list

12 Maymun , 12 Monkeys Filmi Konusu ve Zamanda Yolculuk

12 Maymun , 12 Monkeys Filmi Konusu ve Zamanda Yolculuk

12 Monkesy  

Bu yayında Twelve Monkeys (12 Maymun) filmi hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. 12 Maymun nedir? Ya da 12 Maymun kimlerdir? Sorusu ve filmde verilen diğer mesajlara fazla değinmeden ilgi alanım olan zaman yolculuğu ve paradokslar ilgimi çekti.

12 Maymun filminin geniş bir özetini ve paradoksları açıklamaya çalıştım 


Film aslında eski bir yapım 1995 yılına ait. Türkiye’de ise 1996 yılında gösterime girmiş. Bruce Willis ve deli rolündeki Brad Pitt filmin en önemli oyuncuları. Filmde 1996’da dünya üzerindeki 5 milyar insanın ölmesine neden olan bir virüsü durdurmak zamanda defalarca geriye gönderilen “Gönüllüler”den biri olan James Cole (Bruce Willis)’in yolculuğu ekseninde gelişiyor. 2045 yılında birkaç yüz bin insan hayatta kalabilmiştir. Bunlardan bazıları yer altında diğerleri ise yer üzünde yaşarlar.

Cole, zamanda geri gönderilir. Fakat ilk olarak 1990 yılına yanlışlıkla gönderilen Cole, psikiyatristi ile tanışıyor. 12 Maymunu arama çabaları devam ederken ikinci defada 1. Dünya Savaşı’nın tam ortasına sonra 1996 yılına denk geliyor.

Filmde her zamanki gibi sebep-sonuç ilişkisinin karışık birlikteliğini görüyoruz. Acaba sonuç sebepten önce gelebilir mi? Biz olayları sebep-sonuç ilişkisine göre, zamanın tek yönlü oku ve entropi yasasına göre geçmişten geleceğe doğru yaşıyoruz.

Filmde, Cole ve gördüğü rüya ile ilgili gizemler var... Rüya hava alanında geçiyor ve çocukluk hatırasıdır. Havaalanında virüsü yok etmek isterken vurulur ve ölür. Fakat daha 8 yaşındadır ve büyümeden ve zaman daha ilerlememişken havaalanında nasıl olabilir? Ya da akıl hastanesinde iken deli Jeffrey’nin aklına sadece hayvanlara ait bir dünya fikrini kendisi sokmuştur. Zamanda yolculuk yapmadan önce zaten Jeffrey babasını kaçırıp hayvanları serbest bırakmış ve güvenlik açığına sebep olmuştur. Yani sonuç sebepten önce gelmiştir. Yine filmde doktorun 12 maymundan bahseden ses kaydı 35 sene sonrasından çözümlenir aslında bu fikri aklına sokan yine Cole’dür. Aslında geçmişi bir nevi gelecekten etkiler. Yani önce sonuç oluşur sonra sebep. Filmin son sahnesinde sigorta/sigortacı kadın gelecekteki yer altı yaşamın lideridir uçakta virüsü çalan Dr. Peters’ın yanına oturur. Virüsün yayılmasına sebep kendisi ve Dr. Peters değildir o sonuçtur. Sebep, gelecekten gelip virüsü serbes bırakmasına yardım etmesidir. Ama gelecekte virüs zaten önceden serbest bırakılmıştır. Virüsü ilk serbest bırakan, havaalanında ki olayın ilk gerçekleşmesinin nedeni, yine dünyada sadece hayvanların kalması fikrinin ilk çıkış noktası nedir? Bunlar bilinmiyor sebep-sonuç ilişkisi tamamen ortadan kalkmıştır. Doktorun duvara yazdığı yazı yine sonuçtur. 5 milyar insanın öleceğini duvara ne zaman yazdı? Salgından sonra mı önce mi? İşte paradoks bunlar...

Ayrıca akıl hastanesindeki tüketim toplumuna, sanallaşan dünyaya ilk adım atılan dünyada akıllarımızın ve bedenlerimizin nasıl köleleştirildiğine güzel göndermeler var. Biraz da sanal gerçeklik vurgusu var.

Kısacası sebep-sonuç ilişkisi bizim olayları kavrayabilmemiz için zaman boyutuna ve termo dinamiğin ikinci yasasına uygun bir şekilde psikolojik bir zorunluluk olarak devam ediyor. Bu ilişki her zaman böyle gitmeyebilir. Yani sebep her zaman sonuçtan önce gelmeyebilir. Bunlar sadece bilim kurgunun değil modern felsefe bilimin de merak ettiği ve tartıştığı konular.

Film bütünlük açısından konu ve görüntüler açısından bilim kurgu klasikleri arasına girmeyi hakkediyor. Gelecekteki kullanılan teknolojik eşyaların enjektör vb. antika görünümlü olması da ilginç geldi. Aynı durum akıl hastanesinin döküntü bir bina olması için de geçerli.

Ayrıca dizi film olarak da 2014-2015 döneminde yayımlanmaya başladı. Bakalım dizisi de sineme filmi kadar mükemmel olacak mı? Dizinin ilk 2 bölümü gayet iyiydi.


Mustafa Sönmez ©

Bu yazı tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz. Bu sayfaya link verilebilir.


12 Monkeys Dizi film   


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara