list

Osmanlıca Harfler-Rakamlar ve Okunuşları

Osmanlıca Harfler-Rakamlar ve Okunuşları

Osmanlıca Harfler

Osmanlıca Nedir?

Osmanlıca ya da diğer adı ile Osmanlı Türkçesi nasıl bir dildir ve nasıl okunur ve Osmanlıca okuma metinleri anlaşılır mıdır? Osmanlıca Arap-Fars harfleri ile yazılan Türkçedir. Yani ayrı bil değildir. Şu anki konuştuğunuz dili ya da şu anda okuduğunuz bu yazı için Arap-Fars harflerinin kullanıldığını düşünün. İşte tek fark bu.

Osmanlıca okuma metinlerindeki temel problemler:

Osmanlıca okuma metinlerini okumak ve anlamak çok kolaydır. Tabii ki sade bir Türkçe ile yazılmış ise. Yoksa Arapça-Farsça kelimeler ve tamlamalar içeren bir dil çorbasına Türkçe demek doğru olmaz. Osmanlıca okuma metinlerini okuyabilmek için ilk aşamada sadece 15 dakikalık bir öğrenim yeterlidir. Eğer Arap harflerini daha önceden biliyorsanız en temel "okutucu harfler" kuralları ile inanılmayacak bir hızda ilk girişi yapabilirsiniz. Tabii ki okumak her ne kadar kolay olsa da Osmanlıca yazmak oldukça zordur. Şu anda kullandığımız modern Türkiye Türkçesi ve Latin harfleri ile yazdığımız dilimiz, daha pratik ve daha az kural içermektedir. Osmanlıca'da durum çok farklıdır. Kalıplaşmış yazım kuralları, heceye göre birleşen harfler; Arapça ve Farsça kelimelerin, tamlamaların yazım kuralları tam bir faciadır. Ama halledilmeyecek şeyler değildir.


Osmanlıca öğrenmek ve öğretmenliği

Hiç Arap harfi bilmeyenler için Osmanlıca kolay mı öğrenilir?

Yukarıda bahsettiğim gibi aslında Arapça harfleri öğrendikten sonra okumaya başlamak kolaydır. Fakat hiç Arapça harf bilmeyen biri önce bu harfleri öğrenecek. Sonra harflerin başta-ortada-sonda yazılan değişik şekillerini bağlantı şekillerini öğrenecek. Osmanlıcayı yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Okumak kolay olsa da, edebi metinleri, fermanları, kitabeleri, eski belgeleri okumak farklı bir uzmanlık ister.

Osmanlıca öğrenmek isteyen ücretsiz kurslarda istediği seviyede bu dili öğrenme imkanına sahip. Kültür Bakanlığı Osmanlı Türkçesi kursları yaklaşık 15 yıldır var. Son 5 yıldır daha belirgin ve yaygın hale geldi. İsteyen dünya dil mirasının en önemli dilleri arasında olan 600 yıllık bir medeniyetin yazısını ve kültürünü öğrenebilmeli ama sadece isteyen öğrenmeli. Bu yazı ve harfleri kutsamadan, dinle ilişkili göstermeden eskiye dönmeyi hayal etmeden sadece kültür adına, dünya dil mirası adına bu iş yapılmalı. Aşağıdaki bağlantılardan diğer yazılarımı okuyabilirsiniz. 

Pratik ve hızlı bir şekilde Osmanlıca harfler şu anki modern Türkçe karşılıklarını yazdım. Ve basitçe kelimelerden yazım örnekleri verdim.


Osmanlı Türkçesinde Arapça harfler rakamlar ve modern Türkçe'deki karşılığı.


1) P harfi Farsça alfabesinde de vardır
2) Ç harfi Farsça alfabeye aittir
3) "Hı" Arapça ve Farsça kelimelerde vardır.
4) "Zel" Arapça ve Farsça'da vardır.
5) "Ze" "Tı" harfleri için bolca seçenek bulunur. Türkçe ve Arapça kelimeler ve kalın ince sesle başlayan kelimeler için farklı kullanımlar vardır. "Ayın" harfi "A" sesi verir Arapça kelimelerde kullanılır.
6) "Je" Harfi de Farça alfabeden alınmıştır.
7) "Sin" Harfi Türkçe kelimelerde de kullanılır. Peltek "se" Arapça kelimeler için kullanılır. Dat harfi de genelde Türkçe kelimelerde kullanılmaz. Sad ise kalın "s" sesi verir. Aynı durum "Tı" ve "Zı" için de geçerlidir. Birbirine yakın sesler ve Arapça Türkçe ayrımı ile tam bir kural çorbasıdır Osmanlıca.
Osmanlıca'da harfler ve Türkçe karşılıkarı   


Mustafa Sönmez ©
Bu yayın özgün içeriktir alıntı yapılamaz.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara