list

Looper, Tetikçiler Film İzle - Zamanda Yolculuk

Looper, Tetikçiler Film İzle - Zamanda Yolculuk

Looper - Tetikçiler   

Diğer zamanda yolculuk filmleri için tıklayın

Zamanda Yolculuk

Filmin konusu ve paradokslar hakkında

Zamanda yolculuk filmlerinden biri olan Looper (Tetikçiler) filminin konusu kısaca şöyle: 2072 yılında zamanda yolculuk mümkündür. Zaman makineleri yasal değildir ve suç örgütlerinin eline geçmiştir.  Özellikle birini öldürmek isteyen bu örgütler infaz edilecek kişiyi 2032 yılında gönderirler ve tetikçiler (looper) infazı gerçekleştirir.  Tetikçiler en sonunda gelecekten gönderilen kendilerini öldürerek döngüyü tamamlarlar. Altın külçelerini alarak emekliye ayrılırlar ve döngü başlamış olur.


Joe'da bu looper'lardan biridir.  Kendi döngüsü ile karşılaşır ilk defada kendi yaşlı halini (döngüsünü) öldürüp altın külçelerini alır. Yaşlanınca ansızın evine baskın düzenleyip karısını öldürüp yaşlı Joe'yu (Bruce Willis) paketleyip infazı için zamanda geri göndermek için alırlar. Burada zaman döngüsünü değiştirir. Çünkü geçmişe eli kolu bağlı, başında çuvalla gönderilip genç Joe (Joseph Gordon Levitt) tarafından öldürülmesi gerekecek. Yani geçmişte genç hali ile döngüsü tamamlanacaktır. Fakat burada bir değişiklik olur. Zaman üzerinde değişiklik ve geleceği değiştirme, geçmişi değiştirip geleceği etkilemek ve suç örgütü lideri olan acımasız Yağmur Getiren'i öldürmek ve karısını yaşamda tutmak için yaşlı Joe geçmişe gönderilmek üzereyken örgütü adamlarını öldürüp kendini zamanda geriye gönderir. 

Gelecekteki Joe öleceğini bilir. Çünkü bu olayı gençken yaşadı. Yani kendini öldürdü. Şimdi bu döngüyü yaşıyor. Fakat geçmişe ışınlanınca genç halini alt eder ve elinden kurtulup Yağmur Getiren'in peşinden gider. Fakat farkında değildir, Yağmur Getiren olabileceği ihtimali çocukları öldürmektedir yaşlı Joe. Genç Joe ise bunu engellemek ister çünkü bütün suç örgütlerinin başı olan Yağmur Getiren aslında yaşlı Joe'nun zaman yolculuğu ve küçük Yağmur Getiren'in annesini öldürmesiyle ileride bütün suçluları öldürecek acımasız biri haline geleceğini bilir. Kendini gençken öldürüp bütün döngüyü (loop) yok eder. 

Filmde zaman yolculuğu ile geçmişi değiştirme konusu ele alınmıştır. Zamanda yolculuğun akıl almaz sonuçlarına şahit olmak bu filmde mümkün. Yağmur Getiren'in gelecekte acımasız biri olmasına sebep aslında yaşlı Joe'nun zamana yolculuk yapıp genç Joe'nun elinden kaçması yukarıda bahsettiğim diğer sebeptir.  Fakat ilk zaman çizgisinde ya da zamanda geriye gönderilip genç hali tarafından infaz edilip, genç Joe'nun emekliye ayrılıp altın külçeleriyle kendine uzaklarda Çin'de bir yaşam kurduğunda da Yağmur Getiren hayattadır ve acımasızca suçlulara mücadele edecektir ve karısı yine ölecektir. Peki, o zaman ilk döngüde Yağmur Getiren'in suç örgütü başı olmasına kim sebep oldu? Hangi olay daha önce oldu? Sebep sonuç ilişkisi zaman yolculuğunda iflas edebilir. 

Zamanda yolculuk bu tür çıkmazlarla, paradokslarla doludur. Sebep ve sonuç çoğu kez bilinen şekilde işlemez. Bazen sonuç nedenden önce gelebilir. Sebep sonucu; sonuç da sebebi doğurabilir böyle bir döngü içinde neden-sonuç ilişkisi pek anlam ifade etmez de. Bazen olaylar sadece vardır, hepsi o kadardır. Var, vardır. Başka açıklaması ya da çıkış kaynağı olmasına gerek duyulmaz.

İşte sizlere tavsiye ettiğim bir film Looper (Tetikçiler) filmi. İzleyin. Zamanda yolculuk meraklıları için güzel bir film. 
                                                                         

Looper Tetikçiler

Vizyon Tarihi: 12 Ekim 2012 (1s 50dk) 

Yönetmen:  Rian Johnson

Oyuncular: Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt 
Tür: Bilimkurgu , Aksiyon
Ülke: ABD , Çin 


Mustafa Sönmez ©
Bu yazının tüm hakkı Mustafa Sönmez'indir alıntı yapılamaz yayınlanamaz.

Not: Telif hakkı içeren hiç bir ürün için indirme linki bulunmaz.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara