list

Lucy, Evrim Filmleri İzleyin - Ruhu ve bilinci kopyalamak

Lucy, Evrim Filmleri İzleyin - Ruhu ve bilinci kopyalamak

Transcendence

Bazen zamanın durduğunu hissederim. Saat 18.00’da takılı kaldı. Sanki günlerdir aynı yerde duruyor gibi saatin ibreleri. Zaman göreceli bir kavram; zaman boyutu da sanki bizim zihnimize bağlı gibi duyuruyor. Müzik mi? Artık müzikler de sıradanlaştı. Bunu söyleyen ben miyim? Müzikler bile sıradanlaştı ise bir sorun var demektir. Ama Radyo Voyage saatlerdir açık. Müzikten müziğe, değişik kültürlere değişik haykırışlara yolculuk ediyor müzikler. İllaki her yazıda bunu dile getirmem mi gerekiyor? Evet, galiba diyorum kendi kendime, galiba…

Pazar günün kalabalığı içine kendimi atmak niyetinde değilim. Her gün biraz daha kalabalıklaşan İstanbul bu günlerde yeni bir curcuna ile insanı kendinden uzaklaştırıyor. Bir o kadar da kendini sevdiriyor. Sevgi ve nefret… İki zıt duygu nasıl aynı yerde barınır bilmiyorum. Belki de hepimiz deliyiz, hepimiz büyük bir tımarhanede yaşıyoruz ama bilincinde değiliz. Belki de abartıyoruz durumu. Belki de şu kısacık yaşamda yanlış soruları soruyoruz kendimize. Belki de hiç soru sormuyoruz kendimize. Bilindik, sıradan, alışılagelmiş kalıplar içinde yaşadığımızdan mı acaba bu yalnızlıklarımız ve bütün geri kalmışlık; bu acımasızlık? 


Biz bilinçli varlıklar, bilinçsizce körkütük sarhoş gibiyiz. 

Saat ilerlememekte ısrar ediyor. İlerlemeyen saatlerde kitaplar ve sinema filmleri zaman için bir itme gücü oluşturuyor. Son zamanlarda okuduğum kitaplarda ve Kutsal Kitap’ta (Kur’an) hep karşıma “ruh” “bilinç” kavramları çıkıyor.

Aslında ruh diye ayrı olarak düşündüğümüz ve filmlerde bedenden, bedenin şeffaf bir biçimi gibi, ayrılan varlık bizim hayal gücümüzden başka bir şey değil. Kutsal metinde (Kur’an) “ruh” diye bildiğimiz şey aslında bilinçtir. Nefis dediğimiz kişiliğimizi oluşturan bilinç durumunun adıdır ruh. Biyolojik vücudumuzu canlı kılan, nöronlarda elektrik faaliyeti olarak görünen şeyin adına ruh demişiz. Ölünce bilinç ve bütün bilgi ve duygu düzeneği etkinliğini yitirir. Fakat yok olmaz.  "Allah, ölüm anında nefsi (bilinci) alır; ölmeyenleri de uyku anında. Hakkında ölüm kararı verdiklerini tutar ve diğerlerini de belli bir süreye kadar salıp gönderir. Düşünen bir topluluk için bunda dersler ve işaretler vardır. Kuran, 39:42*

Deneyüstülük nedir? Deneyüstüne kafayı takan Hollywood

Lucy:

İşte son zamanlarda Hollywood’da yaptığı dizi ve sinema filmleri ile duruma el attı. Örneğin Lucy filminde ( 2014 yapım, Scarlett Johanson ve Morgan Freeman baş rolde, Yönetmen/Yapım: Luc Besson) beyninin ya da bilincinin 100%’ünü kullanan Lucy her şeye her duyguya, evrenin sırlarına hükmedebiliyor. Sonunda kendini süper bir bilgisayara bilgi ve bilinç olarak aktarıyor. Ve “ben her yerdeyim” diyor. Transcendence deneyüstü kavramını yansıtan en iyi film Lucy. Bir nevi Tanrı olmak gibi bilinçaltı mesajlar bu filmlerde var gibi... 

Lucy  

Transcendence (Evrim Filmi)

Yine 2014 yılında yapılan Transcendence (Türkçe’ye Evrim olarak çevrildi) filminde (Johnny Deep, Robecca Hall, Morgan Freeman. Yönetmen: Wally Pfister Yapım: Jack Paglen) kendi bilincini bilgisayara yükleyen Profesör Caster sonunda biyolojik olarak kendisine benzeyen bir makine de yaparak tamamen kendini yeni bir vücuda kopyalar. Burada "deneyüstü yani transcendence kavramı ön plana çıkıyor. Burada evrenin, ruhun bütün gerçeklerine çözülemeyen bilmecelerine doğrudan bir erişim mevcut. Ruh, her şeyden soyutlanıyor deneyüstü bir duruma geçiyor ve ulaşılmaz olan her şey bu yüksek şuur ile elde edilebiliyor. 

Bilgisayarlar ve robotlar bilinç sahibi olabilir mi? Yani kendilerine verilen konutları hissedebilirler mi? Bir robota/bilgisayara/yazılıma üzülme komutu ya da aşk komutu verebiliriz fakat robot/makine bunun farkında mıdır? Aşkı hissedebilir mi?  Evrim filminde de Joseph (Freeman) bu soruyu kendini bilgisayara kopyalayan profesör Caster’a soruyordu o da: peki sen kanıtlaya bilir misin? Diye soruyu tekrar soruyordu. Extant


2014 yılında başlayan mevsimlik dizi filmlerinden olan Extant’te de bu bilinçli, duygusal robot konusu işleniyor. Düşünen, sağduyu sahibi ve insan beyninin örüntü (pattern tanımlayabilme) işleme yeteneğini aynen yapabilen Woods Çiftinin android çocuğu  Ethan'ın da mekanik vücudu ölünce ruhunu yani tecrübe ve bilincini bilgisayarlara kopyalayarak bir anda ses verir ve ben “her yerdeyim” der.

Matrix 

Filminde olduğu gibi bir benzetim evreninde süper bir bilgisayar içinde vücudumuz olmadan saf bilinç ve bütün insani tecrübelerimizle yaşayabilir miyiz? Ya da bir benzetimde mi yaşıyoruz? Sorularını da bilim adamları ve felsefeciler kendilerine sorup duruyorlar. 


Ruhun ve bilincin öldüğümüzde ilahi güç tarafından kopyalanacak. Ruh işte budur.

Ruh ya da bilinç/nefs tartışması felsefe, teoloji, bilim alanında her geçen gün yeni anlamlarla kendini yeniliyor. Aslında Kutsal Kitaptaki ve Tanrı’nın “Onu düzenleyip ona ruhumdan üflediğimde hemen onun için secdeye varın, demişti” Kuran 15:29 gibi ayetler Tanrı’nın özel bir bilinç, bilgi ve şuur düzeneği olan ruh ile insanı yaratığını bilim de artık doğruluyor ve bilim kurgunun konusu oldu bile. Bunun haricinde insan gibi hisseden ve varlığının farkında olan (şuur) makineler konusunda ve insan beynini örüntüsünü çıkarmaya çalışan bilgisayarlar ile insanlık hem kendi sırlarını çözmek hem de tecrübelerin kopyalanabildiği kendi varlığının farkında robotlar ve yapay zekâ yapmak için çaba gösteriyor. Şu anda bir hamam böceğinin zeka seviyesinde robotlar yapıldı. Ve insan beyninin örüntüleme işi de süper bilgisayarlar ile yapılmaya başlandı.

Ve biz ruhsuz insanlar...

Biz bilinçli varlıklar ise, bilinçsiz gibi, kör gibi saplandığımız doğmalar içinde yaşam ve inandıklarımız hakkında hiçbir şekilde soru sormadan öteden beri gelenlere körü körüne bağlanarak yaşayıp gidiyoruz. Şimdi bu yazının bitiminde dostlar zaman çabucak geçti 3 saat geçtiğini farkettim. Filmler, kitaplardan aldığım notlara bakayım derken zaman bu defa da hızla akıp geçti.

--------

* Ku'an'da Ruh ve Bilinç: Mesaj Kuran çevirisi, Edip Yüksel. Burada harika bir yere temas etmiş. Nursi'nin onlarca sayfa Melek ve Ruh konulu risalesi aklıma gelince kendimi gülmeden alamadım. Onlarca sayfalarca anlaşılmaz Osmanlıca tanımlar sonunda anlaşılan %5 bile değil... Modern bilim ve felsefe yeter... Ufak bir dipnot (Mesaj çevirisi) onlarca sayfalık Osmanlıca ile yazılmış bölümü alt etmiş.

Kaynaklar:
1- Zamanın geçmek bilmediği 21 Aralık pazar günü
2- Hollywood filmleri
3- Michio Kaku, Geleceğin Fiziği, Olanaksızın Fiziği
4- Brian Greene, Evrenin Dokusu
5- Edip Yüksel, Mesaj Kur'an çevirisi

Mustafa Sönmez © Hakkımda
24 Aralık 2014, İstanbul
Bu yazı tamamen özgündür. Alıntı yapılamaz.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara