduranlardan başlamak gerekiyor.


Müzik   

Müziğin haram olduğunu savunmak ve hatta "müzik yerine Kur'an dinle kardeşim" demek büyük bir şuursuzluk. İkisi farklı kategorilerde; kutsal kitap bir nota ya da akkor kitabı değil ki! Kutsal Kitabı okur anlarsın. Araştırırsın, neye inandığını bilirsin. Bir de müziği haram et, ah bu "haram"cılar yok mu? Sonra, müziği haram edenler Türk Sanat Müziği makamlarında Kuran, mevlid, ezan okumuyorlar mı? 


Yazıyı 3 saat sonra bitirirken her zaman olduğu gibi soğuyan kahvemi bitiriyorum. Ve sıkışıp kaldığım İstanbul’un 4 semti ve kitaplarımın arasından sıyrılıp müzik dinliyorum.
Sanat, insanı maddi olan her şeyden uzaklaştırıp, içsel dünyasını genişletip evrendeki bütün canlı cansız unsurlarla bağlantı kurmasını sağlayan bir lütuftur. Müziğin ve sanatın haram olduğu bir toplumda içsel bir ilerleme olamaz, manevi bir iletişim olmaz. 
Müzik dolu günler dileğim ile...

Sönmez ©
Bu yazı orijinaldır. 
Müziğin Haram Olduğu Bir Kültürde Müzik Terapi Müziğin Haram Olduğu Bir Kültürde Müzik Terapi Reviewed by SNMZ on Ocak 30, 2015 Rating: 5

2 yorum:

  1. Osmanlıda da müzikle tedavi olunduğunu hatta hicaz müziğinin tedavi amaçlı kullanıldığını biliyorum ben.Sarayda kullanılıyormuş.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, ben de duymuştum. Gerçekten harika bir uygulama olsa gerek, çağa göre...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin.

Reklam bağlantıları ve sırf tıklama amaçlı yorumlar yapmasan iyi olur. Çünkü yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor... 😎 Bir de küfür edenler tamam da edin sorun değil. Tehdit edenler bu yaptığınız suç...

Blogger tarafından desteklenmektedir.