list

Blogger Google Analytics Kodu Ekleme

Blogger Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics Nedir Nasıl Kullanılır

Blogger, blogunuz ya da web siteniz için ayrıntılı istatistikler, yer bilgileri, ara motorları sorguları, sitenizde kiç kaç dakika durdu, sitenize hangi yaş grubunda kişiler giriyor gibi onlarca istatistik bilgisini Google Analytics sayeseinde öğrenebilirsiniz.

Dikkat: Burası kişisel bir blogdur. Bu bağlamda blog yayınlarında kullandığım üslup tamamen kişiseldir. Yani kurumsal, teknik bir dil ile karşılaşamayabilirsiniz. Ayrıca bu sayafa ve özgün blog içeriği bana aittir kopyala yapıştır mantığına göre alıntı/çalıntı yapılamaz.

Bu yayında 1 yıldır bahsetmek istediğim bir konu olan Google Analytics ile blog/web sitesi istatistiklerine nasıl ulaşabileceğimizi anlatacağım. Ben 1  yılı aşkın bir zamandır Blogger kullanıyorum. Daha önce altyapısı zayıf flash bir blog sistemini kullanmıştım. Blogger'a geçtikten sonra çok sağlam bir sisteme geçtiğim için dudyduğum memnuniyeti zaman zaman dile getiriyorum.

Blogger yönetim panelinde her ne kadar istatistikler olsa da çok daha ayrıntılı bilgiyi Google Analytics'ten almak mümkün.


Blogger Google Analytics Kodu Ekleme


1. Öncelikle sisteme (Google Analytics) kaydolmanız gerekiyor. Kayıt içi çok basit olduğu için bu kısmı geçiyorum. https://www.google.com/analytics adresine tıklayarak oturum açın.

2. Kaydola tıklayın

Google Analytics
3. İki örnekteki gibi işaretli yerler aynen kalacak "İzleme Kimliği Edinin" butonuna tıkla ve sözleşmeyi kabul edip diğer adıma geç


Analytics İzleme Kimliği
Google Analytics İzleme Kodu

4. Gerekli yerleri örnekteki gibi doldur

Google Analytics

5. Bu son adımda izleme kodunu bloguna yapıştıracaksın. Bu kodları kopyala.

Google Analytics nedir


6. ve son adımda yukarıdaki kodu Blogger yöentim panelinden HTML düzenleme modundan </body> etiketinin üzerine yapıştır. Kaydet ev çık.

24 saat içinde aktif olacaktır.


Blogger'a Google Analytics Ekleme

Artık site istatistiklerine anında sahip olabilirsin. Anahtar kelimelere göre girişler, hangi sayfada kaç kişinin olduğu, hangi şehirden kaç kişinin girdiğini, kaç dakika durduğunu, hangi sayfadan geldiklerini anında görebilirsin.


Mustafa Sönmez ©
Bu yazı izinsiz alıntı yapılamaz. Kısmen de olsa yayınlanamaz.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara