list

Helal Gıda Furyası ve Helal Havuç

Helal Gıda Furyası ve Helal Havuç


Diyet   
Tüm absürt kurallara ithaf olunur.

Bugünlerde film izlemeye ağırlık verdim. Aslında tek suçlu dizi filmlere uzun ara veren yabancı TV kanalları olsa gerek. Ben de sinema filmlerine ağırlık vermeye başladım. Yatmadan önce bir sinema filmi izlemek gibisi yok. Hani bilirsiniz film izlerken, adettendir, kahve bisküvi falan iyi gider. Fakat ben tuhaf bir şekilde havuç yeme alışkanlığı edindim. Özellikle aksiyon filmleri izlerken filmin hızı ile birlikte havucu kemirme hızım da artıyor. Sonuç olarak film izlerken havuç yiyen ilk insan olarak tarihe geçme hakkım diye düşünüyorum. Bir de tavşanlar var. Onlar da havucu severler. Ne de olsa " helal gıda" değil mi? Hani sertifika alıp, "helal gıda sertifikası", dinen "caiz" ürünler olarak satılan ve pek kaliteli bulamadığım; hatta belli kesimlerin kazanç kapısı, duygu ve maneviyat sömürüsü olduğunu düşündüğüm bu ürünlerden daha doğal benim havuçlarım. Aslında demek istenen: Siz ey Âdem oğulları haram ya da onların tabiri ile "şüpheli" gıda tüketiyorsunuz demek. Yani yine bir itham var. Doğrusunu biz biliriz sorgulamaya gerek yok ne dersek onu yapın demek istedikleri kesin. 


Helal gıda ürünleri

23 Liraya 800 gram %100 doğal “helal bal” var abi alır mısın?
İşte geçenlerde evde buzdolabını bir açtım üzerinde "helal" yazan ve sertifikası olan bir şişe bal duruyor. Ve üzerinde %100 doğal yazıyordu.  Kendi kendime sormadan edemedim: % 100 doğal ne demek ola ki! Yani içinde hiç glikoz şurubu ve aramolar yok mu? Ama o zaman 800 gram bal 25 Lira olamaz. Anzer balı oldu sanki %100 doğalmış! Hiç gıda boyası, tatlandırıcı, koruyucu kullanmıyorlar ya!


Helal gıda   
Helal gıda yiyen şakirtlerden bir kesit
Yerde bağdaş kurmuş önünde helal gıda olan şakirtler önce bu nimetler için yemek duası yaparlar. Sonra ortam birden sessizleşir. Bir mübarek gülümseyerek ağır adımlarla elindeki tepside helal gazoz ile birlikte helal bisküvileri getirmektedir. Herkes yutkunur. Çünkü abileri onlara her şeyin haram olduğunu söylemiş ve araştırıp, sorgulamadan hemencecik kabul etmişlerdir. Önce gazozlar açılır. Gazoz kapağı açılınca o bilindik “cıs” sesi çıkmaz. Cıs sesi helal değildir çünkü. “Fıs” sesiyle açılan pet şişeden şifa suyu niyetine, ab-ı hayat misali gazoz akar. Gazozun tadını unutan şakirtler bu çakma gazoz ile mest olurlar. Bisküvilerden bir ısırık alırken göz göze gelen şakirtler birbirlerine aldıkları hazzın tarifini yaparlar. Bizim gibi diğer markaları yiyenlere de adeta acırlar.
Gelelim asıl meseleye: Kimsenin soru sormadığı bir yerde işler tıkırında gider.
Burada mesele şu: birileri çıkar biz “helal gıda” satıyoruz der. Kimse sorgulamaz, düşünmez, araştırmaz. Bu sertifikalar neyin nesi? Bu helal gıda firmaları neyin nesi? Sadece belirli dini toplulukların kendi aralarında çıkardıkları bir ticaret biçimi olarak algılıyorum ben. Onlar haram; biz helaliz bizden alın mantığı ve hiçbir şeyi sorgulamama, körü körüne her şeye inanma alışkanlığı birleşince ortaya nur topu gibi “helal gıda” ürünleri çıkıyor. Önce insanların aklına diğer gıdalar haram, şüpheli fikrini bir güzel yerleştirip sonra “helal sertifika” icat etmek mükemmel bir strateji gerçekten, bayıldım.  Yeni bir iş alanı… Kendi icat ettikleri “haramlar” ile yine kendi icatları olan “helaller” ile yollarına devam ediyorlar. Biz diyorsak doğrudur mantığı yani. 
Bizim ne çileli başımız varmış dostlar. Yediklerimiz şüpheli ya da haram, inançlarımız hep eksik, yolumuz yanlış… İmanımız zayıf “taklidi”ymiş. Hapı ilk baştan yutmuşuz da haberimiz yok. 
Ben ise havucumu kıtır kıtır kemirmeye devam ediyorum. Bu arada Hollywood filmleri caiz midir? Yoksa “helal” Hollywood filmleri de çekilecek mi?

Mustafa Sönmez ©
Bir havuç ve bir şişe baldan ilham alınarak yazılmış bu yazının amacı sadece gırgır şamatadır. Çünkü bu mesele ciddiye alınmaya değmez. Yazıdaki "abiler" "şakirtler" tamamen hayal ürünüdür.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara