list

En İyi Bulut Depolama Hangisi?

En İyi Bulut Depolama Hangisi?

Bulut depolama servisleri  

Bulut depeloma ile, internet üzerinden disk alanı alarak harici bir diske ihtiyaç duymadan bütün dökümanlarınızı bir yerde toplayabilirsiniz. İstediğiniz de bilgileriniz emrinize âmâde olacaktır. Aslında her şeyi değil, çok özel dökümanları asla bulut depo alanınızda saklamayın...

Artık Adobe gibi büyük firmalar yazılımlarını bulut sistemleri üzerinden kullandırmaya başladılar. Yakın bir zaman olmasa da web 3.0 ile birlikte bulut sistemi internetin ve internete bağlı her uygulamanın tamamına yakınını kaplayacak. Bunun için internet ağlarının yaygınlaşması ve bant genişliğinin artması gerekiyor. Şu anda Türkiye'de fiber optik altyapı yeni yeni yaygınlaşıyor standart olarak yeni Türk Telekom alt yapısı en az 20 MB hızı destekleyecek şekilde nihayet İstanbul'da kuruluyor. Fakat lüks semtler 100 MB bant genişliğini desteklerken diğer semtler 20 MB ile sınırlı. Zaten adil kullanım noktası (AKN) saçmalığı da ayrı bir durum. Parasını ödediğiniz bir hizmet için neden herkesle aynı mitarda kullanmak zorunasınız ki! 

Burada konu internet sorunları değil biraz dağıldı konu fakat hâlâ telefonsuz interneti vatandaşına 15 Lira ek ücret ve yalın hat tahsisi altında bir defalık 8 Lira ücretle verilen bir ortamda tabii ki bulut sistemini web 3.0'ı konuşmak saçmalık olur. Yalın internet için alınan 15 Lira ücret Türk Telekomun alt yapısını kullandığı için TTnet'in onlara verdiği ücret olarak nitelendiriliyor. Fakat evde telefon hattı varken TTnet, Türk Telekonun alt yapısını kullanmıyor mu? o zaman neden o 15 TL ücreti talep etmiyor? Bu da ayrı bir soru. İnternet üzerinde bu kadar çok oyun oynanan bir ülkede bulut sistemlerini konuşmak bana tuhaf geliyor. Siz ne dersiniz kıymetli ukurlarım?

Gezinti - TTnet

Yine Ttnet'in "Gezinti" sitesine bağlanaran bütün girdilerimizi kaydetmesi de ayrı bir mesele. BTK aracılığı ile yaptığım şikâyetleri bile takmadıklarına göre arkaları sağlam. 

Yandex Disk

Gelelim Yandex Disk'e. Yandex Disk benim en başarılı bulduğum bulut servislerinden biri. 8 GB alan veriyor. Bunu arttırabilmek mümkün. Nasıl mı? Arkadaşlarınızı davet ederek 15 GB'a kadar arttırabiliyorsunuz. Kullanımı ve dosya paylaşımı mükemmeldir.

Gelelim Drop Box'a. Drop Box'da mükemmel bistem. Fakat depolama alanı 5 GB arkadaş daveti ile ek depolama alanı alınabiliyor. Samsung cihazlardan giriş yapan kullanıcılara 2 yıllığıma 200 GB alan veriyordu (şimdi devaö ediyor mu bilmiyorum) Direkt link özelliği ile serverdan tek tıkla hiçbir bekleme olmaksızın download imkânını kaldırdı. Eski kullanıcılar devam ederken yeni kullanıcılar doğrudan indirme bağlantısı özelliğini kullanamıyor.

Box.com ise Flash oynatıcılar için güzel. Klasör oluşturup o klasördeki her şeyi Flash ara yüz ile görünülemek mümkün.

Bütün bulut sistemlerini akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda uygulamaları ile kullanılabiliyor. Örneğin birlgisayarınızdaki bir içeriği bilgisayardaki bulut sisteminin klasörüne atarak tarayıcıya gerek kalmadan depolayıp, akıllı telefon ya da tabletten ulaşabilmek mümkün oluyor. 

Microsoft ve Google'ın bulut servislerine ise bir türlü ısınamadım. Şu anda bana göre en kullanışlı bulut sistemi Yandex Disk ve Dropbox.

En güzeli de Bluetooth, WİFİ Direct gibi kablosuz iletişim araçlarına gerek kalmadan, mobil cihazınızdaki (kamera, mp3 çalar vb.) fotoğragları, müzikleri vb. içeriği bulut depolamanıza yükleyerek bilgisayarından giriş yapıp o dosyaları kaydedebilmeniz. Aynı anda dökümanlarınız hem telefonda, hem bulut dpolama da hem de bilgisayarınızda olabilir.

Mustafa Sönmez©
Orijinal blog içeriği. Alıntı yapılamaz.

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara