list

Düşüncelerin Yalnızlığı ve Sorgulamak...

Düşüncelerin Yalnızlığı ve Sorgulamak...

İstanbul manzarası   

Düşüncelerin Yalnızlığı ve Yaşamaya Değer Şeyler...

Yine hafif bir müzik titreşiyor radyoda. Radyo Voyage gibi, yağmurlu geçen şu günlerde, yağmur altında sırılsıklam ıslanmak da alışkanlık yaptı. Saat: 1.23, gece yarısı çoktan geçti gitti. Vefalı dostum Radyo Voyage, çıktığım bu gece yolculuğunda bana eşlik ediyor.

Gecenin uykulu gözleri, bir dinlenme bir huzur birazcık uyku isterken ben öğlen vaktine dönmek istiyorum. Fakat bir anda uyku bastırdı. "2 CelloS Bag Bang"  müziği eşliğinde uykuya dalmak için hazırlanıyorum. Daha sonra yazacağım şeyler var.

 18 saat sonra yazıya kaldığım yerden devam ediyorum.

Sonbahar mevsimi geldi ve ben sık sık yağmura yakalanıyorum. Bu defa sığınacak bir yer buldum. Sadece yağmur değil insanlar da akıp gidiyordu. Kırık bir şemsiye yola atılmıştı. Yaşlı bir kadın sırtında yük taşıyordu. Yağmurun kendisini sırılsıklam etmesi belli ki pek de önemli değildi. Belini büken taşıdığı yük mü, yoksa yaşam mıydı? Bu sorunun cevabını ararken ince düşüncelerime tamamen zıt kaba bir ses "Sizi gidi ibneler kaçmayın yağmurdan, ıslanın lan" diye zihnimin sesini ve hayallerimin film şeridini kesti.  Etrafta gördüğü herkese sataşan kir-pis içindeki bu adamı ve dakikalarca izlediğim insanları kıyaslayınca hiç sorgulamadığımızı gördüm. Deli adam, her şeyi sorguluyordu. Durmadan yağan yağmur gibi o da durmadan, arada sövgüler yağdırarak, bir şeyleri sorguluyordu.

Biz akıllılar sorgulamadan körüne bağlandığımız inançlarımız ve ön kabuller ile yaşayıp gidiyoruz... şimdiye kadar hep şunu gördüm ki insanlar hiçbir zaman mensubu olduğu kişileri, grupları eleştirmiyor. kölelik derecesinde bağlılık, ve tabii ki özgür düşünce ve araştırma noksanlığı bizi kendimizden ve inancımızın aslından çok uzaklara itiyor. El etek öpen, realiteden uzak, akıldan kaçak yaşayıp gidiyoruz.

Yaşamaya değer güzel günler, doğru diye saplandığımız şeyleri tartışmaya açınca gelecek.

Şimdi:
1) İnancımızı
2) Doğru bildiklerimizi
3) Bize eleştirmeye kapalı diye dayatılan her şeyi
4) Bütün gelenekleri 
5) Kişileri
6) Sistemleri
7) Okuduğumuz kitapları
8) Siyasi düşüncemizi
9) Varsa dahil olduğumuz topluluğu 

Sorgulama zamanı.  Ve yaşama değer şeyleri, tertemiz inançlarımızı, bütün sevdiklerimizi geri alma zamanı.

Yağmur dinecek gibi değildi. Etrafta laf atan meczubun yanından sıyrılıp kendimi Tanrı'nın en büyük nimeti olarak görünen yağmura yine  teslim ettim. 

Dünkü bu düşüncelerimi paylaşırken müzik bana " You Are My Miracle" ile sesleniyor. Ben de yine yavaş yavaş uykuya teslim oluyorum. Ve müzik devam ederken yazıyı özgür düşünen, sorgulayan biri olduğumu ümit ederek bitiriyorum. 

Mustafa Sönmez
20 Eylül 2014, Istanbul

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara