list

Predestination Filmi İzle (Cinsellik paradoksu)

Predestination Filmi İzle (Cinsellik paradoksu)

Predestination   

Predestination - Kader filmini izleyin

Zamanda yolculuk sadece sinema konusu değil ayrıca edebiyatın da konusudur. Türk edebiyatı  ya da bizim sanat ve bilim anlayışımız her zaman yüzeysel ve engellerle dolu olsa da batı edebiyatında bunun harika örnekleri var. İşte tam burada Paul J. Nahin'ın Zaman Makineleri adlı kitabı aklıma geldi. Daha önce bu kitabı burada tanımıştım. Kitap sadece bilimsel alanda teknik anlamda zaman yolculuğunu incelemiyor. Edebiyatta ve sinemada zaman yolculuğunun nasıl işlediğini ve çok kısa özetler ile okurlarına sunuyor. Kitap bu anlamda çok değerli. Tabii ki kitap temel bilimsel konuları anlatsa da biraz eski günümüzde oynatılan yeni filmler ve yeni edebi yapıtlar ve bilimsel son gelişmeler eksik diyebiliriz fakat yine de harika bir yapıt.

Kitapta anlatılan ve zaman yolculuğunun en karışık ve paradoks (çelişki) dolu olaylarından biri de şimdiye kadar yazılmış cinsellik paradoksu kabul edilen 1959 yılında Robert  Heinlein romanı (All You Zombies) Hepiniz Hortlaksınız romandır. Bu roman 2014 yılında The Spiering Brothers tarafından Predestination (Kader - Alın yazısı) adı ile beyazperdeye uyarlandı.


Predestination   
Zamanda yolculuk ve cinsellikle ilgili paradokslarda en dikkat çekici konu bir insanın hem kendinin annesi hem babası olmasıdır. Burada nedensellik konusu ön plana çıkar. Dünyada her şey neden-sonuç ilişkisine dayanır. "Felsefeci J.L. Mackie nedenselliği evrenin tutkalı olarak tanımlar. Nedensellik olmasaydı her şey birbirinden ayrılarak parçalanırdı, der" (a.g.e, sayfa: 206 ) Fakat neden-sonuç ilişkisi bazen tersine de olabilir. Aynı zaman gibi biz tek yönlü hissederiz.

Filme gelecek olursak Looper (dilimize Tetikçiler olarak çevrildi) filminde olduğu gibi zaman yolculuğu eksenli bir film aynı yapımcı ve aynı tarz... Filmde, Predestination (Kader) 1945 yılında yeni doğmuş ve bir yetimhaneye bırakılmış kız  çocuğu olan Jane,  1913 yılında gizemli biri ile tanışır ve hamile kalır. Adam,  Jane'i ansızın bırakıp gider. Jane  doğum yaparken üreme organları zarar görür ve bir daha çocuğu olmayacaktır fakat doktor, erkeklik oranının da olduğunu ve sorunsuz bir şekilde yaşamını erkek olarak sürdürebileceğini Jane'e açıklar. Jane artık bir erkek olarak yaşamını sürdürür. Fakat bebeği hastaneden kaçırılır. 1970 yılı gelince Jane, bir barda kendisini 1963 yılına geri götürebileceğini ve o adamdan öcünü alabileceğini söyler. Çünkü erkek olmasına sebep olmuştur. 24 Nisan günü gelince erkek Jane, kadın Jane halini görür. Aslında kadın Jane'i hamile bırakan yine kendisi olan erkek Jane'dir. Diğer bardaki adamda kendisidir ve yüzü ameliyatla değişmiştir. Bebeği kaçırıp 1945 yılına götüren de yine bardaki yüzü değişmiş erkek Jane'dir. Her şeyi planlayan yaşlı erkek Jane ile de karşılaşır, genç Jane.


Predestination   
İşte zamanda yolculuk edebiyatının şimdiye kadar yazılmış en iyi cinsellik paradoksu içeren romanın (All You Zombies) Hepimiz Zombiyiz, sinema versiyonu da karşımızda. Neden- sonuç ilişkisi bizim anladığımız gibi olmayabilir evrende bir yerde ya da evren dışında ( evren dışı yani fizik kurallarının değişik olduğu bir yer varsa)  sonuç nedenden önce de gelebilir. Ya da ikisi de bir bütündür.

  • [message]
    • ##check##  Bir öneri 
      • Cinsellik paradoksu ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misin? Ayrıca konuyla ilgili video anlatım da yaptım. Buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsin.

Mustafa Sönmez ©
Bu yayın tamamen özgündür. Hiç bir şekilde kopyalanamaz, alıntı yapılamaz...


Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara