list

Sosyal Paylaşım Tuvaleti ve Abone Kasıp, Beğeni Hilesi İsteyenler

Sosyal Paylaşım Tuvaleti ve Abone Kasıp, Beğeni Hilesi İsteyenler

 
Facebook ve Twitter Abone Kasıp, Beğeni Hilesi İsteyenler

Hepimiz insanız. İnsan olmanın gereği de tuvalet ihtiyacıdır. Hani çarşıda-pazarda yani evden uzakta yolda sıkışırız, ihtiyacımızı gidermek tek görevimiz olur. Döne dolaşa bir umumi tuvalet ararız. Bazen tuvalete vasıl olamadan altına kaçıranlar olur ki, onların hali tam komedi.

Şimdi diyeceksiniz ki bu adam ne anlatıyor. Konumuza bu paragrafta giriş yapacağım. Girişte umumi tuvaletten bahsettim. Şimdi sırada sosyal paylaşım tuvaleti var. Hani internette komik resimler başlığı altında çizimler ya da fotoğraflar vardır ya. Adam klozeti sandalye yapmış, masanın bir yanında tuvalet kâğıdı vs. vs. devam eder bu manzara. Bilgisayar bağımlılığını çok güzel karikatürize eder bu tür çizimler/fotoğraflar.  Fakat gerçek hatta bilgisayar karşısında beyni sulanan, kakası çişi gelenler bu yöntemi kullanmıyorlar doğrudan internetin içine def-i hacet ediyorlar. Nasıl mı? Tabii ki sosyal paylaşım siteleri dediğimiz zımbırtılar ile. 

Bir de şu abone kasma olayı var. Twitter abone kasma, Facebook beğeni hilesi gibi onlarca site türedi. İnsanlardaki bu meşhur olma, "hit"olma merağı nereden geldi merak etmiyor da değilim. Ne kadar çok abone o kadar çok şişkin bir ego. Ne kadar çok abone o kadar çok hava...

İşte bu sosyal zımbırtılar ile kişisel haklara saygısızlık, kendi dini inancından, siyasi görüşünden, kendi etnik kimliğinden farklı olanlara kolaylıkla küfredilip rencide etmeler vb. sözlü sataşmalar ortaya çıkıyor. Git gide terbiyesizleşen, saygısızlaşan, başkalarının değerlerinin içine tüküren, pervasızca ya da kuduz köpek gibi etrafa saldıran bir sosyal zımbırtı kitlesi türedi ve evrimini tamamladı. Yani bilgisayarın başında dura dura beyinleri sulanan kullanıcılar artık doğrudan internetin içine sıçmaya başladılar. (Kaba cümle için bağışlayın ki MS Word bile uyardı, kaba kelime diye) Bir de video paylaşım siteleri var ki onlar saldırganlığın, hoşgörüsüzlüğün, terbiyesizliğin, bencilliğin, kendini bir halt zannetmenin daha da gelişmiş hali. Benim kişisel olarak -hiçbir menfaat beklentisi olmadan- hazırladığım ve Youtube üzerinde paylaştığım grafik tasarım video derslerimin altına bile bana ana-avrat söven mesajlarla karşılaşıyorum. Birileri deşarj olmak için ya da kendi alçak benliklerini tatmin için lağım çukuru gibi berbat kokan fikirlerini yazılara döküyorlar. Oysa üretmek, okumak, insanların kalbini kırmadan -büyük bir nezaketle- faydalı bir birey olmak gerekmiyor mu?

İnsanlar toplumsal hayatta birbirlerine artık tahammül edemiyorlar (hasta doktora, doktor hastaya; şoför yolcuya, yolcu şoföre; öğrenci öğretmene, öğretmen öğrenciye vb.) bu toplumsal ayrışma artık doruk noktasında. Ağzımızın tadını kaçırıp bizleri birbirimize düşürmek isteyenler çok. Maalesef ki bu ayrılık sosyal paylaşım sitelerinde daha da ileri bir seviyede seyrediyor. Lütfen birbirimizi sevelim. Sevmiyorsak saygı gösterelim. Saygı da göstermek istemiyorsak en azından fikirlerimizi insana yakışır bir şekilde dile getirelim, ya da çenemizi kapatalım...

Her neyse, saat 01.40 bu saatte uykuda olmam gerekiyordu. Şimdi kalkıp tuvalete gidip sonra yatacağım. Ha, unutmadan bu üç numaralı tuvaleti -yani her evde olan, benim de az sonra kullanacağımı- Twitter'ın, Facebook'un, Youtube'un vb. medya zımbırtılarının zıvanadan çıkmış kullanıcılarına tavsiye ediyorum. Biraz evinizdeki tuvaletleri kullanın bizler de internette boka-sidiğe bulaşmadan gezinelim. 

Mustafa Sönmez ©
Bu yazı orijinal içeriktir. Kopyalanamaz.

--------------
Bu yazı:
430 Sözcük
3.277 Boşluklu karakter
6 paragraf
46 satırdan oluşmaktadır

Yorum Gönder

G mail hesabın ile yorum yazabilirsin. Ya da "Anonim" seçeneği ile hayalet olarak... İstediğini seç! 😎

Whatsapp Buton Sadece Mobilde Çalışır

Kelimeni yaz ve ENTER tuşunu kullanarak ara