list

Osmanlıca Önemli mi ve Zorunlu Ders Olmalı mı?

Osmanlıca Önemli mi ve Zorunlu Ders Olmalı mı?

Osmanlıca   

Bugünlerde internet haber sitelerinde Osmanlıca ya da Osmanlı Türkçesi derslerinin liselerde zorunlu dil eğitimine tabi olacağı şeklinde haberler var. Şu anda tasarı halinde olan zorunlu Osmanlı Türkçesi dersleri gerçekten “zorunlu mu?” Öğrenmek şart mı? Osmanlıca eğitimini kimler almalı?


Osmanlıcanın önemi ve mezar taşlarıOsmanlıca, zorunlu değil seçmeli ders olmalı
İngilizceyi öğretemediğimiz öğrencilere Osanlıcayı nasıl öğreteceğiz? 

Daha önce Osmanlıca öğrenimi ve bu dilin nasıl bir şey olduğunu burada yazmıştım. Bu yazıda değinmek istediğim Osmanlı Türkçesi derslerinin neden zorunlu olmaması gerektiğini açıklamak olacak. 

Öncelikle Osmanlı dilini savunanların bir kısmı Osmanlı dilinin harfleri yüzünden “kutsal” olduğunu savunur. “Kuran harfleri” tabirini kullanırlar. Oysa bu harfleri yazmak ya da okumak asla sevap değildir. Sadece fikir özgürlü, öğrenme özgürlüğü kapsamda ve 500 yıllık bir kültürün yazılı olduğu arşivleri ve belgeleri okumak isteyenler için öğrenimine kolay ulaşılabilir olmalı. Tarihçiler, edebiyatçılar ya da bu işin meraklısı için devlet akademik seviyede bu işi yapmalı. Yani cemaatlerin eline bu eğitim işini vermemeleri gerekir ki şu anda Kültür/Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz Osmanlıca kursları akademik mantıktan uzak bir şekilde öğretiliyor. İlgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Mezar taşı okuma meraklıları.

Osmanlıca öğrenmeyi sadece “ecdadın mezar taşlarını okuma”ya indirgemek doğru değil. Mezar taşına bu iş indirgenemez. Zaten mezar taşı okumaya kimse hevesli değil. Öyle bir fantezisi olan biri var mı bilmiyorum. Osmanlıca sıradan bir vatandaşın ya da lise öğrencisinin ne işine yarayacak ki? Neyi okuyacak ve neyi öğrenecek? Zaten okumayı sevmeyen bir toplum olduk. Kaldı ki bir de zorunlu Osmanlıca dersleri ile Osmanlıca kitap mı okuyacak insanlar? Bütün çağdaş veriler zaten şu anki abecemizle (alfabe) yazılmış zaten. Zorunluluk gereksiz. Öğrencilere önce okuma alışkanlığı, araştırma alışkanlığı kazandırılsın. 

Tarihi eser olmuş, anlaşılması imkânsız Araça-Farsça-Türkçe karşımı bir dil, tamlamalar ve sonuna Türkçe ekler getirilerek oluşturulmuş bir dili ne yapalım. Sorun sadece alfabe ise kusura bakmasın kimse Arap elifbası (alfabe ya da abece) ile yazsan ne olur Latin alfabesi ile ya da Kiril alfabesi ile… 

 Zaten yabancı dil düşkünü değil miyiz?

Liselerde İngilizce gibi dünya dili olmuş bir dil eğitimi için bile gerekli önem verilmiyor. Bilgisayar karşısına geçince daha “next” tuşunun anlamını bilmiyor lise okuyanlar. Oysa İngilizce eğitimi düzgün bir şekilde verilse hem yaşamda, hem iş dünyasında hem modern bilgiye ve İnternetin çok kaliteli İngilizce bilgilerine insanlar kolayca ulaşabilir. Yabancı dil konuşma yetisi olmayan bir topluma bir de ölü bir dil olan Osmanlıcayı hortlatmaya çalışmak ve bunu zorunlu yapmak gerçekten çok tuhaf.

Eleştirmesini bilen, kritik düşünen özgür akıllardan çıkan özgün düşüncelere ihtiyacımız var. Okumayı seven araştıran, irdeleyen, kuru kalabalığa uymayan bir toplum olmalıyız. Osmanlıca yerine düşünmeyi tartışmayı öğretmek için medeni tartışma ve sorunları karşılıklı konuşarak çözme dersleri getirilse insanlar kavga etmez, birbirini öldürmez. Kitap ezberlemeden kendileri felsefe üretseler. Ah ah nerede… Gittikçe kabuğuna çekilen, modern bilimden ve akıldan kaçıp 3. Dünya ülkesi olarak kalmayı kendimize müstahak görüyoruz.


Yanlış anlaşılmasın asla Osmanlı ve Osmanlı Türkçesi düşmanı değilim. Sadece bu harflere kutsallık atfeden ve samimi olmayan kültüre ve bilgiye değil siyasi ve dini topluluk ideoloji ile hareket etmeye karşıyım. Osmanlıcadan korkacak bir şey yok sadece metot yanlış. Ayrıca Osmanlıca ile Osmanlı ile yeni Türkiye inşa edeceğini sananlar da yanılgı içindeler. Osmanlı modern bilimin hangi dalına öncülük etmiştir? Özellikle 1800'lerde başlayan bilimsel gelişmelerin neresindeydi Osmanlı, bir zamanlar? Osmanlıca ile 150 yıl geriden takip ettiğimiz çağdaş bilim ve medeniyet düzeyine ulaşacağız öyle mi? Öyle ki, şu anda bile çağdaş medeniyet, teknoloji, insan haklarında en geri toplum İslam ülkeleri. Bu geri kalmışlık nereden bakarsanız 300 yıllık meseledir. Osmanlıca sihirli bir değnek değil.

Not: AB üye ülkelerinde yaşayan 25-64 yaş arası insanların % 20’si çok iyi, % 35’i ise iyi derecede İngilizce konuşuyor. Ve yine aynı yaş grubuna ait AB vatandaşlarının üçte ikisi, en az bir yabancı dil biliyor.

Diğer Osmanlıca nedir ve nasıl öğrenilir başlıklı yazımı okumak için tıklayın
Osmanlıca Nasıl yazılır? Nasıl okunur? Yazısını okumak için tıklayın

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı orijinal içeriktir. Başka yerde yayınlanamaz alıntı yapılamaz. 1. Osmanlıca günümüzde tarih öğretmenliği okuyanlara üniversitelerde zorunlu olarak öğretiliyor zaten,ayrıca lise çağındaki öğrencilere istekleri dahilinde seçmeli ders olarak verilmesi,meraklıları için çok iyi bir fırsat doğrusu :)

  Ayrıca bildiğim kadarıyla Orhun yazıtları,kitabeler osmanlıca dili ile yazılmış,bunları günümüzde tarihciler dışınca okuyabilene pek insan yok.4 kıtaya hükmeden Osmanlının torunları olarak bu kitabeleri bizlerimde okuyabilmemiz gerekmez miydi ? Bence gerekirdi Çok büyük bir kültürel servet sonuçta..Seçmeli ders olarak liselerde olacağı söyleniliyordu haberlerde.Eger taslak olaktan çıkıp gerçekleşirse iyi de olur bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için teşekkür ederim. Orhun Yazıları ilk Türk alfabesi olan Orhun alfabesi ile yazıldı. Yani Türkçe yazmak için Fars-Arap alfabesi şart değil.

   Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara