list

Evrenin En Soğuk Sırlarına Yolculuk

Evrenin En Soğuk Sırlarına Yolculuk

James Webb Space Telescope   


James Webb Space Telescope, JWST - James Webb Uzay Teleskopu JWUT


Kış mevsimi nazlı bir  sevgili gibi öyle kaprisli öyle yavaş geçer ki bazen zamanın donduğu ya da zaman boyutunun uzaydan ayrıldığı hissine kapılırım.  Soğuk da bu kaprisli kış günlerine daha bir ağırlık verir. Zaten her şey donar kış günü. 

Oysa ki bu uzun yürüyüşler beni hep uzun uzun  düşünmeye iter. Sadece kışın soğuk havasından düşüncelerim etkilenmez. Uzun uzadıya düşünüp tartıp, eleştirmek için idealdir bu uzun yürüyüşler. 

Uzay kadar soğuk ve ıssızdır kış günlerinde yaşam

Soğuk havalarda yürüyüş ve  sıcacık düşünceler... Birden yeryüzünden; hatıraların eskimiş sinema filmlerini andıran cızırtılı ve gölge görüntülerinden sıyrılıp evrene dair okumalarım aklıma geliyor. Her zaman gördüğümüz caddeler, sokaklar, evler hatta hep aynı dilenciler anlamsız bir duruma getiriyor bazen yaşamı. Ama asıl anlamaya evrenden başlamak lazım. 


Evreni anlamak, varlığımızı ve sebeplerini sorgulamaktır.

İşte evreni anlamak ve neyin hangi bütünün, toz zerresi kadar olan bir parçası olduğumuzu anlamak öyle önemli ki!  İşte o zaman evrenle olan bağlarımız daha da artıyor. Evren bizimle barış içinde oluyor. Vücut olmaktan çıkıp akıl olmak; kalp olmak ve her şeyden sıyrılıp yaşamın bize gönderdiği göksel mesajı anlamak lazım. Uyduruk hikayeler; aklı ve bilgiyi hor görüp sadece kendi düzenlerini doğru kabul eden siyasi ve dini grupların görüşleri; aykırı düşünenlerin "canın helal olduğunu" söyleyen din adamları; asılsız uyduruk inançlar ile bilgi ve insanlığın bilinç seviyesini arttırmak imkansız bir şeydir. Çünkü kendi görüşleri dışındaki her şey değersizdir. 

Akıl ile, merak ile, sorgulama ile, eleştiri ile yoldaşlık yaparsak artık yer yüzü bize dar gelir. Uzaklara ışık yılları ile ölçülen mesafelere uzanır hayallerimiz. Tanrı, din adamlarının ve dini toplulukların uydurduğu öykülerde ve kurallarda değildir. Bugünlerde bilimi kötüleyip bilim insanlarına küfreden sözde din adamları türedi yazık.

Evrenin diğer kâşifleri de var. 

2015 yılı NASA ve AVRUPA UZAY AJANSI tarafından atılan LISA (Laser Interferometer Space Antenna - Lazer İnterfarometreli Uzay Anteni) güneşe yakın bir yörüngeye oturup dış uzaydaki kütleçekimsel ışınımını inceleyerek yaratılış anını daha iyi anlayabilmemiz için evrenin derin sırlarını ortaya çıkaracak. Güneş etrafında büyük patlamadan arta kalan kütle çekim dalgalarını üçgen şekilde dizilmiş 3 lazer uydusu ile araştıracak.

The James Webb Uzay Teleskobu (JWUT - JWST) var bir de gökte gözü olanlar için. Hubble Uzay Teleskopu görevini tamamlayınca ondan daha hassas olan ve daha hassas frekenslarda çalışan bir kızılötesi uydusu olarak 20018 de fırlatılacak. 15 ülke NASA, ESA, CSA yapımı olacak uydu ile, evrenin daha da derinliklerine inilecek, gözlemleyemediğimiz daha uç noktalara yolculuk edeceğiz. Karanlık ve soğuk evren derinliklerindeki incelikleri ve anlamları bizimle paylaşmak için can atıyor.  

Sonra,  2025 yılı için de Büyük Patlama Gözlemcisi (BBO) Big Bang Observer gönderilecek. Kütle çekimi dalgalarını, nötron yıldızlarını, kara delikleri araştıracak. 10 mikro hertz ile 10 mili hertz arasındaki kütle çekim dalgalarını araştıracak. Yine lazerle donatılmış 3 uydu kütle çekim dalgalarını arayacak.

Evrene ve yaratılışa dair gizemleri anlamak olan insanın temel görevi aslında Tanrıyı anlamak değil midir?

Mustafa Sönmez © 
Bu yazı orijinal içeriktir. Alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.


  1. Sana katılıyorum. Ezberden öteye bir adım gitmemiş, şu bilim adamlarının yaradılışı araştırma azimlerinin milyonda biri kadar işlemeyen akıllarıyla Tanrı'yı anlamaya çalışmak şöyle dursun, gizli şirk peşindeler. Değil ileri gitmek bir adım, gittikçe cehalete sürükleniyoruz. Ne merak var, ne istek. Yazına hayran oldum.

    YanıtlaSil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara