list

Behçet Hastalığı Nedir? Boşverin Bildiklerinizi

Behçet Hastalığı Nedir? Boşverin Bildiklerinizi

 
Sky  

Sevgili blog okurlarım yaklaşık 5 yıldır web günlüklerimi bu blog üzerinden yazıyorum. Okuma notlarımı, evrene ve insana dair halleri yazıp duruyorum. Bu defa size yaşamın şimdilik kontrolümüz dışında olan bir diğer yüzünün kaydını yapacağım. Bir gün belki de nano teknoloji ve genetik birçok sorunumuzun çözümünü bulacak, tabii ki başka sorunlar da çıkacak bu bir gerçek.

Bu yayında size Behçet Hastalığı Sendromu'ndan bahsedeceğim. Yaşam bazen sürprizleri ile bizi mutlu kılar. Bazen de kötü sürprizler ansızın çıkagelir. İşte çat kapı gelen bir sürpriz de, benim için, Behçet idi. Adını Dr. House'un garip İngilizce telaffuzundan duymuş olabilirsiniz. Çünkü Uzak Doğu ve Akdeniz ülkeleri dışında yaygın olmayan genetik olduğu düşünülen bir sendrom. Çünkü tek başına teşhis konulamaz. Vücutta herhangi bir yerde belirgin değildir. Yani şuraya bakıp da teşhis konulamaz. Tek yaptığı vücudun kalp-damar, sindirim sistemi; merkezi sinir sistemi (nöro Behçet) gibi mekanizmaları üzerinde etki bırakmasıdır. 

Paterji testi vardır, kolun iç yüzüne steril iğne batırılır 6 küçük iğne deliğine sahip olur hasta. Sonra ağız yaraları, genital aftlar genel belirtiler. Ama teşhis koymak zor iştir. Mesela göz tutulumu bir anda gözleri kör edebilir ya da görme kusuru bırakabilir. Ben de her iki bacağımda derin “ven”lerde kan pıhtısına DVT sebep oldu. 3 defa tekrar etti. Kronik venöz yetersizlik ile arkadaş oldum artık. Gerçekten öyle dostlar bazen oturur sohbet ederim bacaklarımla.  100 metre yürüyünce biraz ağrılar başlayınca moral veririm, bozuk toplardamarlarıma. Aman ha! Deli değilim. Big bangdan bu yana Evren 10 17 saniyesini geçirdi ve biz insanlar bu 14 milyar yıllık evrenin içinde bir kelebeğinkinden hada kısa ömür yaşıyoruz ve yaşamı güzel kılan Evrenin o güzel görüntülerinde gizlidir. Güzel günler için, yaşamak ve erdemli bir insan olarak ümit etmek gerekir. Yaşamda (kuantum dünyasının birbirine bağlılık ilkesi gibi) her şey birbirine bağlıdır.

İşte böyle. Bir de Imuran ve Colchium ilaclarimiz vardır. Bağışıklık sistemi baskılayıcı Imuran bir de piyasada bulunsa. 3 ay bulsam 6 ay bulamıyorum. Bir de Coraspin var, damar tutulumu olanlar kullanır. Eğer Behçet Hastalığı vücudunuza çok büyük bir hasar vermediyse ya da verdiği hasarın çok daha fazla yayılmasını önlemek için ilaçlar (ki bir faydaları var mı diye sormuyor değilim) düzenli kullanılmalı ve 6 ayda bir takip önemli.

En önemlisi ise kendimizi ve yaşamı keşfetmek belli bir bilinç durumuna yükselmek olsa gerekiyor. Ben kozmoloji, kuantum ve atom dünyasında yeni yerler keşfettim siz de kendinizden uzaklaşın bu uzaklaşma sizi olmanız gereken yere götürecektir.


Mustafa Sönmez©
Bu yazı tamamen orijinaldir. Alıntı yapılamaz.
  1. Yinede herşeye rağmen hayattan zevk almayı bilmek gerekir..Çok derin acılar bırakmadığı sürece,hayatı acısı ile tatlısı ile yaşamakta güzel şey..Bende bir süre ilaç tedavisi almıştım,kendini o kutulara bağlı hissetmek,sanki o kutular olmazsa herşey bitecekmiş hissi çok berbat bişey ama sonra farkettimki psikolojik olarak kendini iyi hissetmeyi başarabilirsen,içindeki o yaşama sevincinin büyütebilip bardağa dolu tarafından bakarsan..aslında o kutuların pekte bir önemi olmadığını fark ediyor insan..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tahminen yılda en az 36 kutu ilaç ve 1885 hap... bir ara hesabını tutuyordum :) baktım manyaklık bu yaptığım bıraktım. İlk zamanlar günde 12 tane ilaç alıyordum. Şimdi 5'e indi... 2 aydır ben de kafadan indirim yaptım iyi yapmıyorum ama işte... Yaşamımız sağlıklı, huzurlu, barış ve esenlik içinde geçsin galiba en önemlisi bu...

      Sil

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara